Rok szkolny 2014/2015


56. ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Jak wielką moc posiada słowo „wakacje” mogliśmy się po raz kolejny przekonać 26 czerwca w ostatnim dniu roku szkolnego. Tak długo wyczekiwane zawsze pozytywnie nastrajają perspektywą rodzinnych wyjazdów, kolonii, kąpieli morskich, górskich wędrówek i błogiego leniuchowania. Dlatego też wszyscy uczniowie z nieukrywaną radością i błyskiem w oczach, pięknie ubrani stawili się w tym dniu na uroczystej akademii kończącej miniony rok nauki. Zakończenie roku szkolnego to jednak przede wszystkim dzień podsumowań, podziękowań oraz pożegnań. Część oficjalną, która rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego, tradycyjnie poprowadziła pani Dyrektor Anna Makuch. Swoje wystąpienie rozpoczęła od gorącego powitania wszystkich uczniów, rodziców oraz przybyłych gości Pana Burmistrza Macieja Kaczyńskiego, Pana Maciej Kubiczka Przewodniczącego Rady Miasta byłej kadencji, Radnej Pani Wiesławy Majczak oraz sołtysów Pana Henryka Sobieraja i Henryka Ziaja, Przewodniczącej KGW w Wiesiółce panią Joannę Ziaja, ks. Proboszcza Marka Cuda, v-ce przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Skrzypek.
Pani dyrektor odczytała list od Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka, a następnie serdecznie podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom za rzetelny rok pracy. Kolejne słowa uznania skierowała do sponsorów, przyjaciół szkoły oraz szczególnie zaangażowanych rodziców, którym bliski był los naszej placówki i którzy nie szczędząc swego czasu ani wysiłku włączali się w organizację różnorodnych imprez i przedsięwzięć wspierających jej rozwój. W dalszej części swego wystąpienia pani Dyrektor podsumowała pracę uczniów w minionym roku szkolnym, najlepszym uczniom wręczyła wyróżnienia, świadectwa z tzw. „czerwonym paskiem” oraz nagrody książkowe. Rodzice tych dzieci, które otrzymały stypendium naukowe lub sportowe odebrali z rąk pani Dyrektor pamiątkowe listy gratulacyjne. Nagrodzeni zostali także uczniowie, którzy mogli pochwalić się 100% frekwencją, zdobyli tytuł najlepszego sportowca czy tytuł najlepszego czytelnika. Pani dyrektor z radością pogratulowała także osiągnięć laureatom konkursów gminnych, rejonowych i ogólnopolskich oraz wręczyła szczególne wyróżnienie uczennicy klasy VI Marcelinie Janus za nienaganna kulturę osobistą. Część oficjalna zakończyła się uroczystym przekazaniem sztandaru. Nowym chorążym został Igor Fiodorow uczeń klasy V.
Część artystyczną rozpoczęły dziewczęta z koła tanecznego „Promienie”, które zaprezentowały ciekawe układy taneczne do repertuaru Ireny Jantar. Następnie wystąpili uczniowie klasy V, którzy pod kierunkiem Pani Iwony Okraski serdecznie pożegnali swoich starszych kolegów rozpoczynających naukę w gimnazjum. Jako ostatni na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy VI. Przygotowany wspólnie z wychowawczynią Panią Justyną Kożar-Rozparą występ był formą podziękowania dla wszystkich nauczycieli, pracowników i uczniów, bo jak pięknie podkreśliła Daria Rybak „Szkoła to przede wszystkim ludzie”. Uczniowie żegnali się oraz dziękowali za zdobytą wiedzę i wspólnie spędzone lata śpiewem, tańcem i recytacją własnych humorystycznych wierszyków, w których zdradzali swoje marzenia i życiowe plany.
Justyna: W przyszłości zostanę aktorką!
I będę grać na scenie
Takie jest moje największe marzenie.
Maja: Może zostanę podróżnikiem,
Opalać się będę pod równikiem.
Na dachu świata w Tybecie
Na pewno mnie znajdziecie.
A na krótki odpoczynek
Wybiorę polski Ciechocinek!
Asia: W przyszłości będę wielkim odkrywcą,
A może nawet wybitnym zdobywcą!
A może nawet Nobla dostanę
I najsłynniejszą na świecie
Osobą się stanę!
Krzysiek: A ja w przyszłości zostanę piłkarzem,
Będę strzelał bramki, wygrywał mecze
I będę najlepszym piłkarzem na świecie!
Kacper: Ja zostanę budowniczym
Będę stawiał domy w okolicy,
Będę murował, będę tynkował
Swoje marzenia realizował!
Klaudia: Weterynarzem zostać chcę
Gdyż zwierzęta uwielbiają mnie,
W Zoo będę pracowała
I czworonogom pomagała.
Konrad: Komputery to moja pasja
Więc informatykiem zostanę i basta,
Nowy portal społecznościowy założę
I majątek swój znacznie pomnożę.
Nikodem: Będę kucharzem doskonałym
Zbierającym wciąż pochwał!
Będę kolegą Paskala i Okrasy,
A z Makłowiczem zrobię na zimę zapasy.
Martyna: Nauczycielką wf zostać chcę
O czym każdy dobrze wie.
Biegi, skoki i podskoki
Nigdy mi nie znudzą się!
Gwoździem programu okazał się jednak układ choreograficzny do popularnej piosenki Shakiry „Waka Waka” wykonany przez chłopców klasy VI. Tancerze spisali się znakomicie i udowodnili ,że mają doskonałe poczucie humoru. Wspólny taniec radości wszystkim się bardzo spodobał i szóstoklasiści otrzymali zasłużone brawa. Mogą być pewni, że takich ich zapamiętamy, roześmianych i wesołych nastolatków.
Na koniec uroczystości głos zabrał Pan Burmistrz Maciej Kaczyński, który podziękował za zaproszenie na akademię, wszystkim uczniom gratulował sukcesów w nauce, absolwentom życzył udanego startu w gimnazjum, wytrwałości w dążeniu do celu oraz udanych, bezpiecznych wakacji, a nauczycielom i pracownikom szkoły zasłużonego wypoczynku.

 

55. SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA
W drugim semestrze roku szkolnego 2014/2015 szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Szkoła dobrego wychowania”.
W okresie od 1.03.2015 r. do 25.06.2015 r. koordynator konkursu – pani Ewelina Gocyla-Dusza wspólnie z nauczycielami wykonywali zadania przewidziane regulaminem konkursu. W ramach realizacji zadań konkursowych została przeprowadzona debata uczniowska na temat dobrego wychowania, podczas której została opracowana Szkolna Karta Zasad Dobrego Zachowania. Zorganizowany został również szkolny konkurs  wiedzy wśród uczniów na temat savoir vivre, w którym tytuł ,,Mistrza savoir-vivre” otrzymała uczennica z klasy V, Olga Wawer. Uczniowie z klas IV-VI brali udział w konkursie literackim na najciekawsze opowiadanie pt. ,,Moje zachowanie świadczy o mnie”. Najlepsze okazały się prace uczennic: Aleksandry Szeremety i Patrycji Bartnik (kl. V) oraz Joanny Wróblewskiej (kl. VI). Został także ogłoszony konkurs plastyczny na plakat pt. „Mój wygląd świadczy o mnie”. W konkursie wzięło udział 8 uczniów, a najciekawsze prace zostały wyeksponowane na wystawce ściennej w świetlicy szkolnej.
Wszystkie wykonane zadania konkursowe zostały wysoko ocenione przez jury konkursu, w wyniku czego szkoła otrzymała certyfikat „Szkoły dobrego wychowania”.

 

54. AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły w okresie od 8.09.2014 r. do 31.01.2015 r. walczyli w ogólnopolskim konkursie o tytuł Aktywna szkoła-aktywny uczeń, realizując zadania przewidziane regulaminem konkursu.
Po odbyciu kilku konserwatoriów na tematy „Zdrowie na talerzu”, „Jak dbać o swoją kondycję fizyczną, jak żyć i odżywiać się zdrowo”, „Wpływ osiągnięć technicznych XXI wieku wpływających negatywnie na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży”, „Konsumenckie ABC”, „ Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem (otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia) – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?” wykonywali prace plastyczne, literackie lub multimedialne, które wysyłane były do jury konkursu.
W ramach konkursu uczniowie spotykali się także z regionalnymi przedstawicielami sportu, przedstawicielami służby zdrowia, organizacjami społecznymi promującymi zdrowy tryb życia etc. nt. Bezpieczeństwo w sporcie oraz budowanie własnego systemu wartości poprzez osiągnięcia sportowe. Byli to instruktorzy krav magi i piłki nożnej.
Przeprowadzono również jednodniowe zajęcia ruchowe we wszystkich klasach pod hasłem. Dzień ruchu w szkole wraz z przeprowadzeniem ogólnoszkolnego testu wydolności/ sprawności fizycznej oraz cykl zajęć ruchowych przygotowanych i przeprowadzonych przez samych uczniów.
Na zakończenie projektu zorganizowano spotkania z rodzicami uczniów szkoły na temat wpływu siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka – temat niedostosowania społecznego dziecka, izolacja w grupie, agresja.
Wszystkie punkty konkursu zostały przez naszą zrealizowane i wysoko ocenione przez ogólnopolskie jury, co skutkowało przyznaniem nam certyfikatu „Aktywna szkoła – aktywny uczeń”. Koordynatorami konkursu byli pan Paweł Mazur i pani Ewelina Gocyla-Dusza.

