Dzień Ziemi to ważne święto, które obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia. Wydarzenie to przypomina nam o tym, że jesteśmy częścią planety, żyjemy na niej i mamy ogromny wpływ na jej stan.
W Szkole Podstawowej w Wysokiej 25 kwietnia właśnie z tej okazji zorganizowano „Zielony Dzień”. Uczniowie i Przedszkolaki oraz nauczyciele tego dnia założyli zielone części garderoby, na znak solidarności i świadomości aktualnych problemów ekologicznych. Na korytarzach szkolnych zawieszono zielone balony oraz sentencje poświęcone ziemi oraz przyrodzie: „Ziemia jest twoim okrętem, nie siedzibą” (św. Augustyn). Każde z przesłań pozwalało na chwilę refleksji o tym, jak ważną rolę dla człowieka pełni przyroda i jej bogactwa. Uczniowie klas ósmych wykonali plakaty, które informowały o eko-zachowaniach na co dzień: Segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, zamieniaj auto na rower oraz zastąp plastik materiałami wielokrotnego użytku. Dzień Ziemi rozpoczął się od krótkiej inscenizacji pt. „Nasza Ziemia -Nasz Dom”, w której uczniowie klasy VII w sposób symboliczny ukazali ówczesne „bolączki” Ziemi. Mówili o zatrutym powietrzu, zanieczyszczonych wodach i zaśmieconych lasach. Pod koniec przedstawienia zaproszono wszystkich do zaśpiewania piosenki „Kolorowy świat” Krzysztofa Zalewskiego. Koło taneczne Promyki zaśpiewało ekologiczną piosenkę oraz rozstrzygnięto konkurs ekologiczny pt. „Coś z niczego”. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i rzeczowe nagrody. Kolejnym ważnym elementem tego dnia było składanie przez uczniów życzeń dla Ziemi i umieszczanie ich na drzewku życzeń. „Zielony Dzień” był również wspaniałą okazją do zwiększenia świadomości ekologicznej uczniów, poprzez przeprowadzone liczne aktywności. Klasy młodsze obejrzały filmy edukacyjne oraz zagrały w grę multimedialną z bazy ekoeksperymentarium.pl rozwiązując ekozagadki. Klasy starsze obejrzały prezentację poświęconą aktualnym zagrożeniom ekologicznym wraz z pogadanką. Na koniec prelekcji chętni uczniowie wzięli udział w Ekokonkursie, sprawdzającym ich wiedzę ekologiczną.
Aktywna integracja środowiska uczniowskiego pozwoliła na zdobycie nowej wiedzy na temat ochrony środowiska, zwiększyła ich ekologiczną świadomość a także pokazała, że tylko wspólne działania mogą pomóc planecie . Ten Dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy włączyli się w jego obchody. Dzięki temu dzieci i młodzież zrozumiały, że człowiek jest częścią ziemi, zależy od niej – ona od nas, dlatego musi o nią dbać jak o swój własny dom.

Skip to content