Chociaż minęło 81 lat od wybuchu II wojny światowej nie wygasła pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach. Tegoroczną rocznicę upamiętniliśmy w naszej szkole apelem przygotowanym przez uczniów z klasy VIII i VII, którzy pod kierunkiem pani Justyny Kożar-Rozpary i pani Pauliny Flaszy przypomnieli najważniejsze wydarzenia oraz bohaterskie postawy polskiego społeczeństwa.

Prowadzący Ania Wróblewska i Szymon Skrzypek przywołali heroiczną obronę Polaków w czasie kampanii wrześniowej, a recytatorzy Oskar Bereda i Patryk Mazurkiewicz zobrazowali te wydarzenia wierszami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Pieśń o żołnierzach z Westerplatte i Władysława Broniewskiego Bagnet na broń. Przejmujący wiersz Dziś idę walczyć Mamo autorstwa Józefa Szczepańskiego oddający tragizm uczestników powstania warszawskiego wyrecytował Mateusz Dubaj. Poważny nastrój podkreślał towarzyszący występującym uczniom akompaniament gitarowy w wykonaniu ucznia klasy VII Erwina Wawera.

Na koniec apelu uczniowie obejrzeli animowany film edukacyjny Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Niedźwiedź Wojtek przygotowany przez IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, którego bohaterem i jest słynny niedźwiedź Wojtek – żołnierz 2 Korpusu Polskiego, który opowiada o losach Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej. Mały miś, który został kupiony przez kilku polskich żołnierzy od przygodnie spotkanego chłopca uwielbiał bawić się z żołnierzami (a jego ukochaną rozrywką były zapasy) i jeździć wojskowymi ciężarówkami. Wraz z polską armią przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Palestynę i Egipt, aż do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – jednostki, do której należał Wojtek – stał się niedźwiedź niosący w łapach pocisk artyleryjski.

Skip to content