CERTYFIKAT

53. DZIEŃ SPORTU
Dzień Sportu Szkolnego w naszej szkole odbył się 19 czerwca, w tym dniu obowiązywał strój sportowy. Niestety aura w tym roku nie pozwoliła aby zawody odbyły się na boisku sportowym i wszystkie konkurencje musiały odbyć się na sali gimnastycznej i korytarzu szkolnym.
Udział w dniu sportu brali wszyscy uczniowie szkoły. Klasy I –III rywalizowały na korytarzu szkolnym pod opieką swoich wychowawców. Uczniowie rywalizowali na torze przeszkód i musieli się wykazać umiejętnościami skoków, rzutów, gibkości oraz ogólnej sprawności fizycznej. Była fantastyczna zabawa i rywalizacja stojąca na wysokim poziomie. Uczniowie klas IV – VI walczyli o tytuł „Najlepszego sportowca szkoły” na sali gimnastycznej. Konkurencje które w tym roku zostały przygotowane to:
– Rzuty do kosza
– Bieg wahadłowy
– Rzut piłką lekarską
– Trójskok w dal z miejsca.
Suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach decydecydowała o tytule „najlepszego sportowca szkoły”.
Po ciężkiej i zaciętej rywalizacji najlepszym sportowcem szkoły zostali uczniowie klasy VI :
W kategorii chłopców – Jakub Jaczkowski i w kategorii dziewczyn – Maja Łakomy.
GRATULUJEMY !!!

 

52. WYCIECZKA DO WARSZAWY
W dniach 5 i 6 czerwca uczniowie klasy VI, V, IV oraz kilkoro uczniów z klasy III i II udali się wraz z wychowawcami panią Justyną Kożar-Rozparą, panią Iwoną Okraską, panią Dyrektor Anną Makuch i panią Anną Białas na wycieczkę do Warszawy. Naszą podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem o godzinie 6.00, aby na miejsce dojechać punktualnie na godzinę 11.00.
Pierwsze kroki skierowaliśmy na Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie udaliśmy się na Rynek, który skąpany w słońcu, z pomnikiem Warszawskiej Syrenki, z kolorowymi kamienicami i kawiarnianymi ogródkami prezentował się bardzo urokliwie. Później przeszliśmy pod Barbakan i mogliśmy wejść na średniowieczne mury obronne oraz obejrzeć wnętrze Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego, którego ciekawą historię przybliżyła nam pani przewodnik.
Kontynuując spacer po Krakowskim Przedmieściu podziwialiśmy pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Krzyża, w której znajduje się urna z sercem Fryderyka Chopina oraz wysłuchaliśmy utworu pianisty odpoczywając przy „Ławeczce Chopinowskiej”. Kiedy udaliśmy się na Plac Piłsudskiego obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Po obiedzie pojechaliśmy metrem do Centrum Nauki Kopernik, w którym wizyta sprawiła nam wiele radości. Mogliśmy samodzielnie eksperymentować z różnymi interaktywnymi urządzeniami i przeprowadzać ciekawe doświadczenia wyjaśniające prawa fizyki. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator trzęsienia ziemi, model szkieletu kostnego na rowerze czy pokój Amesa, wywołujący zaskakujące złudzenie optyczne. Ostatnim punktem programu było odwiedzenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach, na którym spoczywają bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”: Jan Bytnar – pseudonim „Rudy’’, Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Aleksy Dawidowski „Alek”, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Zobaczyliśmy także grób Juliana Tuwima, Adama Hanuszkiewicza i Jacka Kuronia. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na smaczną kolację i zasłużony odpoczynek do młodzieżowe hotelu w centrum miasta.
Drugi dzień przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i błękitnym niebem. Po obfitym śniadaniu pojechaliśmy na Stadion Narodowy, którego rozmiary zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Oglądając mecze w telewizji nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić, na jakim olbrzymim obiekcie się one odbywają i jak dużo kibiców może oglądać je na żywo. Zgodnie stwierdziliśmy, że to musi być jednak niesamowite przeżycie! Następnie przejechaliśmy pod gmach Sejmu, a z okien autokaru podziwialiśmy budynki wielu ambasad i urzędów. Nasza wycieczka zmierzała do Wilanowa. Kiedy dotarliśmy na miejsce naszym oczom ukazał się piękny barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego. Wystrój wnętrz, liczne malowidła i eksponaty podkreślały wyjątkowy charakter tego miejsca.
Smaczny obiad w urokliwej restauracji kończył naszą dwudniową przygodę w stolicy. Pełni wrażeń i przeżyć, z bagażem wspomnień ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Wysokiej dotarliśmy o godzinie 21.00. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni przywitaliśmy rodziców, którzy czekali na nas przed szkołą. Mamy nadzieję, że kiedyś ponownie wybierzemy się do Warszawy, w której jest jeszcze wiele do zobaczenia. Żałujemy jednak, że niestety już nie w takim samym składzie…

 

51. PIKNIK Z MAMĄ I TATA
Dnia 30 maja 2015 r. w piękne piątkowe popołudnie cała społeczność szkolna, przedszkolaki oraz personel szkoły wraz z rodzicami i całymi rodzinami naszych wychowanków spotkały się jak co roku na placu rekreacyjnym. Wspólne świętowanie Dnia Mamy i Taty połączone było z obchodami Dnia Dziecka.
Jak to w naszym zwyczaju szkolnym bywa również dzisiejszą uroczystość rodzinną rozpoczęły występy artystyczne dzieci.
Na początku ze swoim ciekawym repertuarem zaprezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego, które swoim artyzmem i dziecięcą śmiałością oraz spontanicznością skupiły wokół siebie wielkie uznanie i aplauz publiczności.
Następnie pięknie wystrojone dziewczynki i chłopaki z klas I-III, czyli należące do koła wokalno-tanecznego „Promyki” przedstawiły świetnie przygotowaną choreografię do piosenek pt. „Słoneczko”, „Wesoła rodzinka”, „Gdyby słońce było słodkie”, „Tango dla mamy i taty”, „Bo co może mały człowiek”, „Na majówkę”.
W kolejnym punkcie programu artystycznego zaprezentowały się uczennice z klas starszych, które świetnie sobie radzą z tańcami dyskotekowymi. Należą one do tzw. koła tanecznego starszego o podobnej nazwie „Promienie”.
Na zakończenie uczniowie popisali się przed swoimi bliskimi wspaniałą umiejętnością posługiwania się językiem angielskim śpiewając różne wesołe piosenki o tematyce rodzinnej.
Cały program artystyczny był bardzo atrakcyjny, urozmaicony i oczywiście zakończony dużymi brawami.
Rodzice zaangażowali się w zorganizowanie i przygotowanie stoisk z pysznymi ciastami własnego wypieku, nie zbrakło garnków z pachnącymi pieczonkami i kiełbaskami z grilla. Nasze szkolne kucharki serwowały smakowite swojskie jadło, w tym bigos oraz żurek. Oczywiście na festynie nie mogło zabraknąć stoiska z loterią fantową, watą cukrową dla smakoszy i obwarzankami. Obok tych pyszności stał poważny kram zachęcający do nabycia przez uczestników festynu kolorowych, ciekawych książeczek dla dzieci.
Dużą atrakcją cieszyło się wśród dzieci malowanie twarzy przez uczennice z klas starszych.
Do odważnych przyjechały ogromne zamki dmuchane oraz trampoliny, przed którymi ustawiała się kolejka, co świadczy o tym, iż cieszyły się dużą popularnością.
Podczas pikniku bawiły się świetnie nie tylko dzieci i młodzież. Okazało się, że dla dorosłych przygotowane były równie ciekawe atrakcje, jak na przykład zawody i konkurencje sportowe, które odbywały się na boisku szkolnym. Rodzice chętnie i aktywnie w nich uczestniczyli integrując się wzajemnie.
W tle biegnącej imprezy cały czas przygrywała wesoło i relaksacyjnie muzyka płynąca prosto do naszych uszu. Trudno było zakończyć uroczystość tym bardziej, że pogoda dopisała w sam raz tego pięknego, rodzinnie spędzonego dnia.
Do zobaczenia za rok – zapraszamy!!!

 

50. WYCIECZKA DO STAROPOLSKIEGO DWORKU W KRZYKAWCE
20 maja uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią panią Anną Makuch i nauczycielem plastyki panią Grażyną Kost-Dratwą oraz rodzicami: panię Magdaleną Lange, panem Sebastianem Bryłą, panem Piotrem Kalagą uczestniczyli w wycieczce do staropolskiego dworku w Krzykawce. Tam wspólnie z zaprzyjaźnionymi uczniami Specjalnej Szkoły im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu, mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach – warsztatach plastycznych lepienia w glinie.
Uczniowie najpierw słuchali ciekawego opowiadania  o historii dworku oraz zwiedzali zabytkowe izby, a następnie wspólnie udali się na warsztaty. Obejmowały one naukę ręcznego formowania gliny, z której potem wykonywali dowolne naczynia. Pani instruktorka uczyła jak nadawać glinie odpowiednie kształty i służyła wszystkim radą. Praca podczas spotkania wrzała, uczniowie pomagali sobie nawzajem, otaczając szczególną opieką kolegów ze szkoły specjalnej. Było wiele śmiechu i radości…zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Powstawały piękne gliniane arcydzieła, a sukcesy w lepieniu niezwykle cieszyły dzieci oraz opiekunów. Na tych warsztatach uczniowie mogli zrealizować swoje pomysły. Później gliniane wytwory zostały poddane suszeniu i wypaleniu w specjalnie przeznaczonym do tego celu piecu. Wykonane prace jeszcze będą malowane, ale to już w szkole na lekcjach plastyki. Prace dzieci stały się widzialną pamiątką ich zaangażowania, ale przede wszystkim spotkania z kolegami.
Wśród atrakcji, w których uczestniczyły w tym dniu dzieci naszej szkoły oraz szkoły z Zawiercia było nie tylko lepienie z gliny, ale także zabawy ruchowe na placu zabaw oraz grillowanie kiełbasek i wspólna degustacja w parku.

