Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to okazja do refleksji i rozważań na temat niepodległości i roli wolności w życiu każdego człowieka i całego narodu. Nasza szkoła ciesząca się certyfikatem Szkoły młodych patriotów od początku listopada przygotowywała się do obchodów tego ważnego święta państwowego. Uczniowie omawiali zagadnienia patriotyzmu na lekcjach historii, języka polskiego, muzyki i na godzinach wychowawczych, analizując wiersze, ucząc się piosenek czy wykonując samodzielnie kotyliony. W klasach i na korytarzu szkolnym pojawiły się okolicznościowe gazetki i dekoracje w biało-czerwonych barwach. Zwieńczeniem tych działań była uroczysta akademia, upamiętniająca przypadającą w tym roku 103 rocznicę tego wydarzenia.

Odświętny, wyjątkowy charakter uroczystości, która odbyła się 10 listopada, podkreślały galowe stroje uczniów oraz piękne, fantazyjne kotyliony. O godzinie 11:11 w asyście pocztu sztandarowego cała społeczność odśpiewała hymn państwowy, a następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Justyny Kożar-Rozpary i pani Anny Białas.

Program noszący tytuł Dla Niepodległej składał się z wierszy patriotycznych, pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas walk w czasie I wojny światowej oraz rysu historycznego. Najważniejsze wydarzenia przybliżyli uczniowie: Julia Pniak, Oskar Bereda i Mateusz Dubaj, natomiast w roli recytatorów wystąpili: Amelia Banasiak, Jessica Rabenda, Julia Ślązak, Karolina Dymarczyk, Oliwia Popczyk, Filip Worek, Szymon Stefański oraz uczniowie klasy II: Adrian Frączek, Franciszek Kwapisz i Faustyna Kalaga.

Pięknym zakończeniem akademii był występ uczniów klasy I, którzy z dziecięcą wrażliwością zaśpiewali wzruszającą piosenkę Co to jest niepodległość.

Co to jest niepodległość
Teraz wiem już na pewno
Każde dziecko dziś woła
To polski dom, polska szkoła
Co to jest niepodległość
Teraz wiem już na pewno

Dzień 11 listopada przypomina nam, czym jest niepodległość i że wolność raz zdobyta, i niepodległość raz wywalczona nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

Skip to content