2015/2016

1. ODNOWIONE SALE PRZEDSZKOLNE


2. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA


3. CIEKAWE ZAJĘCIA

 

4. PROJEKT – MALI KUCHARZE

 

5. JESIENNE ZAJĘCIA PRZEDSZKOLAKÓW

Jesienne zabawy” to temat przewodni tegorocznego pasowania na przedszkolaka w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej . To nie była jednak uroczystość – to była wspaniała zabawa, zabawa przedszkolaków i ich rodziców. Wykorzystując różnorodne formy: taniec, ruch, śpiew, wiersz, gest, zagadki- nauczycielki zachęciły dorosłych i dzieci do wspólnego, aktywnego działania.

Maluszki „Misie” /grupa 2,5 – 4 latki./ i starszaki „Biedronki” / grupa 5 latków/ zaprezentowały swoje umiejętności, wiedzę i talenty artystyczne. Rodzice mieli okazję obserwować swoje pociechy, ale przede wszystkim bawić się z nimi, wykonując wspólnie jesienne zadania. Był wspólny aerobik, wiersze paluszkowe, rozpoznawanie owoców i warzyw, segregowanie liści, nawlekanie grzybków, taniec i pląsy z mamą i tatą. W miłej, rodzinnej atmosferze , na radosnej zabawie czas szybko minął. Jeszcze tylko krótka prezentacja grup i pani dyrektor Anna Makuch dokonuje pasowania „zaczarowanym ołówkiem” – małe „Misie” zostają przedszkolakami, a mądre „Biedronki”- starszakami. Nie możemy nie wspomnieć o pamiątkowych zdjęciach i słodkich upominkach dla dzielnych przedszkolaków , ufundowanych przez rodziców.

W przedszkolu najważniejsza jest zabawa, zabawa zaś to najlepsza forma integracji grupy – dzieci, rodziców i nauczycieli.


6. PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW


7. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


8. MAGICZNE ANDRZEJKI


9. BARBÓRKA


10. MIKOŁAJKI


11. ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLAKÓW


12. ŚWIĘTA TUŻ TUŻ …

Święta są tuż , tuż … recytowały przedszkolaki Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, rozpoczynając WIGILIJNE SPOTKANIE z rodzicami.

Do tego dnia dzieci przygotowywały się na zajęciach dużo wcześniej. Wspólnie z ,,gospodyniami” Koła Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki poznawały świąteczne potrawy – wykonały sałatkę jarzynowa i upiekły pierniczki, przystroiły choinkę papierowymi łańcuchami i gwiazdami, zrobiły pachnące, świąteczne stroiki na wigilijne stoły oraz bożonarodzeniowe pocztówki dla rodziców. Kiedy nadszedł ten dzień – piątek 18.grudnia, wszystko było już gotowe: choinka w pełni blasku, stoły w białych obrusach, pachnące piernikami i gałązkami świerka. Przedszkolaki zamieniły się w zielone świąteczne elfy – chłopcy i w srebrzyste aniołki – dziewczynki. W odświętny nastrój wprowadziły wszystkich wiersze i piosenki związane z symboliką Bożego Narodzenia. Taniec i ruch z rekwizytami, instrumentami był ilustracją do piosenek o choince, aniołkach, pierniczkach, prezentach i małym Jezusku – któremu dzieci zaniosły do żłóbka laurki serduszka. Nie zabrakło kolędowania z rodzicami. Później, siedząc przy świątecznych stołach dorośli i dzieci delektowali się przygotowanymi wcześniej smakołykami. Niemałą atrakcją było dekorowanie lukrem pierniczków – wspólna zabawa dzieci i rodziców. W blasku choinki, przy dźwiękach kolęd dzieląc się opłatkiem przedszkolaki, rodzice, pani Dyrektor i nauczycielki składali życzenia radosnych świąt, a także wspaniałych zabaw, udanych pomysłów i wspólnych spotkań w Nowym 2016 Roku.