 

49. KONKURSY POLONISTYCZNE
W tym roku szkolnym również możemy się poszczycić sukcesami naszych uczennic, które brały udział w gminnych konkursach humanistycznych. Olga Wawer uczennica klasy V zdobyła III miejsce Gminnym Konkursie Rozumiem, co czytam, organizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 3 w Łazach, natomiast Joanna Wróblewska otrzymała III miejsce w Gminnym Konkursie o Tytuł Mistrza Ortografii w kategorii klas VI. Uczniowie tradycyjnie zmagali się z zawiłościami naszej ortografii w ZS nr3 w Chruszczobrodzie. Dziewczynki do konkursów przygotowywały się pod okiem polonisty pani Justyny Kożar-Rozpary. Cieszymy się z wraz z koleżankami i zachęcamy innych uczniów do udziału w konkursach.

 

48. DZIEŃ EUROPEJSKI
Coroczne obchody Dnia Europejskiego w naszej szkole to uwielbiany przez uczniów turniej wiedzy o Unii Europejskiej. Nauczycielki Aldona Skrzypiec i Anna Słuja- Kropiewnicka we współpracy z panią Dyrektor Anną Makuch opracowują test z ciekawostkami z zakresu państw należących do UE, natomiast uczniowie przygotowują prezentację wybranego kraju, przebierają się w stroje ludowe oraz gromadzą pamiątki przywiezione z podróży po różnych krajach. Całość uroczystości dopełnia pokaz prezentacji multimedialnych „reklamujących” określone państwo, przygotowanych przez chętnych uczniów. Na tę jedną chwilę przenosimy się z Wysokiej zagranicę!

 

47. WYCIECZKA DO WADOWIC
W dniu 12 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły wyjechali na wycieczkę do Wadowic. Wycieczka została zorganizowana dla upamiętnienia 10 rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Pierwszym przystankiem naszej wycieczki było Sanktuarium Świętego Józefa – klasztor na Górce Ojców Karmelitów Bosych, do którego uczęszczał na nabożeństwa Jan Paweł II. Do karmelitów chodził również do spowiedzi. Tak więc zarówno kościół parafialny, jak i klasztor na Górce kształtował Jego pobożność maryjną. W Sanktuarium ks, proboszcz Marek Cuda odprawił Mszę świętą w intencji dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzin oraz całej społeczności szkolnej.
Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami. Wystrój mieszkania starano się odtworzyć zgodnie ze wskazówkami Karola Wojtyły. Większość mebli stanowią meble z epoki. Wewnątrz znajdują się liczne oryginalne przedmioty należące do Państwa Wojtyłów, m.in. ceramika, torebka pani Emilii, pamiątka pierwszej komunii Karola Wojtyły, wyposażenie w kuchni. W muzeum znajdują się również pamiątki od wyjazdu Karola Wojtyły z Wadowic aż do wyboru na Stolicę Piotrową i jego życie już jako Jana Pawła II.
Następnie w Bazylice NMP w Wadowicach modliliśmy się przy chrzcielnicy gdzie 20 czerwca 1920 roku Karol Wojtyła został ochrzczony. Ubogaceni duchowo i bardzo głodni udaliśmy się na obiad, potem poszliśmy do kawiarni na kremówki papieskie, które wszystkim bardzo smakowały.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kościoła św. Piotra, który wadowiczanie wybudowali jako wotum wdzięczności za powołanie pierwszego Polaka i Słowianina na tak wysoki urząd. Po zamachu na Placu św. Piotra w dniu 13 maja 1981 r. intencja wotywna została rozszerzona. Nowy kościół pod wezwaniem św. Piotra Apostoła miał być wotum wdzięczności za wybór i ocalenie Ojca Świętego.
Następnie klasa II wraz z rodzicami, ks. Markiem Cuda i wychowawczynią panią Anną Białas wyruszyli w dalszą pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik.
Reszta uczniów wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły pełni wrażeń szczęśliwie powrócili do domu. Ta wycieczka przyniosła nam wiele niezapomnianych wrażeń. BYŁO SUPER !

 

46. ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku wspominaliśmy 224. rocznicę jej uchwalenia. Na pierwsze majowe dni przypadają jeszcze dwa państwowe święta: Święto Pracy oraz Święto Flagi Narodowej. Dnia 30 kwietnia br. uroczyście obchodziliśmy wspomniane święta narodowe.
Podczas apelu zuchy oraz uczennice klasy VI przedstawili program słowno-muzyczny, recytowali wiersze sławiące piękno Polski – naszej Ojczyzny i śpiewali piosenki patriotyczne. W trakcie wystąpienia zuchy zaprezentowały także biało-czerwone flagi, które własnoręcznie wykonały w trakcie zbiórek zuchowych. W tym dniu cała społeczność szkolna była ubrana w stroje galowe. W ten sposób wyraziła szacunek swojej Ojczyźnie i tym, którzy walczyli o to, byśmy teraz w spokoju mogli świętować w wolnym i niepodległym państwie.
Majowe święta to wspaniała okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: Ojczyzna i Patriotyzm. Apel przygotowany pod kierunkiem p. Anny Białas oraz p. Justyny Kożar-Rozpary pokazał historię i tradycje Polski w ciekawy, barwny sposób.

 

45. ZUCHY
Gromada Zuchowa „ Przyjaciele Zielonej Planety”

Jesteśmy 1 Gromadą Zuchową „Przyjaciele Zielonej Planety” Hufca ZHP Ziemi Zawierciańskiej. Naszymi opiekunami są druhna Justyna Kożar-Rozpara i druhna Anna Białas. Spotykamy się w Szkole Podstawowej w Wysokiej w każdą środę.
Na naszych zbiórkach nauczysz się wielu przydatnych rzeczy oraz będziesz bawić się lepiej niż gdziekolwiek indziej!!! Serdecznie zapraszamy!!!

 

44. DZIEŃ ZIEMI
Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel, podczas którego klasy starsze zaprezentowały krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony ochronie środowiska, a młodsze dzieci gromady zuchowej „Przyjaciele zielonej planety” popisywały się pląsami i piosenkami ekologicznymi.
Po apelu uczniowie uczestniczyli w projekcji filmów o tematyce ekologicznej pt. „Czysta woda” oraz „Gdzie znikają śmieci?”.
Szkoła ponadto zorganizowała konkursy ekologiczne.
Szkolny konkurs wiedzy ekologiczno-przyrodniczej, laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Maja Łakomy klasa VI i Aleksandra Szeremeta klasa V,
II miejsce – Gabrysia Policht klasa VI, Joanna Wróblewska klasa VI, Sandra Kamińska klasa V,
III miejsce – Daria Rybak klasa VI, Julia Gołębiowska klasa V, Patrycja Bartnik klasa V.
Ogólnopolski konkurs na najciekawszy List dla Ziemi, złożono 49 prac, z czego wyłoniono 8 najlepszych listów: Oskar Bereda klasa I, Szymon Skrzypek klasa II, Mateusz Sobieraj klasa II, Marta Dziechciarz klasa III, Roksana Niedopad klasa III, Nadia Lange klasa IV, Julia Gołębiowska klasa V, Joanna Wróblewska klasa VI. Wykonawców nagrodzono dyplomem i nagrodą rzeczową. Najlepsze listy zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. W akcji Listy dla Ziemi wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I-III i IV-VI czyli w sumie 71 dzieci. Uczniowie pisali listy wspólnie z nauczycielami w ramach godzin wychowawczych, zajęć przyrodniczych oraz wspólnie z rodzicami w ramach pracy domowej.
Podsumowaniem Dnia Ziemi było wspólne sprzątanie naszej miejscowości – Wysokiej. W akcję sprzątania włączyli się także pracownicy obsługowi szkoły: panie sprzątaczki, woźna i pan konserwator oraz radna sołectw Wysoka i Wiesiółka– pani Wiesława Majczak.

 

43. GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „WIELKANOCNA PISANKA”

W ramach Kiermaszu Wielkanocnego rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny na Pisankę Wielkanocną. Konkurs skierowany był dla uczniów z terenu Gminy Łazy. Konkursowi przyświecały cele: powrót do tradycji związanych z okresem wielkanocnym, dokumentowanie zanikających obrzędów oraz poszerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat tradycji polskich. Do konkursu wpłynęło blisko 120 prac w trzech kategoriach wiekowych, w tym również prace od uczniów z naszej szkoły. Komisja Jury w składzie: Renara Maier – Hoppe, Grzegorz Piłka oraz Karol Hadrych po ocenie wszystkich prac przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

kategoria klas I – III
Wyróżnienie: Jan Tombarkiewicz
III miejsce: Julia Pietraszek
II miejsce: Mateusz Sobieraj – SP Wysoka
I miejsce: Milena Tokarska

kategoria klas IV – VI
Wyróżnienie: Oliwia Doszuta
III miejsce: Nadia Lange – SP Wysoka
II miejsce: Mikołaj Słowik
I miejsce: Aleksandra Wdowik

kategoria gimnazjum:
wyróżnienie: Kacper Kostecki
III miejsce: Julia Nowak
II miejsce: Jakub Warta
I miejsce: Kamila Synowiec

Nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów !!!

