Dnia 14 października Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Justyny Kożar-Rozpary przygotował uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą zaproszono wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów. W części oficjalnej po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani Dyrektor, która odczytała listy z życzeniami od: Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czernka, Śląskiego Kuratora Oświaty Pani Urszuli Bauer oraz od Pana Burmistrza Łaz Macieja Kaczyńskiego. Następnie wręczyła nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym Wyróżnienia Burmistrza i Nagrody Dyrektora Szkoły dziękując za miniony, niezwykle trudny rok pracy i życząc wszystkim zdrowia i spełnienia zawodowego.

Po wspólnym zdjęciu nagrodzonych i wyprowadzeniu sztandaru rozpoczęła się część artystyczna, która zgodnie z hasłem przewodnim miała wesoły, żartobliwym charakter, i ukazywała życie szkolne z przymrużeniem oka.

Występ rozpoczęli konferansjerzy – Julia Pniak, Patryk Mazurkiewicz oraz Mateusz Dubaj, którzy w zabawny sposób scharakteryzowali dwa najważniejsze „byty szkolne” – nauczycieli oraz uczniów i przedstawili instrukcję, jak skutecznie ich odróżnić od siebie, by nie popełnić największej gafy w naszej instytucji. Cały wykład na temat tych dwóch gatunków poparty był śmiesznymi scenkami i żartami z życia pewnej zwariowanej klasy, w której uczniów wcielili się – Igor Błaszczyk, Filip Worek i Szymon Rosłoński oraz Nikodem Bereda, Kamil Mazurkiewicz, Iga Chmurzyńska i Roksana Koszowska. Rolę nauczycielek odegrały Julia Ślązak, Jessica Rabenda i Karolinka Dymarczyk. Natomiast główną postać energicznej nauczycielki języka polskiego znakomicie wykreowała Amelka Banasiak.

Następnie Erwin Wawer przedstawił humorystyczną prezentację „pomocy dydaktycznych” będących niezbędnym wyposażeniem w pracy każdego belfra. Były to m.in.: płaszcz przeciwdeszczowy, tuba nagłaśniająca, młotek sędziowski czy zestaw tabletek na uspokojenie o nazwie „Wyluzuj człowieku”. W rolę nauczyciela-modela wcielił się Adam Pańka, który ze stoickim spokojem i błogim uśmiechem demonstrował wszystkie pomysłowe wynalazki.

Nie zabrakło również ciepłych życzeń i podziękowań kierowanych w stronę nauczycieli i pracowników szkoły. Przedstawienie wywołało uśmiech na twarzach zgromadzonych, natomiast w nastrój nostalgiczny wprowadziły publiczność zaprezentowane wiersze i utwory muzyczne w wykonaniu uczniów klas młodszych. Zwieńczeniem akademii był występ uczniów klasy VI, którzy zaśpiewali przebój „Sobie i wam” oraz solowy, debiutancki występ Mateusza Dubaja, który utworem „Fiołkowe pole” podbił serca wszystkich zebranych.

Na koniec pani dyrektor pogratulowała uczniom występu i dziękując podkreśliła, że w obecnym czasie wszystkim nam przydała się dawka dobrego humoru, uśmiechu i dystansu do otaczającej nas rzeczywistości.

Zamysłem twórców przedstawienia było ukazanie szkoły jako miejsca, w którym oprócz nauki jest także czas na dobrą zabawę, radosne chwile i serdeczne relacje, których tak nam brakowało w tracie nauki zdalnej. Szkoła to nie tablice, ławki i książki, to przede wszystkim ludzie – duzi i mali, którzy się wzajemnie szanują, wspierają i akceptują.

WESOŁA SZKOŁA – to szczęśliwe dzieci i zadowoleni nauczyciele.

Skip to content