Wrzesień do miesiąc cudownego babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące. Ale był inny wrzesień…Wrzesień 1939 roku kiedy klasy nie doczekały się swoich uczniów. Tymi słowami uczeń klasy VIII Patryk Mazurkiewicz rozpoczął apel poświęcony 82 rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich i ZSRR na Polskę, który odbył się 20 września w naszej szkole.

Występ wspólnie z uczniami przygotowały panie: Anna Białas i Justyna Kożar-Rozpara. Oprócz narratorów: Julii Pniak i Oskara Beredy, wystąpili także Wiktor Stefański i Krzysztof Popczyk z klasy VII, prezentujący fragmenty uczniowskich pamiętników, opisujących grozę tamtych dni. Mieszały się w nich dziecięce przygotowania do szkoły oraz radość ze spotkania przyjaciół po letnich wojażach z rozczarowaniem, niepewnością i strachem wywołanym wybuchem wojny. Jednak tym co było najważniejsze i najpiękniejsze w tych wspomnieniach, to przekonanie ich autorów, że mimo represji i uciążliwości dnia codziennego wróg nie zdołał jednak odebrać im nadziei, nie był w stanie zniszczyć ich patriotyzmu i honoru. Ci młodzi ludzie byli święcie przekonani że JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA!

Bardzo wielu z nich nie doczekało jednak upragnionego zwycięstwa i wolności, dlatego wszystkim walczącym i poległym w czasie II wojny światowej należy się hołd i cześć. Występ zakończyła Julia, która podkreśliła, że niezłomna i bohaterska postawa Polaków powinna być dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Ojczyzny. Pamięć o tych ludziach jest naszym obowiązkiem. Chwała bohaterom!

Skip to content