 

42. WARSZTATY WIELKANOCNE
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi w trosce o zachowanie i pielęgnowanie tradycji, biblioteka szkolna wraz z Filią Biblioteki Publicznej w Wysokiej wspólnie zorganizowały przedświąteczne warsztaty plastyczne pt. ,,Wielkanocne ozdoby”.
Pierwsze spotkanie odbyło się w szkole i było poświecone palmom wielkanocnym, w spotkaniu uczestniczyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki. Drugie spotkanie odbyło się 24 marca. Na te warsztaty zaproszono z kolei panią Monikę Kunikowską wraz z córką Natalią, które bardzo chętnie wzięły udział w spotkaniu. Obie panie to absolwentki naszej szkoły i wielkie pasjonatki prac plastycznych.
Wszystkie zajęcia miały charakter praktyczny i były adresowane do uczniów naszej szkoły. Prowadzące warsztaty pokazywały dzieciom, w jaki sposób wykonuje się palmy oraz ozdoby wielkanocne różnymi technikami. Przy pomocy prowadzących powstały piękne palmy, a także ozdoby świąteczne, tj. zajączki, kurczaki, pisanki, kwiaty.
Przy okazji wykonywania ozdób prowadzące zajęcia, opowiadały dzieciom o symbolach, zwyczajach i tradycjach Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i wykonywały swoje małe dzieła.
Warsztaty były ciekawą i wspaniałą zabawą, ale również miłym spotkaniem.

 

41. PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, 23 kwietnia 2015 r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość dla uczniów klasy I. W tym dniu uczniowie zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na pasowanie zostali zaproszeni, pani Dyrektor Anna Makuch, pani Beata Luraniec bibliotekarka z Biblioteki Publicznej, pani Joanna Koza ze swoimi uczniami klasy I.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy przygotowaną przez uczniów z klas III, IV i V inscenizacją pt. ,,Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”. Podczas przedstawienia pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli, odpowiadając na pytania dotyczące postaci ze świata bajek oraz popisały się świetnymi wiadomościami o książkach i bibliotece.
Po zakończeniu części egzaminacyjnej uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tej niezwykłej uroczystości bibliotekarka wręczyła każdemu uczniowi dyplom oraz kolorową zakładkę do książki. pani Beata z Biblioteki Publicznej poczęstowała dzieci słodyczami. Następnie uczniowie słuchali z wielką uwagą baśni Andersena czytane przez panią bibliotekarkę oraz wychowawczynię. Po wysłuchaniu baśni dzieciom zostały wypożyczone książki. Na koniec uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, prezentując piękne wiersze o książkach, bibliotece.
Ten dzień zapewne na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów z klasy I.

 

40. PREZENTACJA O ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w bieżącym roku szkolnym dnia 17 kwietnia została przedstawiona uczniom prezentacja przygotowana przez panią Ewelinę Gocyla- Dusza dotyczącą bezpieczeństwa żywności. Dzieci zostały zapoznane z takimi zagadnieniami jak: jakość spożywanych posiłków (świeżość, skład czy ewentualne zanieczyszczenie) a ich wpływ na zdrowie ludzkie, znaczenie zdrowego odżywiania dla utrzymania dobrego stanu zdrowia, choroby przewlekłe rozwijające się z powodu przejadania się oraz niedożywienia, zanieczyszczenie środowiska a żywność. Uczniom został przedstawiony także dekalog zdrowego żywienia. W kolejnej części prezentacji dzieci dowiedziały się, jak należy przechowywać żywność, aby uniknąć jej zakażenia. Poznały zasady postępowania mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniu żywności. Na zakończenie dzieci usłyszały, jak należy bezpiecznie postępować z żywnością oraz jakie są konsekwencje jej skażenia.

 

39. LEKCJA HISTORII NA ŻYWO
Wzorem roku ubiegłego nauczyciel historii pani Justyna Kożar-Rozpara zaproponowała nam po raz kolejny udział w lekcji historii na żywo. Tym razem dnia 8 kwietnia zawitała do nas Grupa Artystyczna „Rekonstrukto” z lekcją zatytułowaną Życie i kultura w Średniowieczu. Podróż w czasie odbyli wszyscy uczniowie szkoły, którzy chętnie przenieśli się do krainy minionych wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i miecze w ręku bronili honoru i ojczyzny. Kiedy kobiety przyodziane były w piękne suknie, a głowy ich zdobiły bogato zdobione toczki i chusty.
W trakcie lekcji występujący snuli interesujące opowieści i legendy, prezentowali rycerski ekwipunek i uzbrojenie, odtworzyli rytuał pasowania na rycerza i przybliżyli kodeks rycerski. Wiele wrażeń dostarczyły zapierający dech w piersiach pojedynek i próba siły – będąca próbą ciężkiego miecza, której poddani byli najwięksi śmiałkowie z naszej szkoły. Nie obyło się także bez pokazu zakuwania w średniowieczne dyby, który wywołał wiele emocji. Po lekcji uczniowie mogli obejrzeć i przymierzyć przywiezione rekwizyty.
Podróż w czasie i tym razem bardzo przypadła uczniom do gustu.

 

38. TEST SZÓSTOKLASISTY

Sprawdzian – Test Szóstoklasisty 2015 rozpoczął się w środę, 1 kwietnia o godzinie 9.00. Sprawdzian składał się z dwóch części. Uczniowie na sprawdzianie zmierzyli się m.in. z zadaniami wymagającymi napisania dłuższej wypowiedzi na dany temat, rozwiązania złożonego zadania matematycznego oraz zadaniami z języka obcego. Były także zadania z luką, zadania wielokrotnego wyboru oraz zadania prawda-fałsz. Egzamin sprawdza kompetencję ucznia w zakresie czytania, pisania, liczenia, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Na wynik Sprawdzianu Szóstoklasisty 2015 będzie składał się: wynik z pierwszej części sprawdzianu (ogólny oraz szczegółowe wyniki z matematyki i języka polskiego), wynik z drugiej części sprawdzianu szóstoklasisty (wynik sprawdzianu z języka obcego nowożytnego).
W tym roku w naszej szkole do sprawdzianu przystąpili uczniowie – wychowankowie pani Justyny Kożar-Rozpary: Głąb Nikodem, Jaczkowski Jakub, Janus Marcelina, Kiciak Martyna, Łakomy Maja, Niedopad Konrad, Olawa Justyna, Paciej Przemysław, Policht Gabriela, Rybak Daria, Szkleniarz Julia, Szwed Klaudia, Ściślicki Krzysztof, Urbaniak Kacper, Wróblewska Joanna.

 

37. MIĘDZYNARODOWY KONKURS „KANGUR MATEMATYCZNY 2015”

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
W kategorii Żaczek dla uczniów klas drugich brali udział: Tymon Gaweł, Igor Kiciak, Szymon Grzanka, Szymon Skrzypek, Sebastian Jurkiewicz. Uczniów przygotowywała pani Anna Białas.
W kategorii Maluch dla uczniów klas trzecich i czwartych. W konkursie brali udział uczniowie: klasy III: Marta Dziechciarz, Nicola Kapuścińska, Paweł Ślązak, Martyna Gaweł, uczniów przygotowywała pani Jolanta Tokarska oraz klasy IV: Dominika Markiewicz, uczennicę przygotowywała pani Iwona Okraska.
W kategorii Beniamin dla uczniów klas V i VI brali udział następujący uczniowie: klasa V- Nikodem Chałupka, Sandra Kamińska, Julia Gołębiowska, Aleksandra Szeremeta; oraz klasa VI- Martyna Kiciak, Gabriela Policht, Joanna Wróblewska. Uczniów klasy V i VI przygotowywała pani Iwona Okraska.
Największy sukces wśród uczniów biorących udział w konkursie wyróżnienie uzyskał uczeń klasy III Tymon Gaweł. Serdecznie gratulujemy Tymonowi.

 

36. KONKURS O TYTUŁ OMNIBUSA

Tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Wszechstronnej Wiedzy o tytuł: „Omnibusa klas III”, współorganizowanego z Zespołem Szkół nr 1 w Łazach odbył się w naszej szkole w dniu 18 marca.
W konkursie udział wzięło ośmioro uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Po zakończeniu testu i sprawdzeniu rozwiązań okazało się, iż najwięcej punktów zdobyła reprezentantka ZS nr 3 w Chruszczobrodzie, przygotowywana przez nauczycielkę panią Olgę Biały.
Drugie miejsce przypadło jednocześnie Gabrieli Supernak (ZS nr 1 w Łazach) oraz Pawłowi Ślązak (SP Wysoka). Trzecie miejsce zdobył Aleksander Sadło (SP Ciągowice).
Nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy wręczała Bożena Miklas – kierownik Wydziału Edukacji i Kultury z Urzędu Miejskiego w Łazach oraz Anna Makuch – dyrektor SP Wysoka i Urszula Grzywa – dyrektor ZS nr 1 w Łazach.
GRATULUJEMY !!!

 

35. SPEKTAKL „PINOKIO”

26 lutego 2015 r. naszą szkołę odwiedził krakowski teatr Art – Re, który przedstawił spektakl: „Pinokio”. Spektakl przygotowany został na podstawie bajki Carl Collodiego. Opowiada o drewnianym pajacyku, którego marzeniem jest zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznania świata okazują się być bardziej kuszące. Pinokio lekceważy przestrogi Świerszcza i ucieka z domu. Pajacyk spotyka na swej drodze kierownika cyrku, podstępnego Lisa, mamiącego obietnicami Osła i dobrą Błękitną Wróżkę. Morał tej bajki to taki, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, miłość czyni cuda, a w życiu warto godnie, sprawiedliwie i uczciwie postępować.
Podczas spektaklu dzieci mieli możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia.

34. STYPENDIA ZA I SEMESTR

Dnia 20 lutego podczas apelu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu wręczono stypendia za najlepsze wyniki w nauce oraz stypendia za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym. Uczennicą z najwyższą średnią w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 okazała się Joanna Wróblewska klasa VI, zaś uczniami najbardziej wysportowani są: Aleksandra Szeremeta /klasa V/, Julia Gołębiowska /klasa V/, Sandra Kamińska /klasa V/, Krzysztof Ściślicki /klasa VI/.
Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim nagrodzonym uczniom oraz ich rodzicom.
33. DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Z tej okazji w całej Europie oraz wielu krajach pozaeuropejskich organizowane są różne przedsięwzięcia ukierunkowane na bezpieczeństwo dzieci w Internecie.
W roku szkolnym 2014/2015 już po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole po hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”, podjęliśmy szereg działań obejmujących akcją całą społeczność szkolną. Nadrzędnym celem stało się dotarcie z informacją do wszystkich uczniów. Zorganizowano apel, na którym poruszano zagadnienia z zakresu bezpiecznego poruszania się w Internecie oraz Internet nie tylko bawi, ale także uczy.
Uczniowie klas IV – VI w ramach lekcji informatyki dyskutowali na temat cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w sieci. Młodsi uczniowie z klas I-III  omawiali problemy bezpieczeństwa w sieci i respektowania prawa w  tym względzie. Przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne według scenariuszy „SIECIAKI” z wykorzystaniem materiałów ze strony dzieckowsieci.pl., które w ciekawy, a jednocześnie przystępny sposób przybliżyło uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci.
Zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem „Bądź bezpieczny w Internecie” Podane zostały również telefony instytucji niosących pomoc i wsparcie osobom doświadczającym zagrożeń online.

32. ZABAWA KARNAWAŁOWA

W dniu 30.01.2015 r. o godz. 16.00 odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Uczniowski, który pod kierunkiem swojego opiekuna, pani Eweliny Gocyli-Dusza, udekorował salę oraz przeprowadził podczas spotkania zabawy oraz konkursy taneczne. Dzieci przebrane w bardzo pomysłowe i oryginalne stroje karnawałowe bawiły się pod okiem swoich nauczycieli. Bardzo chętnie brały udział w konkursach i zabawach organizowanych przez uczennice z Samorządu Uczniowskiego. Został przeprowadzony m.in. konkurs taneczny w dwóch kategoriach- najpierw zaprezentowali swoje umiejętności taneczne dzieci z klas młodszych, a następnie mogliśmy podziwiać występ uczniów klas starszych. Najlepszymi tancerzami w kl. I-III okazali się: Kamila Śleziak, Małgorzata Rędziniak oraz Julia Pniak, natomiast w kl. IV-VI: Oliwia Siudak, Nadia Lange i Gabriela Policht. Zwycięzcy konkursu tanecznego zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Podczas zabawy dzieci zostały poproszone na świetlicę szkolną na poczęstunek, który został przygotowany z pomocą pań z Rady Rodziców. Organizacją techniczną imprezy zajął się pan Paweł Mazur, natomiast obsługą sprzętu oraz całą oprawą muzyczną- pan Adrian Lange. Dobra zabawa i świetny humor były nieodzownym elementem tego „szkolnego karnawału”, który trwał do samego wieczora.

31. KONKURSY W I SEMESTRZE – PODSUMOWANIE

29 stycznia odbył się w naszej szkole apel dotyczący bezpieczeństwa dzieci w czasie ferii zimowych. Pani Dyrektor odczytała Apel Burmistrza miasta Łazy oraz listy od Kuratora Śląskiego i od Rzecznika Praw Dziecka, przedstawiła również ofertę zajęć na czas ferii.
Ponadto podsumowane zostały konkursy szkolne organizowane w I semestrze, m.in.
– Konkurs wiedzy biblijnej – etap szkolny /organizator ks. Marek Cuda/,
– Konkurs halloweenowy /organizator p. Aldona Skrzypiec/,
– Konkursy biblioteczne w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Biblioteka moich marzeń”, „Moja ulubiona książka”, „Ilustracja do ulubionej książki”, „Najładniejszy wiersz o bibliotece”, „Najładniejsza laurka dla biblioteki”, „Portret Pluszowego Misia”. Były to głównie konkursy plastyczne /organizator p. Anna Słuja –Kropiewnicka/.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Gratulujemy nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom konkursów !!!

A na zakończenie apelu słodka niespodzianka.

30. DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W naszej szkole 22 stycznia 2015 roku o godz. 10.30 odbył się koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na sali licznie zgromadzeni dziadkowie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Po serdecznym przywitaniu przez panią dyrektor Annę Makuch szanownych gości rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez naszych uczniów. Na początku wystąpiły uczennice z koła teatralnego oraz przedstawiciele klas młodszych przygotowani przez panią Ewelinę Gocylę- Dusza, panią Iwonę Okraskę oraz panią Jolantę Tokarską kierując gorące życzenia i podziękowania w postaci wierszy i piosenek wszystkim babciom i dziadkom. Życzyli im zdrowia, radości i pogody ducha, a także podziękowali im za codzienną troskę, miłość i opiekę. W trakcie zaprezentował się zespół wokalno- taneczny „Promyki” pod opieką pani Anny Białas oraz pani Joanny Kozy, który pokazał się w piosenkach i układach tanecznych dedykowanych kochanym babciom i dziadkom. Następnie wystąpiły uczennice ze szkolnego chóru oraz zespół „Promyki” prezentując kolędy i pastorałki, z którymi reprezentowali naszą szkołę 14.01.2015 roku na XIV Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach. Na zakończenie koncertu dla Babci i Dziadka wystąpiły dziewczęta z klasy IV i V wykonując dwa tańce dyskotekowe. Całości dopełniła estetycznie wykonana dekoracja. Pani dyrektor na koniec podziękowała za udział w uroczystości oraz złożyła życzenia zebranym na sali babciom i dziadkom.

29. FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

Tegoroczny XIV Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek odbył się 14.01.2015 r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy wystąpili w dwóch kategoriach. W kategorii klas I-III wystąpił zespół wokalno-taneczny „Promyki” przygotowany przez panią Annę Białas oraz panią Ewelinę Gocylę-Dusza. Zespół w składzie: Małgorzata Rędziniak, Oskar Bereda, Patryk Mazurkiewicz, Nina Starek, Kamila Śleziak, Karolina Staroń, Szymon Skrzypek, Martyna Gaweł oraz Edyta Łętowska wykonał układy taneczne do pastorałek: „Mały Aniołeczek” oraz „Betlejem”. Jako solistki wystąpiły uczennice: Julia Pniak oraz Anna Wróblewska.
Uczennice ze szkolnego chóru (Nadia Lange, Daria Bryła, Oliwia Siudak, Patrycja Śleziak, Julia Jaworska, Julia Gołębiowska, Sandra Kamińska, Aleksandra Szeremeta, Martyna Kiciak, Justyna Olawa, Daria Rybak, Gabriela Policht, Klaudia Szwed, Julia Szkleniarz, Joanna Wróblewska oraz Marcelina Janus) przygotowane pod kierunkiem pana Marcina Cyzowskiego reprezentowały klasy IV-VI wykonując utwory: „Świeć gwiazdeczko” oraz „Tryumfy Króla Niebieskiego”.
Występy obu grup były wykonane na wysokim poziomie i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Zespół „Promyki” zdobył II miejsce w kategorii klas I-III, natomiast dziewczynki ze szkolnego chóru za swój występ otrzymały wyróżnienie.

28. WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Dnia 11.01.2015 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku kwestowali dla „podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.
Pod opieką nauczycieli Anny Białas,, Eweliny Gocyla – Dusza, Iwony Okraska kwestowali: Justyna Olawa, Martyna Kiciak, Gabriela Policht, Maja Łakomy, Joanna Wróblewska, Oliwia Siudak, Sandra Kamińska, Aleksandra Szeremeta, Julia Gołębiowska, Julia Jaworska.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich darczyńców. SIE MA.
Sztab WOŚP jak co roku był w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, partnerami imprezy byli: MOK Łazy, Park Wodny „Jura” oraz Urząd Miejski w Łazach. W akcję włączyły się również szkoły z terenu Gminy.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i WIELKIE SERCE!!!

wosp

27. NOWOROCZNY KONCERT AKORDEONOWY

14 stycznia naszą szkołę odwiedził ŁÓDZKI DUET AKORDEONOWY – Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński. Duet powstał w 1981 roku. Artyści koncertowali na terenie całego kraju, a także kilkakrotnie za granicą. Ponadto brali udział w festiwalach muzycznych; w swym dorobku posiadają liczne nagrania Radiowe i Telewizyjne. Na audycjach szkolnych prezentują utwory od klasycznych po muzykę rozrywkową.
Duet wykonał szereg przebojów muzyki klasycznej (między innymi: Marsz turecki W. A. Mozarta, Taniec z szablami A. Chaczaturiana, Uwertura do opery Wilhelm Tell G. Rossiniego). Akordeoniści zagrali kilka utworów z gatunku muzyki tanecznej ( Polka Flick-Flack A. Vossena, Tango Ole Guapa A. Rieu) oraz polskie tańce narodowe (m.in. kujawiak i krakowiak). Nie zabrakło także utworów tanecznych. Ponadto muzycy zaprezentowali słuchaczom akordeon i jego możliwości oraz krótko omówili budowę instrumentu i sposób wydobycia dźwięku.  Koncert był bardzo interesujący, dostarczył wiele zabawy i dobrej rozrywki.

