Rok szkolny 2016/2017

1. WITAJ SZKOŁO, CZYLI INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Kolejne wakacje za nami! Przed nami nowy rok szkolny!

W czwartek, 1 września po Mszy Św. odprawionej w parafialnym kościele w intencji całej społeczności uczniowskiej, w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.Tego dnia była piękna słoneczna pogoda, dlatego o godz. 9:00 na placu rekreacyjnym zebrali się uczniowie klas I – VI. Najmłodsi z nich przybyli do szkoły w towarzystwie rodziców. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przy dźwiękach hymnu państwowego. Później głos zabrała Dyrektor szkoły pani Anna Makuch, który powitała wszystkich uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, nauczycieli oraz rodziców. W swoim przemówieniu pani Dyrektor zwrócił szczególną uwagę na zmiany w nowym roku szkolnym związane z planowaną reformą oświaty, odczytała także listy kierowane do nauczycieli, uczniów i rodziców z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Na zakończenie życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz satysfakcji z osiąganych wyników.
Po krótkiej części organizacyjnej uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie zostali zapoznani z organizacją roku szkolnego 2016/2017.

2. NARODOWE CZYTANIE 2016

Dnia 6 września po raz trzeci odbyła się akcja ,,Narodowe Czytanie” w Szkole Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej. Narodowe Czytanie to coroczna, ogólnopolska akcja przeprowadzana pod patronatem Prezydenta RP. Organizatorkami były bibliotekarka, pani Anna Słuja-Kropiewnicka oraz nauczycielka języka polskiego, pani Justyna Kożar-Rozpara. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz zwrócenie uwagi uczniom na dzieła wybitnych pisarzy.
Tegoroczna lektura nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza. W związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza można było w naszej szkole wysłuchać fragmentów powieści ,,Qvo vadis” oraz ,,W pustyni i w puszczy” w interpretacji pani Dyrektor Anny Makuch, księdza Proboszcza Marka Cuda, pani Iwony Okraski, pani sekretarz Krystyny Skowron oraz pani Anny Słuja-Kropiewnickiej.
Tego dnia podczas zajęć lekcyjnych uczniowie klas IV– VI poznali życie i twórczość Henryka Sienkiewicza oraz wysłuchali fragmentów powieści czytanych przez nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie z ogromną uwagą wysłuchali przeczytane utwory oraz wzięli udział w dyskusji o wartościach literatury pięknej.
Cieszymy się, że razem mogliśmy popularyzować twórczość wielkiego pisarza i noblisty – Henryka Sienkiewicza, wspólnie rozwijać zainteresowania historyczne naszych uczniów oraz uwrażliwić młodych Polaków na rodzimą kulturę i polską tradycję.


3. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W piękną, słoneczną sobotę 9. września odbyła się impreza plenerowa, mająca na celu integrację społeczności lokalnej, kultywowanie tradycji oraz promowanie małych ojczyzn. Rodzice, dzieci, nauczyciele i pracownicy z naszej szkoły spotkali się na placu przy remizie OSP Wiesiółka, aby wspólnie bawić się na Święcie Pieczonego Ziemniaka.
Po powitaniu wszystkich przez panią Dyrektor Annę Makuch rozpoczęła się część artystyczna, w której przedstawiono historię ziemniaka, jego przeznaczenie oraz ukazano zalety tegoż warzywa. Następnie rozpoczęły się zmagania sportowe, wesołe zabawy, gry i konkursy. Dzieci nie miały kiedy się nudzić bowiem wśród atrakcji znajdowało się wiele ciekawych konkurencji: „Dziki odkopują ziemniaki”, „Mistrz obierania ziemniaka”, „Rzut do celu”, „Która najdłuższa”, „Slalom z ziemniakami”, „Ziemniaczane ludziki”. Przed każdą konkurencją czytana była zabawna rymowanka, której bohaterem był oczywiście ziemniak. Wszystkie konkursy dostarczyły dużo śmiechu i radości zarówno rywalizującym, jak i kibicującym.
Oprócz wspaniale przygotowanych i upieczonych ziemniaków można było skosztować kiełbasek, bigosu, żurku, domowych ciast oraz pobawić się w pięknych, kolorowych dmuchanych zamkach. Dla miłośników czytania przygotowano „Kiermasz książki”, na którym każdy mógł wybrać coś dla siebie.
W trakcie tej „ziemniaczanej” imprezy zostały również rozstrzygnięte konkursy na „największego i najbardziej oryginalnego ziemniaka”. Wszystkie dzieci, które przyniosły swoje okazy dostały drobne upominki.
Humory i pogoda dopisała, więc i zabawa była znakomita. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo wspominać.
Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców
w jej organizację, za co składamy serdeczne podziękowania!


4. APEL Z OKAZJI WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Piątek 16. września był w naszej szkole okazją do upamiętnienia 77. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Gromada zuchowa kolejny raz przygotowała montaż poświęcony tym tragicznym w historii naszego kraju wydarzeniom. Dnia 1 września 1939 roku w polskich szkołach nie zawdzięczał dzwonek wzywający uczniów na lekcje. Pierwsze bomby, które spadły tego dnia wczesnym świtem na Westerplatte zapoczątkowały natomiast największy kataklizm XX wieku, który pochłonął istnienie ponad 6 mln naszych rodaków. Do tych wydarzeń nawiązał Patryk Mazurkiewicz w swojej interpretacji wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, który upamiętnia heroizm polskich żołnierzy, natomiast Erwin Wawer popisał się wzorową recytacją utworu Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń”. Zuchy przywołały najważniejsze wydarzenia, zaprezentowały wiersze i zaśpiewały pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”.
Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała za występ i podkreśliła, że mimo trudnej tematyki apelu zuchy wykazały się wiedzą i należną tej uroczystości powagą.


5. DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH

Dzień dobry! Good Morning! Buon giorno! Guten Tag! Buenos Dias! Zdrastwujtie!
W dniu 26. września po raz piętnasty obchodzony był w całej Europie Europejski Dzień Języków. Jest to święto językowej różnorodności i uczenia się języków. Dzień Języków Europejskich świętowaliśmy również w naszej szkole. Była to świetna okazja, aby propagować wśród dzieci naukę języków obcych poprzez prace projektowe w klasach starszych i poprzez zabawę w klasach młodszych. Uczniowie klas IV-VI przygotowali prace projektowe na temat historii języków europejskich oraz ich charakterystykę – uczniowie poznali wspólne korzenie języków europejskich i wynikające stąd podobieństwa. Starsi uczniowie prezentowali swoje umiejętności językowe (odgrywanie scenek rodzajowych, quiz językowy, tongue twisters). Uczniowie klas I-III wykonali prace plastyczne na temat „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” Prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej.
W dniu 30. września odbył się szkolny apel przygotowany przez uczniów klasy IV i VI, podczas którego koledzy z klas starszych uświadomili nam, jak wiele korzyści przynosi nauka języków obcych. Dzięki niej możemy poznać i lepiej zrozumieć innych ludzi, ich tradycje i kulturę. Znajomość języków pomaga ludziom podróżować i nawiązywać nowe znajomości i przyjaźnie, daje szansę podjęcia studiów za granicą, lepszej pracy i wyższych zarobków. I nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków. Warto więc uczyć się języków obcych, gdyż otwierają przed nami wiele możliwości i nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność może nam się przydać.
Tak więc: „ Czyś jest dziewczyną, czy jesteś chłopcem, ucz się mój drogi języków obcych!”


6. ZAJĘCIA KULINARNE W KLASIE III – EDUKACJA REGIONALNA

Zajęcia kulinarne w klasie III są już tradycją, którą kultywujemy cyklicznie od wielu lat. Uczniowie uwielbiają samodzielnie wykonywać czynności związane z przygotowywaniem posiłków, np. deserów, sałatek owocowych, jarzynowych, kolorowych i apetycznych kanapek.
W tym roku szkolnym dnia 28.września, w ramach zajęć dodatkowych z zakresu edukacji regionalnej, pod kierunkiem wychowawczyni pani Joanny Koza, uczniowie przygotowywali kanapki, które następnie degustowali i częstowali innych swoimi smakołykami. Nie były to zwykłe kanapki, gdyż dzieci poznając tradycje pieczenia chleba, najpierw wspólnie z rodzicami upiekły chlebek wg. podanego przepisu, po czym przyniosły je na zajęcia.
Zajęcia tego rodzaju uczą samodzielności w życiu codziennym, planowania poszczególnych etapów przygotowania posiłków, są doskonałym ćwiczeniem manualnym dla małych rączek, kształtują kulturę spożywania tych posiłków, umiejętność nakrywania do stołu oraz porządkowania po sutej uczcie.
Polecamy wypróbować nasz przepis na „Chleb mieszany z ziarnami”:
25 dag mąki żytniej razowej
25 dag mąki pszennej
3 łyżki ziaren słonecznika
1 łyżka pestek dyni
1 łyżka nasion lnu
4 łyżki oleju
1/2 litra lekko podgrzanej wody
3 dag świeżych drożdży
płaska łyżka soli

Wykonanie: drożdże zalejcie 2 łyżkami lekko podgrzanej wody i posypcie łyżeczką mąki. Odstawcie na mniej więcej 30 minut. Po tym czasie wyrośnięte drożdże, wodę i olej dodajcie do wymieszanych suchych składników. Mieszajcie ciasto przez 5 minut, a potem odstawcie na mniej więcej 45 minut. Przełóżcie masę do formy posmarowanej olejem. Piekarnik nagrzejcie do 210 stopni Celsjusza i pieczcie chleb około godziny.
Smacznego!!!


7. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ORAZ PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu dziecka. Z niecierpliwością czeka ono każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, nowymi koleżankami i kolegami. W szczególności czeka na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej.
Pasowanie na uczniów klasy I zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu naszych uroczystości szkolnych. W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy uroczystość pasowania została połączona z Dniem Edukacji Narodowej, dlatego też dzień 14 października 2016 roku był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Uroczystą akademię uświetnili swą obecnością goście: Burmistrz Łaz Pan Maciej Kaczyński, sołtys sołectwa Wysoka Pan Henryk Sobieraj, sołtys sołectwa Wiesiółka Pan Henryk Ziaja, ksiądz Proboszcz Marek Cuda, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Banasiak, nauczyciele czynni i emerytowani, pracownicy naszej szkoły oraz rodzice pierwszoklasistów. Wszystkich bardzo ciepło powitała pani Dyrektor Szkoły Anna Makuch.
Zanim uczniowie zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły, wypłynęli w rejs statkiem. W atmosferę morskich opowieści wprowadził wszystkich zespół „Promyki”, który zaprezentował układ taneczny do melodii „Piraci z Karaibów”.
W morską podróż zabrali pierwszaków kapitan, w którego rolę wcielił się Szymon Skrzypek uczeń klasy IV oraz pirat Patryk Mazurkiewicz uczeń klasy III. Płynąc statkiem kapitan i pirat opowiadali o przygodach, jakie czyhają na morzu. Zadawali również bohaterom uroczystości pytania, aby upewnić się, czy mogą oni stać się członkami załogi o nazwie SP Wysoka. Uczniowie na pytania odpowiadali znakomicie. Wykazali się doskonałą znajomością Ojczyzny i polskich symboli narodowych. Udowodnili, że poznali już prawa i obowiązki ucznia i wiedzą, kto jest patronem szkoły. Również znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki i wyrecytowane wiersze, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem szkoły pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania, Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję cię na ucznia” – mówiła dotykając ołówkiem – jak czarodziejska różdżką ramion swoich podopiecznych. Uczniowie klasy I otrzymali od gości życzenia radości, wielu sukcesów na edukacyjnych ścieżkach oraz upominki: dyplomy, gry edukacyjne, rogi obfitości oraz „kuferki” z pomocami do nauki.
Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, to święto wspólne całej szkoły. Jest to dzień, w którym w sposób szczególny uczniowie składają najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość, okazują wdzięczność pedagogom i pracownikom szkoły.
Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie z klas IV – VI dedukując muzyczną niespodziankę dla wszystkich gości. Wykonali oni piosenki: „Nauczyciel ma swój dzień”, „Dla nauczyciela” i „Tamta dziewczyna”.
Następnie do życzeń dołączył się zespół wokalno – taneczny „Promyki” wykonując dwa układy taneczne do piosenek „A ja rosnę”, „Piosenka dla nauczyciela”.
Z kolei uczniowie z klasy IV dziękowali i składali życzenia deklamując wiersze kierowane do poszczególnych nauczycieli i pracowników szkoły.
W imieniu wszystkich rodziców życzenia złożyła Pani Monika Banasiak. Dziękowała nauczycielom, wychowawcom, pracownikom oświaty za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia, za zaangażowanie w pracy i działania na rzecz rozwoju naszej szkoły. Życzyła satysfakcji z pracy z dziećmi, radości z odkrywania ich talentów i uzdolnień, dumy z sukcesów wychowanków, wielu osiągnięć zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Do miłych, ciepłych życzeń rodzice dołączyli kwiaty.
Ten dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.


8. ŚNIADANIE DAJE MOC

W roku 2016/2017 nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji programu „Śniadanie Daje Moc”. W dniu 8 listopada wychowawcy klas I-III wraz z uczniami zorganizowali w stołówce szkolnej Dzień Śniadanie Daje Moc. Do pomocy w przygotowanie przez dzieci wspólnego śniadania chętnie przyłączyli się rodzice. Z produktów przyniesionych przez dzieci powstały przepyszne, zdrowe i kolorowe kanapeczki, których sam widok zachęcał do jedzenia. Przygotowane kanapki znikały z talerzy wraz z przygotowaną wcześniej herbatką. Na deser dzieci zjadły owoce, które dostarczyły kolejnej porcji witamin. Była to świetna zabawa, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.


9. POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY

W dniu 10. listopada odbyły się w naszej szkole mistrzostwa powiatu szkół podstawowych w szachach. W rywalizacji wzięły udział szkoły z Siamoszyc, SP nr 6 z Zawiercia, Rokitna Szlacheckiego, Łaz i Wysokiej. Zawody zostały przeprowadzone w formie drużynowej, systemem szwajcarskim-kontrolowanym, zgodnie z obowiązującymi przepisami PZSzach. Tempo gry 10 minut na zawodnika Od tego roku zawody szachowe rozgrywane są według nowej formuły bez podziału na kategorie dziewcząt i chłopców. Po zaciętych partiach przebiegający w sportowej rywalizacji najlepsza okazała się Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Rokitna Szlacheckiego w składzie: (Milena Łabuś, Julia Sibielak-Wnuk, Cyprys Miłosz, Kotwa Miłosz) drugie miejsce przypadło ex aequo drużynie z Zawiercia (Zofia Janecka, Maja Seweryn, Maciej Kot, Igor Solny) i z Łaz (Kinga Spyra, Michał Toda, Gabor Sosnowski, Błażej Olech), a trzecie szkole z Siamoszyc (Karolina Rzok, Magdalena Drecka, Piotr Mikoda, Emil Flak). Na czwartym miejscu zawody zakończyła Szkoła z Wysokiej, której reprezentacja była najmłodszą (uczniowie klas I-III ) z wszystkich grających (Oskar Bereda, Patryk Mazurkiewicz, Marta Dziechciarz i Szymon Stefański).

Wyniki zawodów
1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Rokitno Szlacheckie
2. Szkoła Podstawowa nr 6 Zawiercie
Szkoła Podstawowa nr1 Łazy
3. Szkoła Podstawowa z Siamoszyc
4. Szkoła Podstawowa im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej


10. APEL Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad przemijaniem, w tym jesiennym okresie przypadają dwa bardzo ważne święta o takim właśnie charakterze. W Dniu Wszystkich Świętych udajemy się na cmentarze, by wspominać naszych najbliższych, którzy odeszli oraz zapalić znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którym szczególny hołd składamy za kilka dni – 11 listopada w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Święta dla nas Polaków szczególnego, które dzięki niezłomnym żołnierzom stało się symbolem miłości ojczyzny, symbolem walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa.
Należną cześć i pamięć, tym którzy oddali życie za ojczyznę oddały zuchy z naszej gromady, które wspólnie z druhną Justyną Kożar-Rozparą i druhną Anny Białas odwiedziły mogiłę powstańców powstania styczniowego na cmentarzu w Chruszczobrodzie, na której zapaliły znicze. Następnie przygotowały dla całej społeczności szkolnej uroczysty apel z okazji 11 listopada. Dwaj prowadzący Szymon Skrzypek i Oskar Bereda po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego w podniosłej atmosferze, przybliżyli najważniejsze fakty historyczne, które przeplatały wiersze i pieśni w wykonaniu zuchów. Apel był również okazją do podsumowania dwóch szkolnych konkursów o tematyce patriotycznej, recytatorskiego i wokalnego. W konkursie recytatorskim w kategorii klas IV-VI miejsce I zajęła uczennica klasy VI Dominika Markowicz, miejsce II Daria Bryła także uczennica klasy VI, natomiast miejsce III Anna Wróblewska z klasy IV. W kategorii klas I-III miejsce I wywalczył Mateusz Dubaj z klasy III, miejsce II zajęła Malwina Kleszcz, III Amelka Banasiak. Konkurs pieśni patriotycznej został rozstrzygnięty następująco: I miejsce wyśpiewała Patrycja Śleziak z klasy VI, natomiast miejsce II zdobył uczeń klasy IV Szymon Skrzypek, a III jego koleżanka z klasy Nina Starek. Na zakończenie apelu laureaci zaprezentowali swoje utwory, a pani Dyrektor nagrodziła ich dyplomami i nagrodami książkowymi.


