W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości!

W czwartek 10 listopada 2022 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak ważne i piękne jest to święto, które powinno napawać dumą każdego Polaka, mogliśmy się po raz kolejny przekonać dzięki uroczystej akademii obrazującej mozolną i niezłomną drogę naszego narodu do upragnionej wolności.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:11 odśpiewaniem w asyście pocztu sztandarowego czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Następnie w historię związaną ze świętem 11 listopada wprowadził nas montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów klas starszych, przygotowany pod kierunkiem pani Justyny Kożar-Rozpary. Gabrysia Bryła i Grzegorz Roterman w rysie historycznym przedstawili najważniejsze postacie i wydarzenia polityczne, które doprowadziły do powstania wolnej i suwerennej Polski. Natomiast miłość do ziemi ojczystej, patriotyzm i determinację walczących Polaków zobrazowały przejmujące wiersze deklamowane przez uczniów: Krzysztofa Popczyka, Kacpra Chmurzyńskiego, Wiktora Stefańskiego, Kacpra Wiśniewskiego i Adriana Stefańskiego oraz uczennice: Karolinę Dymarczyk, Amelię Banasiak, Oliwię Popczyk i Igę Chmurzyńską. Muzycznym akcentem programu były pieśni patriotyczne Szara piechota oraz Przybyli ułani pod okienko wykonane przez chórek czwartoklasistów oraz piosenka Co to jest niepodległość zaśpiewana przez Igę Chmurzyńską.

Montaż zakończył występ nauczycieli, którzy włączając się w szkolne obchody tego wyjątkowego święta, utworem Kocham wolność zespołu Chłopcy z Placu Broni przekazali, że wolność także w dzisiejszych czasach w obliczu wojny za naszą wschodnia granicą jest wartością najważniejszą, bezcenną i niezwykle kruchą.

Pamiętajmy, że jest ona przejawem naszego człowieczeństwa i to dzięki doświadczaniu wolności tak naprawdę możemy być sobą.

Skip to content