4 grudnia, jak co roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Górnika. W tym roku zaprosiliśmy, aż dwóch górników – Pana Henryka Sobieraja oraz Pana Marka Szweja. Uroczystość obejrzała także Pani Wiesława Majczak – radna Rady Miejskiej w Łazach, a także Pani dyrektor Anna Makuch.

Dzieci z przedszkola oraz uczniowie klasy I i II zaprezentowały górnikom piosenki tj. „Hej, w kopalni”, „My górnicy przodownicy”, piękne wiersze oraz układy taneczne do piosenek „Poszło dziewczę po ziele” oraz „Trojak”. Po części artystycznej dzieci dzięki rozmowom z gośćmi miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnicy opowiedzieli też dzieciom, dlaczego pióropusze przy czapkach mają różne kolory. Dzieci poznały też strój górników, ten galowy jakim jest mundur oraz strój używany do codziennej pracy pod ziemią. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia szpady, czapki górniczej czy odznaczeń a także przymierzenie kasku górniczego ze światłem. Dzieci ochoczo zadawały górnikom pytania, a panowie fachowo na nie odpowiadali. Spotkanie zakończyły podziękowania dla gości i wspólne pamiątkowe zdjęcie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu Henrykowi i panu Markowi za zaangażowanie i poświęcony czas.