Piątka z Narodowych to projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest poszerzenie świadomości na temat tańców narodowych oraz poznanie podstawowych kroków i figur, strojów i zwyczajów.

W tym roku uczniowie klasy III naszej szkoły zakwalifikowali się do udziału w projekcie. Uczniowie otrzymali materiały merytoryczne, materiały audio i materiały wideo z nagraniem i mieli za zadanie odtworzyć profesjonalny układ taneczny „Suita krakowska”. Krakowiakjest po polonezie najstarszym polskim tańcemnarodowym. Pod czujnym okiem Pani Stefanii Wróbel – instruktorki tańca ludowego i pracownicy MOK Łazy oraz nauczycielek pani Justyny Frączek i Moniki Wójcik dzieci pilne i wytrwale ćwiczyły naprawdę trudny i wymagający układ taneczny. Efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania! Dzieci w dniu nagrania ubrane w profesjonalne stroje ludowe prezentowały się zachwycająco…. Nagranie z występów zostało udostępnione rodzicom i wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki konkursu. Zgodnie z regulaminem Zespół Mazowsze fachowo oceniał wszystkie tańce nadesłane z ponad 200-stu polskich szkół podstawowych i wyłonił 20 laureatów, którzy przechodzą do finału i mają przyjemność zatańczyć krakowiaka w Warszawie na żywo. Jesteśmy niezmiernie dumni, gdyż Szkoła Podstawowa w Wysokiej znalazła się w czołowej wyłonionej 20-tce!

W Warszawie tancerze zaprezentowali się w finale konkursu na żywo 1 czerwca 2023 r.

Wczesnym rankiem wspólnie z opiekunami, panią instruktorką oraz panią Dyrektor zespół wyjechał na dwudniowy pobyt do stolicy. Dla tak młodych tancerzy było to poważne wyzwanie – zatańczyć na dużej scenie, przed profesjonalnym jury, konkurując z doświadczonymi zespołami innych szkół. Dzieci po raz kolejny stanęły na wysokości zadania i zatańczyły przepięknie. Zespół został wysoko oceniony, jednak niestety nie udało się zakwalifikować do ścisłej trójki i wziąć udziału w podsumowującej projekt gali. Jesteśmy natomiast pewni, po obejrzeniu wszystkich występów, że uczniowie ostatecznie sklasyfikowani zostaliby w pierwszej 10.

Pocieszeniem dla dzieci stała się wycieczka po Warszawie, dzieci zwiedziły m.in. dziedziniec Zamku Królewskiego, Stary Rynek, barbakan, podziwiały pomnik Małej Syrenki i Kolumnę Zygmunta, były przed Pałacem Prezydenckim. Zespół do Wysokiej wrócił pełen wrażeń i emocji. Rodzice dumni ze swoich pociech przygotowali im powitanie – niespodziankę.

Uczniów można było także zobaczyć lokalnie 25 maja podczas Roztańczonego Święta Rodziny przy MOK Łazy oraz podczas eliminacji powiatowych do II Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej.

Wszystkich zapraszamy do obejrzenia występów,

a małym tancerzom serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Skip to content