11. PRÓBNA EWAKUACJA PRZECIWPOŻAROWA

Dnia 18. listopada o godz. 10:00 w szkole usłyszeliśmy nagle sygnał alarmowy przeciwpożarowy, po którym wszyscy wraz z opiekunami bardzo spokojnie i sprawnie ewakuowali się na plac rekreacyjny stanowiący miejsce zbiórki. Akcją ewakuacyjną kierowała pani Joanna Koza oraz pan Paweł Mazur. Wkrótce usłyszeliśmy syrenę strażacką i zobaczyliśmy spieszących na ratunek strażaków. Po sprawdzeniu liczby osób ewakuowanych okazało się, że wśród nas nie ma koleżanki z klasy VI, która nie opuściła budynku szkoły. Strażacy, którymi dowodził naczelnik OSP w Wiesiółce pan Henryk Ziaja natychmiast rozpoczęli poszukiwania i po chwili wynieśli na noszach omdlałą od dymu Nadię. Akcja ratownicza przebiegła bardzo szybko i sprawnie, pożar został ugaszony.
Następnie pan naczelnik straży zaprosił wszystkich do obejrzenia wyposażenia wozu strażackiego, po czym wysłuchaliśmy obszernej prelekcji i pogadanki na temat bezpieczeństwa i zagrożeń czyhających na człowieka.

Egzamin dotyczący znajomości numerów alarmowych
zdaliśmy na szóstkę!!!.
Niektórzy z nas uwierzyli, że to prawdziwy pożar!!!
Dziękujemy Strażakom za pomoc i ratunek oraz wiedzę jaką nam dostarczyli.


12. ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowała nasza bibliotekarka szkolna, Anna Słuja- Kropiewnicka. Adresatami tej imprezy byli uczniowie klas I – IV. Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta było przypomnienie najważniejszych wartości, jakimi są dzieciństwo, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się Pluszowy Miś. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi przyjaciółmi. Maskotki były różne od bardzo malutkich do bardzo dużych.
Na początku spotkania bibliotekarka zapoznała dzieci z historią pluszowego misia oraz z najbardziej znanymi misiami – bohaterami literackimi. Następnie przeczytała uczniom wiersze, opowiadania związane z Kubusiem Puchatkiem oraz zadawała zagadki związane z misiami. Na zakończenie obchodów dzieci w bibliotece szkolnej obejrzały wystawę książek, którymi bohaterami są misie.
Dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze.


13. GROMADA ZUCHOWA „PRZYJACIELE ZIELONEJ PLANETY”

1. HARCERSKI START

2. ŚWIĄTECZNY KONKURS

3. ZABAWY NA ŚNIEGU

4. ZABAWY KASZTANAMI


14. ANDRZEJKI

Tegoroczny wieczór andrzejkowy odbył się 25 listopada w pięknie udekorowanej na tę okazję świetlicy szkolnej. Jak co roku został on zaplanowany, zorganizowany i przeprowadzony przez Samorząd Szkolny pod okiem swojego opiekuna. Pani Ewelina Gocyla-Dusza, przywitała wszystkich uczniów i życzyła im udanej zabawy, a następnie przekazała głos prowadzącym. Uczennice z klas starszych na wstępie wprowadziły zebranych na sali uczniów w tematykę spotkania, przekazując najważniejsze informacje dotyczące tradycji wróżb andrzejkowych. Następnie prowadzące zaprosiły wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. Dzieci brały udział w takich zabawach jak: „Szkatułka”, „Kolorowa bibuła”, „Moneta w studni”. Podczas tych zabaw dzieci losowały przepowiednie lub poznawały znaczenie wybranego koloru. W dalszej kolejności dzieci zostały poproszone do stolików z przygotowanymi wróżbami, takimi jak: „ Zawody”, „Magiczne liczby”, „O czym marzysz”, „Tajemnicze miseczki” i „Rzucanie kości”. Dzieci chętnie brały udział we wszystkich wróżbach, poprzez które poznawały swoją najbliższą przyszłość, temperament, ukryte marzenia. Dowiadywały się, jakie zawody będą wykonywać w przyszłości. Po zakończonych wróżbach zgasło światło i ku wielkiemu zadowoleniu uczniów rozpoczęła się zabawa przy świetle dyskotekowej kuli. Podczas dyskoteki prowadzące nie zapomniały o najmłodszych uczestnikach wieczoru i umilały im czas proponując znane zabawy- kaczuszki, pociąg, zabawę z krzesełkami. W trakcie zabawy dzieci zostały poproszone na słodki poczęstunek oraz herbatkę. Wieczór andrzejkowy przebiegł w bardzo przyjemnej, wesołej i tanecznej atmosferze. Obsługą sprzętu i organizacją techniczną imprezy zajęli się chłopcy z klasy VI pod opieką nauczyciela, pana Pawła Mazura. Samorząd Uczniowski wykazał się duża inicjatywą, zaangażowaniem i pomysłowością podczas organizacji tegorocznego spotkania andrzejkowego. Liczymy na Was w przyszłym roku…


