6 GRUDNIA – DZIEŃ WOLONTARIUSZA

W dniu 6 grudnia 2021 r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który obchodzony jest na całym świecie w dniu 5 grudnia.

Dzień Wolontariatu to okazja do tego, aby pokazać, jak ważną rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych osób. Wolontariusze wykonują swoją pracę zupełnie bezinteresownie, z potrzeby serca poświęcając własny czas i energię innym. Wolontariusz to wzór do naśladowania dla innych ludzi.

W naszej szkole od wielu lat uczniowie i cała społeczność szkolna włącza się w bardzo wiele akcji dobroczynnych. Pomagamy najbardziej potrzebującym, reagujemy na potrzeby środowiska, wspomagamy akcje charytatywne i kulturalne. Bierzemy udział w akcjach, które odbywają się corocznie, cyklicznie, ale włączamy się też w akcje, które są spontaniczne i wynikają z potrzeby chwili. corocznie bierzemy udział w następujących akcjach:

– Finał WOŚP – w tym roku będziemy brać udział w 30 finale pomagając dzieciom na szpitalnych oddziałach okulistyki;

Góra Grosza – pomagamy dzieciom z domów dziecka, z rodzinnych domów dziecka i dzieciom wychowującym się w rodzinach zastępczych poprzez zbiórkę monet o najniższych nominałach;

zbiórka plastikowych nakrętek.

Wspomagamy Fundację „Pomóż i Ty” poprzez sprzedaż kalendarzyków – cegiełek pomagamy dzieciom niewidomym i niepełnosprawnym w zakupie sprzętu do rehabilitacji.

Prowadzimy akcję pomocy dla zwierząt ze schroniska w Zawierciu – to zbiórka karmy, kocyków, ręczników, kołderek, które pomogą zwierzakom przetrwać zimę. Braliśmy udział w Akcji Jurajska Jesień Literacka w Zawierciu, gdzie czytaliśmy literaturę anglojęzyczną w oryginale dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku przystąpiliśmy do akcji ,,Razem na Święta” pod patronatem MEN, wykonywaliśmy kartki świąteczne, ozdoby, słodkie upominki, które zostały przekazane znajomym, przyjaciołom, członkom rodziny, sąsiadom, osobom samotnym, starszym, chorym, będącym w potrzebie. Pomimo tego, że akcja była prowadzona w czasie nauczania zdalnego, to wzięło w niej udział wielu uczniów naszej szkoły, którzy przesyłali nam zdjęcia swoich prac i działań, a przysłane zdjęcia pokazują moment przekazywania prezentów osobom w potrzebie.

We wrześniu br. przeprowadziliśmy akcję charytatywną na rzecz uczennicy naszej szkoły mającej poważny problem zdrowotny. Od wielu lat przeprowadzimy szkolną akcję ,,Pomagamy na święta”, podczas której prowadziliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów pierwszej potrzeby i artykułów i pomocy szkolnych dla mieszkańców oraz uczniów naszej miejscowości będących w trudnej sytuacji życiowej.

W tym miesiącu również organizujemy podobną akcję pomocy, w tym szczególnie trudnym dla wszystkich czasie pandemii nasze wsparcie i gesty życzliwości z pewnością umilą im Święta Bożego Narodzenia.

Podczas poniedziałkowego apelu uczniowie klasy VII i VIII przedstawili wszystkim zebranym ideę wolontariatu, a uczniowie klasy II zaprezentowali się w przygotowanych pod kierunkiem pani Ani Białas wierszach o życzliwości. W trakcie spotkania pani Dyrektor wręczyła identyfikatory nowym członkom szkolnego koła wolontariatu – uczniom klasy VII i VIII.

Pani Urszula Mędrecka – opiekun szkolnego koła wolontariatu złożyła podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom, pani Dyrektor, księdzu Proboszczowi oraz pracownikom obsługi za aktywny udział we wszystkich dotychczasowych akcjach i jednocześnie zachęciła do udziału w przyszłych akcjach słowami papieża Jana Pawła II: ,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest,

Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Dobro zawsze do nas wraca.

Skip to content