Dnia 8 listopada 2023 roku w ramach projektu edukacyjnego „Emocje mają moc” realizowanego we współpracy z Biblioteką Publiczną w Łazach wraz z Filią Biblioteki w Wysokiej gościliśmy w naszej szkole pisarkę Panią Ewę Stadtmüller autorkę wielu powiadań, bajek, wierszy, baśni, książeczek o charakterze edukacyjnym dla dzieci oraz ilustratora Pana Łukasza Zabdyra. W spotkaniu autorskim uczestniczyły starsze przedszkolaki z grupy „Mądre Sówki” oraz uczniowie pierwszej klasy.

Nasi goście w ciekawy sposób opowiadali o pracy nad tekstem oraz ilustracjami do książek. Każdy z twórców wypowiadał się „w swoim języku” – Pani Ewa jako autorka książek za pomocą słów, a Pan Łukasz jako grafik i ilustrator książek – za pomocą rysunków. Autorka przybyła na spotkanie ze swoją tajemniczą torbą, w której oprócz książek, było wiele pacynek, reprezentujących różne postaci z bajek. Podczas spotkania Pani Ewa zaangażowała dzieci we wspólną zabawę w zgadywanie. Dzieci żywo reagowały na opowieści i brały aktywny udział w zabawie. Opowieści Ewy Stadtmüller na bieżąco ubarwiał ilustracjami Pan Łukasz Zabdyr, niejednokrotnie wywołując dowcipnymi rysunkami na sali salwę śmiechu. Wprowadził dzieci w tajniki warsztatu rysownika i zdradził tajemnicę jak wyrazić emocje poprzez rysunek. Aby, dzieci uwierzyły we własne siły autorka opowiedziała bajkę pt. „Słonica baletnica”, która zainspirowała małych widzów do tego, że nie wolno podawać się i wierzyć swoje możliwości.

To było bardzo pouczające spotkanie, które miało za cel przedstawienie dzieciom emocji za pomocą bajek i rysunku oraz zachęcanie do czytania i układania własnych opowiadań, historii, bajek. Na zakończenie ilustrator każdemu dziecku narysowała wymyśloną przez nich rzecz, którą chętnie później pokolorowali. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupić książki autorki i komiksy ilustratora oraz poprosić o dedykację.

Skip to content