15. MIKOŁAJKI

Jak co roku, z okazji Mikołajek odbyły się zaplanowane na ten czas wyjazdy dzieci do kina i teatru. Uczniowie klas młodszych wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami uczestniczyli 6 grudnia w spektaklu teatralnym pt. „Pyza na polskich dróżkach” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Po obejrzeniu przedstawienia Święty Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom prezenty. Uczniowie klas IV-VI wyjechali natomiast 8 grudnia ze swoimi nauczycielami do kina Helios w Dąbrowie Górniczej na projekcję filmu pt. „Trolle”.
Obie grupy zadowolone i w dobrych humorach powróciły z mikołajkowych wycieczek. Szkolne Mikołajki świętowaliśmy także 7 grudnia, ponieważ w tym dniu głowy uczniów udekorowane były biało-czerwonymi czapeczkami na znak, że Mikołaj zawitał także do naszej szkoły.


16. BARBÓRKA

Dnia 1 grudnia odbyła się w naszej szkole Barbórka 2016 czyli coroczne spotkanie z górnikami. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście w osobach: pani Bożeny Miklas- kierownika Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia, pana Janusza Kmiecika- Prezesa Zarządu Kopalni „Dolomit” w Ząbkowicach wraz z pracownikami, pana Henryka Ziaji- Prezesa OSP w Wiesiółce, pani Joanny Ziaji- Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce. Po powitaniu przez panią Dyrektor Annę Makuch zgromadzonych gości rozpoczęła się część artystyczna spotkania, którą rozpoczęły przedszkolaki z obu grup. Dzieci, pięknie ubrane w ludowe stroje przywitały gości piosenką „Idzie górnik”. Chłopcy przygrywali na „trąbkach”. Dzieci zaprezentowały tańce śląskie; „Miotlarz”- zabawa z miotłą, „Maryneczka”- taniec w parze, „Poleczka” i „W kopalni”- taniec inscenizowany ruchem. Piosenki i tańce przeplatane były wierszykami dla górników. Swoje występy przedszkolaki zakończyły górniczą defiladą oraz słonecznymi życzeniami, wręczając miłym gościom bibułkowe słoneczniki. Drugą część występu poprowadzili uczniowie klas I-III należący do koła wokalno-tanecznego „Promyki”. Uczniowie pochwalili się swoją gwarą śląską przedstawiając informacje dotyczące śląskich obyczajów oraz życia i pracy górników. Zaprezentowali również w gwarze śląskiej wiersz pt. „Abecadło”, wyliczanki, jak również humorystyczne scenki. Uczniowie zaśpiewali i wykonali tańce do znanych piosenek ludowych tj. „Poszła Karolina”, „Grozik”, „Trojak”, „Karliku”. Na zakończenie uczennica z klasy VI złożyła przybyłym na uroczystość górnikom życzenia i podziękowała za trud ich codziennej pracy w kopalni. Po zakończonym występie artystycznym dzieci przyszedł czas na występ Koła Gospodyń Wiejskich. Panie przy dźwiękach akordeonu zaśpiewały piosenki: „Walczyk górniczy”, „Górnicy, górnicy” i „Barbórka z kamratami”.
Na zakończenie uroczystości kilka słów skierowali do zebranych na sali zaproszeni goście. Jako pierwsza głos zabrała pani Bożena Miklas gratulując dzieciom pięknego występu poprzez, który „znaleźliśmy się w samym centrum Śląska”. Następnie pan Janusz Kmiecik podziękował pani Dyrektor za zaproszenie na uroczystość a dzieciom podziękował za ich występ wręczając im słodkie upominki. Tegoroczne spotkanie z górnikami zakończone zostało pamiątkowym zdjęciem uczniów i pani Dyrektor wraz z zaproszonymi gośćmi.


17. ODWAŻNIE TWÓRZMY POKÓJ- BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

W tym roku uroczystość przekazania betlejemskiego światła pokoju na Jasnej Górze odbyła się 11 grudnia. Zuchy naszej gromady tradycyjnie wybrały się z harcerzami Hufca Ziemi Zawierciańskiej. Od godziny 15.00 w Sali Ojca Augustyna Kordeckiego wszyscy przybyli wspólnie kolędowali, łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Przekazanie światełka nastąpiło podczas uroczystej mszy świętej odprawionej o godzinie 17.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył ks. hm. Wojciech Jurkowski, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas całej uroczystości panowała świąteczna, spokojna atmosfera.


18. WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

To już tradycja w naszej szkole, dnia 13 grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, w których udział wzięli uczniowie klas I – III. Zajęcia prowadziły panie, Anna Słuja – Kropiewnicka bibliotekarka szkolna oraz Beata Luraniec z Biblioteki Publicznej w Łazach Filia w Wysokiej. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania ozdób bożonarodzeniowych. Program warsztatów obejmował tworzenie choinek ze stożków styropianowych i kartonowych, które były ozdabiane według indywidualnej inwencji twórczej dzieci.
Uczniowie mieli okazję samodzielnie lub pod czujnym okiem prowadzących przygotować swoje ozdoby – choinki.
Warsztaty upłynęły w niezwykle przyjaznej, świątecznej atmosferze. Podczas warsztatów dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści prowadzących o zwyczajach i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia ,,jak to kiedyś bywało …”, a ich entuzjazm i pomysłowość pozwoliły wykonać oryginalne dekoracje świąteczne.


19. GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 17 grudnia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach zaprezentowały się dwie grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej biorąc udział w XVI Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. W kategorii klas I-III wystąpił zespół wokalno-taneczny „Promyki” przygotowany pod kierunkiem pani Anny Białas oraz pani Eweliny Gocyli-Dusza. Uczniowie zaprezentowali układy taneczne do pastorałek: „Gdy pierwsza gwiazdka zjawi się” i „Gwiazdy tańczyły” wykonanych przez solistkę – Julię Pniak. Druga grupa uczniów z klas IV-VI przygotowana przez pana Marcina Cyzowskiego wystąpiła z kolędami: „Gore gwiazda Jezusowi” i „Skrzypi wóz”.
Obie grupy pięknie się zaprezentowały i za swoje występy otrzymały wyróżnienia.


20. PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

W tym roku uczniowie klasy V postanowili popisać się swoimi zdolnościami kulinarnymi i zaproponowali, że sami upieką pierniczki na szklony kiermasz świąteczny. Jak przystało na prawdziwych cukierników zaopatrzyli się w fartuszki i niezbędne akcesoria. Każdy dzierżył w dłoni wałek i z wielką chęcią wałkował, wykrawał i formował pierniczki oprzeróżnych kształtach. W całej szkole pachniało cynamonem i korzennymi przyprawami. Upieczone ciasteczka piątoklasiści pięknie ozdobili wkładając w to zadanie wiele serca, co widać na zdjęciach. Pierniczki wyszły wspaniałe, kolorowe i bardzo, bardzo pyszne. Na kiermaszu cieszyły się wielkim powodzeniem i szybciutko zniknęły rozkupione przez uczniów i przybyłych gości.
Uczniowie klasy VI na szkolny kiermasz przygotowali świąteczne drzewka szczęścia, wykonywaliśmy je na godzinach wychowawczych pod bacznym okiem Nadii Lange. Aby było nam wesoło i świątecznie w klasie ubraliśmy żywą sosenkę, którą przyniósł do szkoły tata Patrycji Śleziak.
Teraz wszyscy czekamy niecierpliwie na święta!!!

