26 listopada 2021 r. odbyły się wspólne klasowe andrzejki uczniów klasy II (wychowawca Anna Białas) i III (wychowawca Ewelina Dusza). Według dawnych wierzeń wróżby i zabawy andrzejkowe miały magiczną moc, gdyż uchylały wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Również i my chcieliśmy dowiedzieć się, co nas czeka za kilkanaście lat.

Dzięki wróżbom chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Ustawianie kapci i butów w kierunku drzwi, mówiło o tym, kto pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż. Były też przepowiednie związane z wyborem przyszłego zawodu, wróżba z cyferkami i kolorami. Rzucając długą skórką z jabłka odczytywaliśmy utworzoną literkę imienia przyszłej wybranki i wybranka. Wszystkie wróżby były świetnym sposobem nie tylko na integrację grupy, ale dostarczyły nam radości i śmiechu. Po skończonych wróżbach w blasku kolorowych światełek zaczęliśmy andrzejkową dyskotekę. Były wężyki, kółeczka, swobodne pląsy.

Ta niecodzienna lekcja śmiechu i zabawy bardzo nam się podobała i pozostanie na długo w naszej pamięci.

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Na ten dzień czekali z niecierpliwością i nieukrywaną radością uczniowie klas starszych. Dyskoteka andrzejkowa organizowana przez Samorząd uczniowski wzbudza zawsze wiele emocji, ponieważ jest okazją nie tylko do tanecznej zabawy, ale także do wróżb i przepowiedni.

Jak zwykle wszyscy świetnie się bawili, a to dzięki Kacprowi Chmurzyńskiemu i Mateuszowi Dubajowi, którzy jako didżeje doskonale trafiali w gusty muzyczne swoich kolegów i koleżanek.

W przerwie między jednym a drugim muzycznym hitem dziewczęta z klasy VIII wszystkim chętnym przepowiadały przyszłość nie tylko w sprawach sercowych – co wzbudzało najwięcej emocji?ale także zawodowych – można było poznać swój przyszły zawód czy szczęśliwą liczbę.

Andrzejkowa dyskoteka bardzo się udała i wszyscy wrócili do domów zadowoleni i świetnych humorach.

Skip to content