Działalności Koła datuje się na 1963 rok, jego założycielką była Leokadia Kleszcz. Od początku działalności organizacja poprzez wspólne działania nadawała ton funkcjonowaniu kultury wiejskiej. Panie prowadziły kursy i szkolenia adresowane do mieszkańców wsi, były to m.in. warsztaty kroju i szycia, gotowania, właściwego odżywiania się, hodowli zwierząt i uprawiania roślin. Z biegiem lat zmieniły się realia życia, dlatego ewolucji uległy także jego działania oraz tematyka podejmowanych inicjatyw. Funkcje przewodniczącej w kolejnych latach pełniły: Bronisława Pałasz, Helena Mysior i Lucyna Góralczyk. Od 2011 przewodniczącą Koła jest Joanna Ziaja. Koło Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce jest organizacją, której bliska jest kultura i tradycje polskiej wsi. W założeniach działalności Koła jest popularyzowanie walorów regionu, lokalnych specjałów kulinarnych oraz rękodzieła. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce w ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną i mieszkańcami sołectwa organizują inicjatywy dla lokalnej społeczności tj. festyny i spotkania mikołajkowe. Z kolei wspólnie ze Szkołą Podstawową w Wysokiej organizowane są koncerty, kiermasze świąteczne oraz warsztaty dla uczniów m.in. robótek na szydełku, wykonywania pisanek i palm wielkanocnych oraz pieczenia pierników bożonarodzeniowych. Koło jest także laureatem wielu przeglądów, festiwali i konkursów.

Z okazji jubileuszu 60-lecia działalności 1 lipca 2023 w Wiesiółce odbyła się niezwykła uroczystość, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Mszą Świętą, po zakończeniu której przy dźwiękach muzyki zaproszeni goście oraz uczestnicy obchodów przemaszerowali do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiesiółce.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się występem artystycznym zespołu tanecznego Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej.

Spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszających momentów, podziękowań, życzeń i gratulacji.

Skip to content