Joanna Jaworska

13. Akcja zdrowego uśmiechu

„Żeby zdrowe zęby mieć – trzeba tylko chcieć” – warsztaty edukacji zdrowotnej

Przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych Akademii Zdrowego Uśmiechu, prowadzonych przez Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji DENTOLANDIA /w ramach szkolnych projektów edukacji zdrowotnej/.
Podczas warsztatów dzieci poznały budowę zęba, uczyły się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Ciekawa bajeczka o smoku Dinusiu i jego bracie pomogła zrozumieć dzieciom jak ważny wpływ na stan naszego uzębienia ma właściwe odżywianie. Maskotka Smoka Dinusia towarzyszyła dzieciom podczas całych warsztatów. Dinuś był pacjentem z bolącym zębem, a dzieci odgrywały rolę dentysty, poznając narzędzia stomatologiczne i etapy leczenia ząbka. Dinuś pomagał również najmłodszym przedszkolakom opanować lęk przed kontrolą ząbków i fluoryzacją, przeprowadzoną przez wykwalifikowaną asystentkę dentystyczną.
Każdy rodzic otrzymał diagram ze stanem uzębienia swojego dziecka oraz materiały edukacyjne, a dzielni ,,pacjenci’’- szczoteczki z pastą do zębów, naklejkę i kalendarz szczotkowań. Podsumowaniem zdobytych wiadomości była gra multimedialna – interesujące zakończenie zajęć.
Ciekawa i atrakcyjna forma warsztatów na pewno zachęciła dzieci do dbania o zęby oraz pomogła im w adaptacji do wizyt w gabinecie stomatologicznym.

 

14. Zabawa karnawałowa

 

15. 8 marca

8 marca – Dzień Kobiet wspaniała okazja, aby zorganizować spotkanie pokoleń – dzieci,rodziców i dziadków. Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Wysokiej zaprosiły swoich najbliższych na przedstawienie W KRAINIE BAJEK .W przedstawieniu wg. pomysłu wychowawczyń brały udział również mamy, które w tym dniu przemieniły się w aktorki. Śnieżka prowadziła do zabawy Krasnoludki, Baba Jaga trochę straszyła, trochę śmieszyła,śpiewała i tańczyła z Jasiem i Małgosią, Wróżka zaprosiła na bal Kopciuszka, Królewicza i Damy Dworu a Babcia śpiewała i tańczyła rock and rolla z Czerwonym Kapturkiem , Leśniczym i Wilkami, a wszystkim pomagał Kot. Były wiersze, piosenki, tańce – każdy przedszkolak mógł zaprezentować swoje umiejętności,zaś piękne stroje małych i dużych aktorów oraz bajkowy wystrój sali dodawały uroku. Wzruszone babcie i dziadkowie,dumni rodzice gromkimi oklaskami nagradzali występy swoich pociech. Oglądając aktorskie popisy goście kosztowali pysznych ciast, przygotowanych przez mamy. W podzięce za pomoc i miłość babcie i dziadkowie od swoich wnucząt otrzymali upominki. Była również wspólna zabawa i tańce, pamiątkowe zdjęcia oraz życzenia i kwiaty dla wszystkich kobiet i dziewczynek, wręczane- oczywiście przez chłopaków. Na zakończenie pani dyrektor Anna Makuch złożyła wszystkim gościom życzenia i gratulacje.

 

16. Wielkanoc

 

 

17. Zielony tydzień

Zielony tydzień w przedszkolu związany był z obchodami Dnia Ziemi . Piosenki , wiersze, opowiadania, zabawy badawcze i hodowlane pomagały zrozumieć dzieciom problem ochrony przyrody , najbliższego środowiska: wody i powietrza oraz znaczenie segregowania śmieci. Wspólnie zasadziliśmy bratki i stokrotki na rabatce przed oknami , a na klombie wyhodowane w salach sadzonki drzew: dębu i kasztanowca / od jesieni z żołędzia i kasztana /,obserwowaliśmy owady i rośliny przez lupę i lornetkę. Podczas zajęć przyrodniczych dzieci sadziły dymkę i fasolkę do doniczek , siały rzeżuchę , szczypiorek i obserwowały swój zielony ogródek na parapecie. Przedszkolaki uczestniczyły w akcji ,, sprzątania ziemi” , porządkując swój ulubiony skwerek przy Ośrodku Zdrowia . Starszaki rysowały Listy do Ziemi, biorąc udział w szkolnym konkursie ekologicznym .Rodzice i dzieci wykonały prace z materiałów odpadowych na temat ,, Kosmiczny świat ”na zorganizowanym przedszkolnym e-kokonkursie .Prace były wspaniałe .

