12 grudnia 2023 r. nasze przedszkolaki odwiedziły Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu. Wybraliśmy się na sztukę pt. „Smocze opowieści”. Przed wyjazdem dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznej podróży oraz jak należy zachowywać się w miejscach publicznych. Celem wycieczki było kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz kształtowanie u dzieci nawyków kulturalnego zachowania się podczas spektaklu.
Teatr ma w procesie rozwoju społeczno- moralnego dziecka bardzo ważne miejsce. Kontakt ze sztuka daje dzieciom możliwość rozwinięcia myślenia, wyobraźni a także pozwala na przeżywanie przeżyć towarzyszących aktorom razem z nimi. Przedstawienia teatralne maja wpływ na intelekt dziecka. W czasie prezentowanego spektaklu przedszkolak widzi cała gamę barw, świateł i ruchu. Treści zawarte w przedstawieniu maja bardzo istotny wpływ na rozwój psychiczny, umysłowy i moralny, pozwalają dziecku poszerzyć horyzonty umysłowe a także wzbogacić doświadczenia życiowe. Umożliwia mu przeżywanie wzruszeń, gdyż zazwyczaj dziecko utożsamia się z losem bohatera. Te aspekty kształtują wiele pozytywnych cech charakteru tj. wrażliwości estetycznej, moralnej, społecznej. Teatr jest to miejsce w którym możemy na jednej scenie spotkać szereg ludzkich zachowań, dobrych i złych. Dzieci poznają abstrakcyjne pojęcia tj. dobro, zło, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń i wiele innych.
Sztuka bardzo wszystkim się podobała, ale na równi podobała się jazda autokarem.
Dzieci do przedszkola wróciły pełne wrażeń.