28 listopada 2022 r. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły i uczniowie ze Szkoły nr 3 w Łazach pod opieką Pani Dyrektor Anny Makuch oraz wychowawców Pani Aldony Skrzypiec i Pani Katarzyny Pietrakowskiej uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Oświęcimia.

Miejsce Pamięci oraz muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest największym hitlerowskim obozem zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej. Ta osobliwa pamiątka jest miejscem, którą każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku.

Dlatego celem naszej wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunku ludzi umierających bez prawa do godności.

Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy weszliśmy na teren Muzeum przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy uczniowie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. Później udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów … to tylko część przerażającego obrazu obozu.

Zwiedzaliśmy także blok nr 11 zwany blokiem śmierci, a następnie udaliśmy się pod ścianę straceń, gdzie uczniowie wraz z Panią Dyrektor zapalili symboliczny znicz.

Nie da się ukryć, że na twarzach naszych uczniów pojawiły się smutek i wzruszenie.

Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, a na samym końcu zobaczyć można było ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.

Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze przez długi czas.

Skip to content