 

18. Akademia zdrowego przedszkolaka

Przedszkolaki wykonywały zadania związane z akcją Akademii Zdrowego Przedszkolaka „W świecie emocji z Marią Konopnicką.
W pierwszym obszarze ,,Nasze emocje” dzieci poznały autorkę ,jej wybrane utwory, wypożyczone z naszej biblioteki oraz bohatera krasnala Poziomkę . Dzieci uczyły się nazywać emocję, rozpoznawać je po wyrazie twarzy oraz umiejętnie okazywać. Nauczyliśmy się również sposobów panowania nad emocjami i uzewnętrzniania ich.
W drugim ,,Zdrowe odżywianie na co dzień” poznaliśmy zasady właściwego odżywiania czyli piramidę żywienia. Dzieci wybierały produkty ,,dobre” i ,, złe” dla naszego zdrowia, komponowały jadłospis, wykonując pracę plastyczną. Słuchaliśmy utworów literackich, śpiewaliśmy wesołe piosenki ,związane z tematem.
W trzecim ,,Śniadanie to ważne danie” dzieci przygotowywały wesołe kanapki na śniadanie. Pierwszym etapem były zakupy w naszym osiedlowym sklepie spożywczym produktów: warzyw, owoców, nabiału, wędliny .W przedszkolu ,,mali kucharze” uruchomili swoja fantazję i tworzyli kanapki kolorowe, zdrowe, wesołe jak obrazki.
Jak obrazki wyglądały również tworzone owocowe ,,obrazki ‘’na drugie śniadanie, które przedszkolaki zjadły ze smakiem, podobnie jak i kanapki.
Każdy przedszkolak otrzymał dyplom z ukończenia warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka.

 

19. Lubimy bajki

,,No bo my lubimy bajki, wtedy kiedy jest nam źle…i nie tylko dlatego przez cały rok szkolny w czasie odpoczynku poobiedniego przedszkolaki słuchały wybranych utworów literatury dziecięcej .Maluszki podczas kocykowego relaksu słuchały śpiewanych bajek – kołysanek oraz czytanych i opowiadanych bajek przez nauczycielkę a starszakom opowiadania i bajki czytały pani Beata i Ania z obu bibliotek .Starszaki brały udział w bibliotecznym konkursie na okładkę książki. W maju do akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom’’ włączyły się mamy przedszkolaków: pani Monika ,Justyna, Magda. Dzieci obu grup odwiedziły Bibliotekę Publiczną oraz nasza szkloną.
Przedszkolaki chętnie rysowały bajkowe obrazki, słuchały i śpiewały piosenki z ulubionych bajek filmowych.

 

20. Polak mały

Kto ty jesteś – Polak mały – w tygodniu przed świętem majowym przedszkolaki utrwalały treści związane z wychowaniem patriotycznym Poznajemy godło , hymn ,flagę, nazwę kraju , stolicę, legendy związane z naszym krajem. Radosny przemarsz z własnoręcznie wykonana flaga ulicami osiedla pokazał mieszkańcom ,że przedszkolak chociaż mały swoje barwy zna.

 

 

21. Teatrzyk Kacperek

Zaprzyjaźniony Teatrzyk ,,Kacperek’’ odwiedził nas z przedstawieniem interaktywnym ,,Jak lew obronił zajączki’’ o niesieniu pomocy i obronie słabszych .Ruch, taniec, wykonywanie różnych zadań to stałe elementy przedstawień.