26. WIGILIE KLASOWE

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…”
Świąteczny nastrój zawitał w naszej szkole, 19 grudnia każda klasa miała okazję przeżyć wspólną klasową Wigilię. Zgodnie z tradycją rozpoczęliśmy ją od wspólnej modlitwy i podzieleniem się opłatkiem. Następnie przy melodii kolęd spożyliśmy wigilijne potrawy przygotowane przez rodziców. Miła, świąteczną atmosfera przerodziła się we wspólne kolędowanie. Wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

25. JASEŁKA

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. To szczególny czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa, spotkań i refleksji, podziękowań i składania życzeń. To czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z tradycjami. Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta spośród wszystkich świąt, pełne dobrych uczuć, pachnące piernikami i choinką oraz rozbrzmiewające kolędą.
To właśnie tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest nieodłącznym towarzyszem okresu tych świąt. Jest to doskonała okazja do wspólnego kolędowania, które w naszej szkole odbyło się 19 grudnia 2014 roku. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele na czele z panią dyrektor oraz pracownicy szkoły. Tą niecodzienną, świąteczną uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście w osobach: Przewodniczącej Rady Miejskiej w Łazach Pani Anny Stanaszek, Burmistrza Miasta Łazy Pana Macieja Kaczyńskiego, Kierownika Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia w Łazach Pani Bożeny Miklas, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach Pana Grzegorza Piłki, Radnej sołectw Wysoka i Wiesiółka Pani Wiesławy Majczak, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce Pani Joanny Ziaja, sołtysa sołectwa Wysoka Pana Krzysztofa Krawczyka, sołtysa sołectwa Wiesiółka i jednocześnie Prezesa OSP w Wiesiółce w jednej osobie Pana Henryka Ziaja, ks. Proboszcza Marka Cuda.
Piękne widowisko przeniosło wszystkich w klimat Bożego Narodzenia i wydarzeń, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa oraz narodzonego Dzieciątka. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów, jak i pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż widowisko wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Podczas tego świątecznego wieczoru po raz kolejny zuchy z naszej gromady przekazały przywiezione z Jasnej Góry „Betlejemskie Światełko Pokoju”. Wszystko to stworzyło niepowtarzalny klimat radości i refleksji.

24. BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Wyjazdy po betlejemskie światełko pokoju stały się w naszej gromadzie tradycją. Nie wyobrażamy sobie, aby na wigilijnych stolach nie gościł ten wyjątkowy symbol miłości, pokoju i nadziei przywieziony z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem. W niedzielę 14 grudnia 2014 r. czworo dzielnych zuchów: Patryk Mazurkiewicz, Tymon Gaweł, Szymon Grzanka i Szymon Skrzypek wyjechało wraz z druhnami Justyną Kożar-Rozparą i Anną Białas po światełko na Jasną Górę do Częstochowy. Tegorocznemu przekazaniu światełka towarzyszyło przesłanie „Pokój jest w nas”. Uroczystość rozpoczęła się od montażu słowno-muzycznego przedstawiającego historię tradycji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Następnie w serdecznej atmosferze wszyscy harcerze i zuchy składali sobie życzenia i wspólnie kolędowali. O godzinie 17.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo, na której nastąpiło przekazanie światełka. Bardzo podobało nam się symboliczne ognisko na dziedzińcu i wspólny olbrzymi krąg na pożegnanie, ale największą radość sprawił nam pokaz z pochodniami, który wyglądał bardzo efektownie. Wróciliśmy późnym wieczorem, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach. Zuszek Patryk w imieniu całej gromady przekazał światełko Panu Burmistrzowi Maciejowi Kaczyńskiemu, Przewodniczącej Rady Miasta Pani Annie Staniaszek, Radnej Pani Wiesławie Majczak, Pani Kierownik Wydziału Edukacji, Oświaty i Kultury – Bożenie Miklas oraz Dyrektorowi MOK w Łazach Panu Grzegorzowi Piłka podczas wieczorku bożonarodzeniowego, który odbył się w szkole. Światełko dzięki małym zuchom znów zapłonęło w naszych domach i sercach.

23. MIKOŁAJKI

5 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Tego dnia do wszystkich klas i grzecznych dzieci zawitały Mikołaje. Wraz z Mikołajami w szkole zapanowała niesamowita atmosfera. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył  świąteczny nastrój.

Oby więcej takich dni w naszej szkole !

22. OWOCE W SZKOLE

Program „Owoce w szkole” jest jednym z narzędzi, dzięki któremu uczniowie mogą kształtować i rozwijać edukację prozdrowotną.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2, 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki.
Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
Aby skutecznie i trwale ukształtować nawyki żywieniowe, dzieci nie tylko otrzymują porcje owoców i warzyw, ale również uczestniczą w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw.

20. DZIEŃ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Jak co roku, miesiąc październik jest miesiącem, w którym biblioteka szkolna obchodzi swoje święto, czyli Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem tej akcji jest zainteresowanie uczniów książkami i ich czytaniem oraz odwiedzenie biblioteki szkolnej.
W tym roku szkolnym w bibliotece odbyło się szereg imprez, tj. konkursy plastyczne, literackie, czytanie dzieciom książek, wystawa książek ,,Ulubione lektury nauczycieli z dzieciństwa”, parada postaci bajkowych – uczennice starszych klas wcieliły się w role bajkowych postaci, urodziny Kubusia Puchatka, Dzień Pluszowego Misia.
W dniu 20 października z okazji Święta Biblioteki Szkolnej odbyła się impreza klasowa . Przy tej okazji obchodziliśmy wspólnie z klasą III urodziny Kubusia Puchatka. Na początku lekcji dzieci wysłuchały fragmentów książki ,,Kubuś Puchatek” w interpretacji pani Beaty Luraniec, bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Wysokiej.
Kulminacyjnym punktem imprezy było zdmuchnięcie świeczek oraz poczęstunek urodzinowym tortem, przygotowanym przez bibliotekarkę szkolną, panią Annę Słuja – Kropiewnicką. Uczniowie w podziękowaniu podarowali Kubusiowi własnoręcznie wykonane ilustracje do książki ,,Kubuś Puchatek”. Dzieciom bardzo podobały się urodziny Kubusia. Po zakończonej imprezie uczniowie udali się z nauczycielką do biblioteki po książki, aby poznać dalsze losy Kubusia Puchatka.
Natomiast dnia 25 listopada świętowaliśmy w szkole Dzień Pluszowego Misia w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem tego dnia jest zapoznanie uczniów z historią powstania tego święta oraz książkami znajdującymi się w bibliotece, których bohaterem jest niedźwiedź. W tym dniu szczególne miejsce zajmowały misie – zabawki przyniesione przez uczniów naszej szkoły. Została zorganizowana wystawa przyniesionych misi-zabawek. Uczniowie, którzy oglądali wystawę, mogli wysłuchać również wierszy o misiach, wypożyczyć książki, których bohaterami są misie. Na przerwach rozmawialiśmy o misiach, śpiewaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy zadania związane z misiami. Podsumowaniem tego święta było ogłoszenie przez bibliotekę szkolną i Bibliotekę Publiczną konkursu na najładniejszy portret misia.
W tych szczególnych i ważnych obchodach nie zabrakło życzeń i prezentów przygotowanych przez naszych uczniów. Na każdego czytelnika, który odwiedził bibliotekę, czekał słodki upominek.
18. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W tym roku 11 listopada obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na akademii z okazji tego wyjątkowego święta zgromadzili się wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wspólne odśpiewanie hymnu wprowadziło zebranych w poważny i podniosły nastrój, który towarzyszył całej uroczystości. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy VI, przypomnieli oni najważniejsze wydarzenia i postacie historyczne owych pamiętnych czasów, deklamowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Miłym zaskoczeniem był wokalny występ chłopców: Jakuba Jaczkowskiego, Kacpra Urbaniaka, Przemka Pacieja i Konrada Niedopada, którzy wykonali dwa utwory i dzielnie wywiązali się z powierzonego im zadania. Akademię zakończyła recytacja Ani Wróblewskiej i Sebastiana Jurkiewicza, uczniów klasy II, którzy popisali się ładną interpretacją wierszy o ojczyźnie. Akademia została przygotowana pod kierunkiem pani Justyny Kożar-Rozpary i Anny Białas.
17. ODPADOWA (R)EWOLUCJA – KAMPANIA EDUKACYJNA GMINY ŁAZY
5 listopada przeprowadzona została w naszej szkole prelekcja, której celem było zwiększenie świadomości ekologicznej na temat selektywnego gospodarowania odpadami i zagrożeń, jakie niesie wytwarzanie ich nadmiernej ilości. Ponadto spotkanie przyczyniło się do kształtowania proekologicznych zachowań wśród naszych uczniów.
Zajęcia poza elementami wykładu z zakresu właściwej gospodarki odpadami zawierały elementy warsztatowe i konkursowe (ochotnicy m.in. mieli za zadanie właściwie posegregować odpady, mogli także brać udział w quizie wiedzy). Zajęcia wzbudzały wiele emocji wśród dzieci, a także sporo radości (szczególnie wśród nagrodzonych drobnymi upominkami).
16. „ŚNIADANIE DAJE MOC”

W bieżącym roku szkolnym szkoła przystąpiła do IV edycji ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc”. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego oraz roli śniadania w diecie dziecka.7 listopada 2014 r. w ramach obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc uczniowie z kl. I-III wraz ze swoimi wychowawcami oraz koordynatorem programu, panią Eweliną Gocyla-Dusza, przystąpili do przygotowania wspólnego śniadania. Zebrani na świetlicy szkolnej uczniowie wyposażeni przez rodziców w niezbędne produkty i sprzęt kuchenny pod opieką swoich pań wykonywali zdrowe i smaczne kanapki. Każdy uczeń starał się, aby przygotowane przez niego kanapki zawierały jak najwięcej warzyw i zdrowych składników. Następnie przygotowane śniadanie zjedli z apetytem wraz z podaną herbatką. Kanapkami, które pozostały niezjedzone na talerzach uczniowie poczęstowali swoich starszych kolegów.

