Święta wielkanocne to wyjątkowy czas – czas wspólnoty, jedności a także radości. W świąteczny nastrój w środę 5 kwietnia wprowadziły nas przedszkolaki oraz uczniowie klasy 1 i 3 z koła tanecznego, prezentując występy artystyczne dla całej społeczności szkolnej i Rodziców.

Jako pierwsze wystąpiły dzieci przedszkolne. W te Święta dziewczynki zamieniły się w urocze kurczątka, a chłopcy w zajączki i zaprezentowali wesołe układy taneczne oraz recytację wierszyków o tradycjach wielkanocnych. Swoim wokalem uraczyły nas Zuzanna Pinczak oraz Amelia Świtała, które nastrojowo zaśpiewały piosenkę „Są takie Święta wielkanocne”. Do występu dzieci przygotowały wychowawczynie – pani Justyna Frączek i pani Monika Wójcik.

Następnie pod kierunkiem pani Anny Białas i Eweliny Gocyla-Duszy wystąpiło koło taneczne. Mali aktorzy ubrani odświętnie, zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli także tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Była okazja dowiedzieć się, że kiedyś:

– przygotowano palmy z ziela, trzciny, traw i mchu,

– tradycją stały się też świąteczne porządki. Ludzie wierzyli, że poprzez to sprzątaniem dom bez chorób i nieszczęść na długo pozostanie,

– w wielką środę ludzie robili kukłę ze słomy i z tą kukłą Judaszem – obchodzili wszystkie domy,
– Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta,

– zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, kraszanki, wydrapywanki lub oklejanki,
– w czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.

Całości uroczystości dopełniła piękna dekoracja.

Dziękujemy dzieciom za śliczny występ.

Wszystkich składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Wesołego Alleluja!

Skip to content