 
21. SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE

Dnia 20 grudnia o godzinie 16.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości, którzy w tak gorącym okresie przedświątecznym zaszczycili nas swoją obecnością: Radna Rady Miejskiej w Łazach pani Wiesława Majczak, Prezes ZNP oddział w Łazach pani Teresa Nowak, Prezes OSP w Wiesiółce pan Henryk Ziaja, Sołtys sołectwa Wysoka pan Henryk Sobieraj, ks. Proboszcz naszej parafii Marek Cuda, Przewodnicząca KGW w Wiesiółce pani Joanna Ziaja, bibliotekarka Biblioteki Miejskiej Filia w Wysokiej pani Beata Luraniec oraz rodzice, babcie, dziadkowie i wielu mieszkańców naszej miejscowości.
Spotkanie rozpoczęła grupa dzieci przedszkolnych przygotowana przez panie Bożenę Dryja i Joannę Jaworską. Dzieci zaprezentowały się w montażu muzyczno-słownym pt. „Jak aniołki i diabełki do szopki szły”. Następnie grupa wokalno-taneczna prowadzona przez panią Annę Białas i panią Ewelinę Gocyla-Dusza, w barwnych strojach, zaśpiewała i zatańczyła „Gdy pierwsza gwiazdka zjawi się” i „Gwiazdy tańczyły”. Chórek szkolny prowadzony pod kierunkiem pana Marcina Cyzowskiego zaśpiewał kolędę „Gore gwiazda” oraz pastorałkę „Skrzypi mróz”.
Punktem specjalnym uroczystości było przedstawienie przygotowane przez rodziców, na podstawie opowiadania Charlsa Dickensa – „Opowieść wigilijna”. W przedstawieniu brali udział rodzice dzieci przedszkolnych, jak również rodzice uczniów klas I-IV oraz uczniowie z klas I-III. To przemyślana i solidna praca samych rodziców zaskoczyła nas niesamowitą grą aktorską, piękną scenografią i ciekawymi kostiumami, a wszystko utrzymane w nastroju świątecznym. Nad całością czuwała mama Grzesia z klasy II – pani Jolanta Roterman i to właśnie jej autorstwa był scenariusz przedstawienia. Warto dodać, że nie jest to pierwszy taki projekt rodziców, właściwie od trzech lat w każdym roku szkolnym przygotowują coś ciekawego dla dzieci i nie tylko…. .
W tym dniu Rada Rodziców we współpracy ze szkołą przygotowała również kiermasz świąteczny. Na kiermaszu można było podziwiać cudne aniołki, które wykonywały przedszkolaki ze swoimi rodzicami. Z kolei uczniowie szkoły wraz z rodzicami i wychowawcami przygotowali piękne stroiki, ozdoby świąteczne oraz smaczne pierniczki i ciasta.


22. WIGILIE KLASOWE


23. SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW

Wychowanie w duchu patriotycznym było od zawsze dla naszej szkoły priorytetowym zadaniem. Kultywowanie tradycji, poznawanie historii kraju i naszego regionu, budowanie więzi z ojczyzną i naszą miejscowością na stałe pisane są w cele wychowawcze naszej placówki. W tym roku szkolny podejmujemy szereg dodatkowych działań związanych z wychowaniem patriotycznym, ponieważ szkoła przystąpiła we wrześniu do Ogólnopolskiego Konkursu i ubiega się o certyfikat „Szkoły Młodych Patriotów”. Jednym z zadań jest na przykład przeprowadzenie w listopadzie szkolnego konkursu pieśni patriotycznych i konkursu recytatorskiego. Dodatkowym działaniem są także konwersatoria przeprowadzone w klasach starszych zatytułowane „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”. W ramach godzin wychowawczych uczniowie opracowali także Kodeks Postaw Patriotycznych, na zajęciach plastycznych przygotowali plakaty „Patriota, dla którego ojczyzna była dobrem najwyższym”, a na lekcjach języka polskiego pisali prace i tworzyli wiersze, których motywem przewodnim była mała ojczyzna. Uczniowie chętnie realizują nowe zadania, które niejednokrotnie wymagają od nich dużego zaangażowania i dociekliwości.


24. WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

15 stycznia 2017 r. w całej Polsce oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja zbierała pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz dla seniorów. Uczniowie naszej szkoły również zagrali w WOŚP, dzięki hojności mieszkańców udało nam się zebrać 1289, 72 zł.

Kwestowali uczniowie: Nadia Lange, Dominika Markowicz, Oliwia Siudak, Patrycja Śleziak, Daria Bryła, Klaudii Ścigała, Marty Dziechciarz, Martyny Gaweł, pod opieką nauczycieli Anny Białas, Eweliny Gocyla – Dusza i Iwony Okraska.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich darczyńców. SIE MA.

25. LEKCJA ASTRONOMII – PLANETARIUM „ORBITEK”

W dniu 3 lutego 2017 r. uczniowie klas I-VI naszej szkoły oraz przedszkolaki wzięli udział w seansach przygotowanych przez Mobilne Planetarium ,,Orbitek”. Dzieci świetnie się bawiły, jednocześnie ucząc się i odkrywając tajemnice kosmosu. Oglądając ,,niebo nad szkołą” widzieliśmy wszystkie gwiazdy dookoła tak, jak byśmy patrzyli wieczorem na rozgwieżdżone niebo. Dzieci w wirtualnym świecie leciały rakietą wokół Układu Słonecznego, odwiedziły z bliska każdą z planet, wspólnie odliczały, nauczyły się piosenki. Dowiedziały się ciekawostek o planetach, poznały pojęcia i obserwowały widnokrąg, jak Słońce i Księżyc wędrują po nieboskłonie. Uczniowie poznali Gwiazdozbiory znaków zodiaku, Gwiazdę Polarną, obserwując układ gwiazd ustawiony z datą i godziną dla szerokości i długości geograficznej naszej szkoły.

Skip to content