Co roku 22 kwietnia cały świat obchodzi to wyjątkowe dla naszej planety święto. Nasi uczniowie wspólnie z przedszkolakami również dołączyli się do świętowania, dzięki czemu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę i kształtowały proekologiczne postawy.

Tego dnia wszystkie przedszkolaki solidaryzowały się z naszą planetą i symbolicznie ubrały się na zielono. Zajęcia rozpoczęliśmy obejrzeniem filmu edukacyjnego EduKredki „Dzień Ziemi”. Dzieci dowiedziały się z niego, że nawet najmniejsze gesty jak gaszenie światła czy dokładne dokręcanie kapiącego kranu ma ogromne znaczenie dla Ziemi i jej dóbr. Przedszkolaki utrwaliły także swoje wiadomości dotyczące segregowania śmieci oraz recyklingu. Ze względu na pandemię, nie było możliwości sprzątania terenu wokół szkoły, jednak dzieci miały możliwość segregowania odpadów, które zostały porozrzucane po sali przedszkolnej przez wychowawczynie. Okazało się, że dzieciaki to mistrzowie segregacji! Zajęcia zakończyły się tworzeniem w grupkach plakatów pt. „Ziemia w naszych rękach.”

Najważniejszy wniosek z naszych zajęć – dbajmy o planetę codziennie, nie tylko w dniu jej święta. Każdy przedszkolak już o tym pamięta!

Klasa I realizowała krąg tematyczny „Nasza planeta”, a w nim tematy dnia dotyczące ochrony przyrody tj. „Ziemia naszym domem”, „Czysta woda”, „By nie utonąć w śmieciach”, „Dbamy o swoje podwórko. Powyższe zagadnienia dotyczyły m.in.: uświadamiania konieczności ochrony Ziemi, poznawanie różnych ekosystemów i zróżnicowania przyrodniczego naszej planety, uświadamianie zagrożeń, jakie niesie woda, konieczności jej oszczędzania i dbania o jej czystość, uświadamianie konieczności segregowania śmieci w celu ochrony planety przed zaśmiecaniem i zatruciem odpadami, konieczności dbania o czystość w otoczeniu. Dzieci wykonywały rysunek „Ziemia to nasz piękny, wyjątkowy dom” oraz prace techniczną z surowców wtórnych „Cuda, cudeńka ze śmieci” – (Wojtuś Rosłoński – stworek z odpadów, Weronika Pluta – klawiatura do nauki pisania, Przemuś Cioć – perkusja). Podczas spotkań na platformie Discord uczniowie rozwiązywali zagadki przyrodniczo – ekologiczne, czytali wiersze o Ziemi, uczyli się piosenki – „Ziemia- wyspa zielona”.

Na zdalnych zajęciach geografii i zajęciach z wychowawcami uczniowie klas V-VIII realizowali tematy związane z ochroną środowiska, a na zajęciach techniki wykonywali plakaty o tematyce ekologicznej (ciekawe prace nadesłali – Amelia Banasiak, Jessica Rabenda, Julia Ślązak, Ola Szpilka, Liwia Imielska, Szymon Stefański).

Zawsze z okazji Dnia Ziemi szkoła organizowała akcję sprzątania Ziemi. Tym razem uczniowie „pod okiem” rodziców naszej szkoły samodzielnie sprzątali swoje najbliższe otoczenia, by mimo pandemii zachować tradycję naszej szkoły (Maja i Amelka Banasiak, Jessica Rabenda, Bartek i Weronika Wilk, Weronika Pluta i Faustyna Kalaga).

Skip to content