15. HALLOWEEN- ŚWIĘTO DYNI 2014

31 października odbyła się piąta edycja konkursu szkolnego zatytułowanego „ŚWIĘTO DYNI”. Obchody Święta Dyni organizowane są rok rocznie przez panią Aldonę Skrzypiec – nauczycielkę języka angielskiego. Cel konkursu to uatrakcyjnienie lekcji języka angielskiego z zakresu kultury państw anglojęzycznych oraz zachęcenia uczniów do aktywności twórczej poprzez wykonanie rzeźb z dyni i przygotowanie ciekawych dekoracji sal lekcyjnych. Efekty pracy uczniów widoczne są na zdjęciach.

GRATULUJEMY POMYSŁU !!!

14. PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I.
W kalendarzu są dni, które różnią się od innych. Dni odświętne, radosne i wyjątkowe.
Takim dniem był dzień dzisiejszy.Ślubuję szkoło! – pod takim hasłem 28 października 2014 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania uczniów, którzy we wrześniu tego roku rozpoczęli naukę w klasie I. Są to uczniowie 6-letni i 7-letni: Bereda Oskar, Ćmak Nikola, Ćmak Patryk, Fiodorow Kuba, Janus Marianna, Kołomański Jan, Mazurkiewicz Patryk, Piasecki-Piechowiak Patryk, Pniak Julia, Rędziniak Małgorzata, Siudak Natalia, Stryjak Wiktor, Szkleniarz Fryderyk, Wawer Erwin.
Świętowały z nami przedszkolaki, cała społeczność uczniowska oraz zaproszenie goście: Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kubiczek, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia, radna sołectwa Chruszczobród Marta Grzesica, Kierownik Wydziału Edukacji Bożena Miklas, Dyrektor OSiR w Łazach, a zarazem radny powiatowy Konrad Knop, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łazach Teresa Nowak, Beata Luraniec – bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Wysoka, sołtys Wiesiółki Henryk Ziaja, ks. Proboszcz Marek Cuda, Przewodniczący Rady Rodziców Paweł Szeremeta.
Prowadząca uroczystość konferansjerka, uczennica klasy V– Julia Gołębiowska szczególnie gorąco powitała bohaterów dzisiejszego dnia – uczniów klasy pierwszej oraz ich rodziców.
Rozpoczęła się prezentacja umiejętności uczniów zgodnie z opracowanym przez nauczycielki Joannę Koza i Annę Białas scenariuszem uroczystości. Pierwszoklasistki (dziewczynki z plecakami) wprowadziła w podskokach zgodnie z rytmem piosenki pt. „Ćwierkają wróbelki” – Nadia Lange uczennica klasy IV. Pierwszoklasistów (chłopców z podręcznikami „Nasz Elementarz”) wprowadziła marszowym krokiem zgodnie z rytmem piosenki pt. „Dostał Jacek Elementarz” – Daria Bryła uczennica klasy IV. Ciepłe brawa dla naszych pierwszaków dodały im otuchy do dalszych występów.
Uczniowie kl. I popisali się także występem w języku angielskim, który przygotowała Pani Aldona Skrzypiec.
Pierwszaki w występach artystycznych zaprezentowały się wspaniale !
Dzieci pokazały, że umieją pięknie recytować wiersze, tańczyć, śpiewać piosenki, wiedzą co to jest ślubowanie. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego uczniowie klasy I przystąpiły do ślubowania, powtarzając za swoją Panią wychowawczynią następujący tekst:
Pasowania nadszedł czas,
będzie uczniem każdy z Was.
z tej okazji przyrzekacie,
że się bardzo postaracie
pilnie świat poznawać,
dobry przykład innym dawać,
być pomocnym w domu, w szkole,
i wypełniać ucznia rolę,
ślubuję uroczyście:
szanować szkołę i jej Patrona
nauczycieli szanować
do lekcji się przygotować
działać na rzecz swojej szkoły
być uprzejmym i wesołym.
Następnie odbył się kolejny bardzo ważny moment w życiu pierwszaków. Pani Dyrektor Anna Makuch dokonała aktu pasowania ich na uczniów szkoły symbolicznym ołówkiem.
Uczniowie z ogromną powagą i skupieniem podchodzili kolejno do pasowania, pięknie dziękowali i odbierali dyplomy oraz czapki żakowskie, które wręczały im zaangażowane w organizację tego święta uczennice klasy IV.
Na zakończenie bohaterów dzisiejszego dnia spotkała długo oczekiwana, najmilsza niespodzianka. Otrzymali mnóstwo życzeń, prezentów, tradycyjne „rogi obfitości”, które na pewno osłodzą im przyszłe zdobywanie wiedzy.
Dziękujemy wszystkim gościom za udział w naszej uroczystości, za życzenia i prezenty, a szczególnie dziękujemy Rodzicom uczniów kl. I. Paniom: Emanueli Szkleniarz, Paulinie Siudak, Edycie Pniak oraz wszystkim rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego dnia.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w Waszej i naszej pamięci !

13. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ.

W dniu 14 października 2014 r. o godz. 9.00, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli szanowni goście: Przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach- Pan Maciej Kubiczek, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia- Pani Bożena Miklas, Dyrektor Generalny Firmy „Stalobrex” Sp. z o.o.-Pani Agnieszka Górska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Na wstępie Pani dyrektor Anna Makuch przywitała licznie zgromadzonych gości i złożyła najlepsze życzenia wszystkim pedagogom oraz pracownikom szkoły. Następnie zostały wręczone przez Panią dyrektor oraz przedstawicieli Rady Rodziców „Kryształowe Tarcze” czyli honorowe wyróżnienia, które przyznawane są przyjaciołom i sprzymierzeńcom szkoły w podziękowaniu za wsparcie, za życzliwość oraz za pomoc w inicjowaniu działań szkoły. W tym roku, te szczególne wyróżnienia otrzymały – Pani Kierownik Bożena Miklas oraz Pani Dyrektor Agnieszka Górska.
Kolejnym punktem spotkania była część artystyczna przygotowana przez uczennice z koła teatralnego pod kierunkiem pani Eweliny Gocyli- Dusza we współpracy z panią Anną Białas. Dziewczynki zaprezentowały wiersze, humorystyczne rymowanki oraz fragmenty piosenek o nauczycielach oraz o przedmiotach nauczanych w ich szkole, a także o wszystkich pracownikach obsługi i administracji.
Na koniec uczennice podziękowały wszystkim nauczycielom za naukę, cierpliwość oraz za okazane serce. Następnie dziewczęta ze szkolnego chóru zaśpiewały piosenki Seweryna Krajewskiego „Tak bardzo się starałem” oraz „Dozwolone od lat 18”. Z kolei wystąpił zespół wokalno-taneczny „Promyki” z wiązanką życzeń złożoną z wierszy i piosenek dedykowanych wszystkim obecnym na uroczystości. Na zakończenie uczennica w imieniu Samorządu Uczniowskiego złożyła wszystkim, czynnym i emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowa, spokojnej i satysfakcjonującej pracy oraz realizacji zawodowych planów. Dziewczynki wręczyły na ręce wszystkich gości piękne laurki przygotowane przez gromadę zuchową oraz odśpiewały gromkie „Sto lat”.

Nagrodę Burmistrza Miasta Łaz otrzymała dyrektor szkoły ANNA MAKUCH
Wyróżnienia Burmistrza Łaz otrzymała KRYSTYNA MAZURCZAK
Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali
nauczyciele:
JOANNA KOZA
JUSTYNA KOŻAR – ROZPARA
PAWEŁ MAZUR
IWONA OKRASKA
ALDONA SKRZYPIEC
pracownicy szkoły:
KRYSTYNA SKOWRON
WIESŁAWA ORMAN
JOANNA ZIAJA

12. SPÓŁDZIELNIA UCZNIOWSKA CENTUŚ.

Uczennice działające w Spółdzielni Uczniowskiej Centuś zajmują się nie tylko pracą w sklepiku szkolnym. Do ich obowiązków należała także hodowla rybek i opieka nad szkolnym akwarium. Trzeba przyznać, bardzo dobrze wywiązywały się ze swoich zadań. Na zdjęciu widzimy Majkę, Justynkę i Klaudię w trakcie czyszczenia akwarium. Brawo dziewczynki! Solidna ekipa! Opiekun SU Pani Justyna Rozpara zawsze mogła na was liczyć.

11. DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH.

We wrześniu obchodziliśmy w szkole święto języków. Z tej okazji nauczycielka języka angielskiego zorganizowała ciekawe lekcje okolicznościowe, promujące uczenie się języków obcych. Uczniowie przyglądali się bacznie literkom w alfabetach różnych języków, wyszukiwali podobieństwa i różnice. Z tej okazji przygotowana została także wystawa przedstawiająca plakaty alfabetów różnych języków. Plakaty wykonano metodą wyklejanki, do której użyto kolorowej plasteliny.

10. WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO.

Tradycyjnie na początku roku szkolnego przeprowadzano wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie oddawali głosy w kolejności od klas czwartych do szóstych podczas lekcji wychowawczych. Nad tajnym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza. Do samorządu kandydowało 22 uczniów wyłonionych spośród rad klasowych. Do Rady SU dostały się 4 osoby z najwyższą liczbą głosów.
W wyborach do Samorządu Uczniowskiego uczniowie ubiegali się o następujące stanowiska:
1. Przewodniczący
2. Zastępca przewodniczącego
3. Sekretarz
4. Skarbnik
Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą na terenie szkoły.

Zapraszamy do zapoznania się z listą w kolejności od pierwszego do czwartego miejsca:
KRZYSZTOF ŚCIŚLICKI – przewodniczący
DARIA RYBAK – zastępca przewodniczącego
ALEKSANDRA SZEREMETA – sekretarz
JULIA GOŁĘBIOWSKA – skarbnik

Serdecznie gratulujemy wybranym uczniom oraz życzymy owocnej współpracy!

8. SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowej Kampanii „Sprzątanie Świata 2014”. Tegoroczne hasło brzmiało – „Turysto, szanuj środowisko” i przypominało nam o prawidłowym zachowaniu w miejscach publicznych. Uczniowie poprzez udział w tej akcji pobudzili swoją świadomość ekologiczną, przypomnieli sobie, jak ważne i znaczące jest dbanie o czystość w przyrodzie oraz uświadomili groźne konsekwencje bezmyślnego zaśmiecania naszej planety. Sprzątaliśmy tereny wokół szkoły i ku naszemu zdumieniu wszystkie klasy zebrały pokaźne wory śmieci.

7. Aktywna szkoła – aktywny uczeń. DZIEŃ RUCHU.

W ramach realizacji Ogólnopolskiego konkursu Aktywna szkoła – aktywny uczeń w dniu 29.09.2014r. przeprowadzony został Dzień ruchu w szkole ( pkt 9). Udział w tych zajęciach był wielką frajdą dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Dzień rozpoczął się oficjalnym apelem na sali gimnastycznej, na którym uczniowie zostali zapoznani o planowanych działaniach i zajęciach związanych z realizacją tego zadania. Wszyscy uczniowie pod opieką swoich wychowawców przenieśli się na boisko szkolne i przystąpili do ćwiczeń gimnastycznych przygotowanych przez nauczyciela wychowania fizycznego. Ćwiczenia przygotowane były zarówno dla uczniów klas I – III jak i dla klas IV – VI. Po wykonaniu wspólnej rozgrzewki i przeprowadzeniu ćwiczeń cała społeczność szkolna przystąpiła do testu wydolności fizycznej którym był Test Coopera. Jest to bieg ciągły przez 12 minut a liczy się dystans pokonany w tym czasie. Uczniowie klas I –III mieli do wykonania bieg lub marsz w czasie krótszym bo wynoszącym 5 minut i był to czas dostosowany do ich możliwości. Liczyła się chęć pokonania dystansu i fajna zabawa. Uczniowie klas IV – VI przystąpili do Testu Coopera z zamiarem poprawienia swoich rekordów życiowych. Najlepsi w ciągu 12 minut pokonali dystans ponad 2300 metrów. Aktywny udział w tym dniu brało ponad 90% wszystkich uczniów naszej szkoły.

6. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA.

Wrzesień to miesiąc, który zachwyca nas bogactwem barw, różnorodnością zjawisk przyrodniczych oraz obfitością darów z pól i sadów. Stało się to dla nas inspiracją do zorganizowania w ciepły wrześniowy dzień /29 września/ Szkolnego Święta Pieczonego Ziemniaka.
Rodzice z poszczególnych klas przygotowali garnki z ziemniakami, rozpalili wspólne ognisko w sadzie szkolnym. Podczas, gdy rodzice czuwali nad upieczeniem ziemniaków, uczniowie wspólnie z nauczycielami bawili się na placu zabaw /klasy młodsze/ i na boisku szkolnym /klasy starsze/.
Po kilkudziesięciu minutach zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych ziemniaczków. Wszyscy poczuliśmy chęć ich skosztowania. Kiedy pieczonki były już gotowe rodzice zaprosili nas do wspólnej konsumpcji. Wraz z rodzicami i nauczycielami smakowaliśmy pysznie upieczonych ziemniaków.
Mimo pracowitego dnia, pełnego różnych wrażeń humory dopisywały, a zabawa była znakomita!!!

5. BAJKA „ZACZAROWANY MŁYNEK”.

Dnia 29 września 2014 r. naszą szkołę zaszczyciła wizyta aktorów z teatru ART-RE z Krakowa. Wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VI wraz z paniami bardzo aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym. Była to piękna, pouczająca legenda pt. „Zaczarowany młynek”. Aktorzy bawili się wspólnie z dziećmi, korzystając z rekwizytów, a ich radość i zainteresowanie zostało utrwalone na poniższych zdjęciach. Wszyscy w tym dniu mieli okazję oglądać profesjonalną grę aktorską, wcielanie się gości w różne postacie z legendy, słuchać prawidłowej recytacji, wymowy, dykcji i kultury języka.
Z całą pewnością była to wspaniała, edukacyjna przygoda i spotkanie ze sztuką teatralną. Uczniowie na żywo mogli poszerzyć swoje umiejętności w zakresie analizy i interpretacji tekstu literackiego.
Dziękujemy pięknie aktorom gromkimi brawami za mile spędzony czas.

4. ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ. PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU.

W ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł został w naszej szkole ogłoszony został konkurs pod hasłem Pokażcie się. Zadaniem konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej/co najmniej 10 slajdów/ na temat, opowiedz – Co lubisz? Co robisz po lekcjach? Jak się bawisz? Jak spędzasz czas wolny? Na konkurs wpłynęły dwie prace. Pierwszą z nich wykonały uczennice klasy V: Ola Szeremeta, Julka Gołębiowska i Julia Jaworska. Drugą pracę przygotowały uczennice z klasy VI: Joanna Wróblewska i Maja Łakomy. Prezentacje przedstawiały w jaki sposób dziewczynki spędzają czas wolny. Obie prace otrzymały wyróżnienia. W dniu 26 września Pani dyrektor Anna Makuch wręczyła nagrody i dyplomy laureatom naszej szkoły.
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!


3. II WOJNA ŚWIATOWA i 70 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO.Rok 2014 jest rokiem wielu ważnych dla Polski rocznic historycznych związanych z wydarzeniami II wojny światowej. Dnia 1 września obchodziliśmy 75 rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, 17 września 75 rocznicę agresji Związku Sowieckiego, natomiast 27 września rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Upamiętnieniem tych istotnych dla dziejów naszego kraju wydarzeń był zorganizowany 26 września apel pod hasłem „My z niego wszyscy…”przygotowany pod kierunkiem pani Justyny Kożar-Rozpary i pani Anny Białas.
Uczennice klasy VI w montażu słowno-muzycznym przypomniały między innymi o wielkim dziele Polski Podziemnej, o jego dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami. Musimy pamiętać, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach Powstania Warszawskiego, którego 70 rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej i wiary w Polskę wolną i niepodległą.
Apel był okazją do oddania czci tym, którzy życie swoje oddali za wolność, tym, którzy za wierność ideałom Polskiego Państwa Podziemnego zapłacili wysoką cenę – nie tylko w czasie wojny, ale także w okresie powojennym.
2. NARODOWE CZYTANIE.W piątkowe przedpołudnie dnia 5.września 2014 r. nauczycielki z naszej szkoły, bibliotekarka pani Anna Słuja – Kropiewnicka oraz polonistka, pani Justyna Kożar – Rozpara zorganizowały dla uczniów klas I – VI Dzień Narodowego Czytania. Narodowe Czytanie to coroczna, ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego poprzez czytanie dzieł wybitnych polskich pisarzy. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi uczniom szkoły na dzieła niezwykłych pisarzy. W tym roku tego zaszczytu dostąpił znany pisarz, noblista – Henryk Sienkiewicz, twórca ,,Trylogii” , ,,Krzyżaków”, ,,W pustyni i w puszczy”. Akcję Narodowego Czytania w naszej szkole rozpoczęła pani bibliotekarka w klasach I – III, która odczytała dzieciom ,,Bajkę” autorstwa H. Sienkiewicza. Następnie pani polonistka i pani bibliotekarka czytały w klasach IV – VI utwory pisarza, tj. ,,Janko Muzykant” oaz fragmenty ,,W pustyni iw puszczy”. Wszyscy uczniowie w dużym skupieniu i zadumie słuchali czytanych książek. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i w przyszłym roku szkolnym będziemy ją kontynuować.
1. WITAJ SZKOŁO! Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.1 września 2014 r. o godz. 8.00 chętni uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a następnie w uroczystych strojach, wypoczęci i naładowani pozytywną energią rozpoczęli nowy rok szkolny 2014/2015.
Dyrektor szkoły Pani Anna Makuch po wakacyjnej przerwie powitała uczniów i przybyłych rodziców, ze szczególnym wyróżnieniem dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę w naszej szkole, życząc wszystkim wiary we własne możliwości i samych sukcesów. Dzieci otrzymały także I część Elementarza wraz z kolorowymi zakładkami.
W roku szkolnym 2014/2015 będzie uczęszczać do naszej szkoły 107 uczniów.
Do I klasy zostało przyjętych 14 dzieci, w tym ośmioro 6-latków. Po części oficjalnej uczniowie wraz ze swymi wychowawcami przeszli do przygotowanych wcześniej klas. Mamy nadzieję, że interesujące, barwne dekoracje sal wprowadzą miłą atmosferę na cały rok szkolny.

Skip to content