 

 

22. Dzień dziecka

Wesoły Dzień Dziecka rozpoczął się piosenkami, zabawami z muzyką, zabawami z chustą animacyjną, zabawami sportowymi na placu zabaw. Niemałą atrakcja dla dzieci było przedstawienie ,,Śnieżka i krasnoludki”, wymyślone i przedstawione przez rodziców przedszkolaków i uczniów klas młodszych. Wesołe, dowcipne, pełne muzyki, tańca i różnych zaskakujących efektów. Piękne stroje i dekoracje wzbogacały ten niecodzienny spektakl Później Krasnale z przedstawienia odwiedziły przedszkolaków, zapraszając ich do wspólnych zabaw kołowych, pląsów przy piosenkach. Dzieci oddźwięczały się swoim mamom wierszykiem i piosenką ,,Mamo kocham Cię”. Wspólnie wykonaliśmy kolorowy „galaretkowy deser” z truskawkami. Zadowolone, uśmiechnięte dzieci opuszczały przedszkole z rękoma pełnymi prezentów: fruwający balonik, duże banki mydlane, jajko z niespodzianką, soczek i wafelek.

 

 

23. Festyn

Na Festynie Rodzinnym dn. 04. 06 .br – na placu szkolnym – przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie pt. ,, Cyrk wita was ‘’. Dzieci wcieliły się w artystów cyrkowych: był dyrektor cyrku, treser i iluzjonista w jednym – w tej roli nasz starszak Igor Błaszczyk, były dziewczynki akrobatki z konikami, słoniki, groźne lwy i tygrysy, hinduski, nie zabrakło również klaunów. W pięknych, cyrkowych strojach nasi artyści wyglądali wspaniale. Pierwszy utwór – piosenka ,,Cyrk” był prezentacją wszystkich artystów: akrobatki chodziły z parasolką po ,,linie”, hinduski i klauni żonglowali talerzami i obręczami, zwierzątka podskakiwały. Ruch chustą animacyjną w czasie refrenu symbolizował kolorową kopułę cyrku. Każda piosenka to cyrkowy popis. Słoniki ,, jak baloniki’’ pod okiem tresera maszerowały, obracały się i machały ogonkiem, pokazały, że potrafią stać na jednej nodze trzymając balonik. Akrobatki z konikami przeskakiwały przez przeszkodę, hinduski wykonały taniec z ,,wężami’’/liny/, a maluszki – groźne drapieżniki straszyły widzów, tresera i dzielnie przechodziły przez obręcz. Licznie zgromadzoną publiczność rozbawił również występ naszych klaunów , którzy wywijali kręglami, podskakiwali i tańczyli z dziewczynkami do piosenki ,,Zakochany klaun. Na finałowej piosence ,,W naszym cyrku jest zabawa’’ iluzjonista – Igor pokazał magiczne sztuczki: z cylindra wyczarował króliczka, a piłeczki zamienił w chusteczki, wszyscy artyści cyrkowi wesoło tańczyli w kółeczkach. Przy dźwiękach parady cyrkowej oraz głośnych braw publiczności dzielne przedszkolaki maszerowały ze sceny, jeszcze tylko wybuchy konfetti i przedstawienie zakończone.
Oprócz występów maluchów na naszym Festynie było mnóstwo innych atrakcji: występy uczniów szkoły, prezentacja nieco przewrotnej, ale zabawnej wersji bajki „Królewna Śnieżka ‘’ w wykonaniu rodziców, spotkanie z ratownikiem i jego psem tropiącym, mini zoo, loteria fantowa, kiermasz książki, fotobudka, malowanie twarzy i oczywiście atrakcje sportowe – wielkie pływające kule, trampolina, samochodziki, suchy basen, dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Można było również pysznie zjeść- ciasta, bigos, grill z kiełbasą i burgerami, swojski chleb z domowym smalcem, kawa, herbata. Była muzyka i tańce. Wspaniale dopisała pogoda. Całość imprezy koordynowana była przez szkolną radę rodziców./ do której należą również rodzice przedszkolaków/.

 

24. Zakończenie roku szkolnego

Skip to content