Aby poczuć klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, 13 grudnia uczniowie klas I – IV wraz z opiekunami pojechali na warsztaty piernikowe do „Koziej Zagrody” w Brennej. Warto było, bo wycieczka obfitowała w różne atrakcyjne zajęcia. Celem wycieczki było poznanie kultury Beskidu Śląskiego.

Na początku w chacie góralskiej dzieci otrzymały regionalne przysmaki: posmakowały herbatki, częstowały się smacznym, góralskim chlebkiem z pysznym dżemem. Następnie poznały „tajny” przepis na pierniczki, po czym każdy wyrobił swoje pierniczkowe ciasto. Po upieczeniu pierniczków każdy uczeń własnoręcznie i według własnego pomysłu ozdobił pierniczka. Swoje dzieła dzieci zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom. Dzieci miały również okazję poznać chatę, obejrzeć strój pasterski, naczynia pasterskie oraz wysłuchać wybranych instrumentów używanych niegdyś przez górali. Dowiedziały się także o góralskich tradycjach bożonarodzeniowych. Uczniowie również poznali budowę, życie, sposób odżywiania, zwyczaje kóz i owiec pasterskich. Najwięcej radości sprawiło uczestnikom wyprawy karmienie i wyczesanie kózek. Wszystkie kózki i małe i duże bardzo polubiły dzieci i chętnie zjadały od nich ziarna owsu. Po zakończeniu zajęć wszyscy częstowali się kiełbaskami z ogniska.

Oczywiście nie obyło się bez zakupu regionalnych pamiątek takich jak: ciupag, piszczałek, drewnianych ptaszków i dzwoneczków.

Wszystkim dzieciom dopisywał dobry humor i pełne wrażeń wróciły do szkoły. Na pewno długo będą wspominać naszą wycieczkę do Brennej.

Skip to content