14 października 2020r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej.

Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, które w tym roku szkolnym zbiegło się z Dniem Edukacji Narodowej. Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter, mimo iż odbyła się w okresie pandemii COVID–19 z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych. Pierwszaki, w strojach galowych, w okolicznościowych biretach, wkroczyły wraz ze swoją wychowawczynią Anną Białas do pięknie udekorowanej sali w rytmie „Marsza Radetzkiego”. Ten niezwykły dzień rozpoczęli konferansjerzy Anna Wróblewska i Szymon Skrzypek, którzy powitali wszystkich zebranych tj. panią dyrektor szkoły Annę Makuch, przewodniczącą Rady Rodziców panią Monikę Banasiak, rodziców uczniów klasy I, nauczycieli, pracowników szkoły oraz delegacje dzieci z grupy „0”, kolegów i koleżanki z klasy drugiej i trzeciej, po czym skierowali do pierwszoklasistów miłe słowa i życzenia.

Następnie bohaterowie spotkania przejęli pałeczkę i błysnęli talentem w programie artystycznym. Zaprezentowane utwory wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, znajomością przepisu ruchu drogowego, symbolami narodowymi, radością uczenia się i poznawania świata. Pięknie zaśpiewane piosenki i wyrecytowane wiersze to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole. W niezwykle uroczystej atmosferze, na poczet sztandarowy uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, kochać Ojczyznę, godnie reprezentować swoją klasę i szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania uczniowie gromkim chórem poprosili panią dyrektor o pasowanie ich na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem ramienia uczniów, a wychowawczyni wręczała pamiątkowe dyplomy. Po tych najważniejszych momentach uroczystości przyszła kolej na życzenia. Jako pierwsze złożyły życzenia dzieci z grupy „0” oraz wręczyły upominki. Następnie uczniowie klasy II i III zadedykowali pierwszakom wiersze i piosenki wraz z serdecznymi życzeniami i podarowali drobny prezencik. Życzenia do dzieci skierowała również pani dyrektor, która życzyła pierwszoklasistom, by każdy dzień w  szkole dostarczał wspaniałych przygód z nauką, aby szkoła była miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania. Ciepłe słowa i życzenia w imieniu własnym i rodziców skierowała także przewodnicząca klasowej Rady Rodziców pani Adriana Dudłak życząc powodzenia w szkole, samych radosnych i słonecznych chwil. Na zakończenie dzieci otrzymały od rodziców rogi obfitości i wykonały wspólne zdjęcie upamiętniające to wielkie wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci dzieci, bowiem od tego dnia stały się one pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej.