Kot w butach, czyli jak spryt może odmienić zły los i jak ważna jest przyjaźń”

W Szkole Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej dnia 26 lutego br. gościli aktorzy teatralni objazdowego teatru ART – RE z Krakowa. Spektakl pt. „Kot w butach” adresowany był dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I – VI. W przedstawieniu bardzo aktywnie brały udział wszystkie dzieci, ponieważ wszyscy uwielbiają tę europejską baśń ludową o włoskich korzeniach, której autorem jest Charles Perrault.

Magiczny kot, który jest głównym bohaterem utworu chodził po sali gimnastycznej w pięknych, skórzanych butach między zainteresowanymi widzami i przekonywał ich, że mimo swoich kłamstw i podstępów ma dobre intencje i jest prawdziwym przyjacielem chłopca. Dzięki swojemu sprytowi odmieni życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec zostaje bogatym markizem, udaje mu się zamieszkać we wspaniałym pałacu, żeni się z piękną i dobrą królewną. Odtąd żyją wszyscy razem długo i szczęśliwie…

A morał z tego taki:

Każdy powinien starać się samemu zapracować na swoje szczęście, a nie zdawać się na ślepy los, np. spadek po ojcu czy dobrą wolę braci. Można też tu doszukiwać się pocieszenia, że pomoc może przyjść z zupełnie niespodziewanej strony. Co ważne, przyjaźń jest w tej historii kluczową wartością, która przetrwa do końca.