2 października mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Beatę Kuc, która na co dzień pracuje w Bibliotece Publicznej w Łazach i zajmuje się archiwizacją materiałów historycznych związanych z naszą gminą. Pani Beata przygotowała dla uczniów naszej szkoły niezwykłą lekcję historii, dotyczącą wydarzeń sprzed 80 lat, a mianowicie pierwszych dni i miesięcy II wojny światowej. Szczególnie ważne było to, że lekcja dotyczyła naszego regionu, naszej gminy i miejscowości. Po krótkim przybliżeniu wydarzeń z tamtych lat, uczniowie mieli możliwość obejrzenia na ekranie i wysłuchania relacji świadków, którzy doskonale pamiętali pierwsze dni wojny, przemarsze niemieckich oddziałów, ucieczki na wschód, bombardowania i pożary. Słuchaliśmy z zapartym tchem, gdy starsi ludzie opowiadali nam o tym, jak bardzo bali się tego, co może ich spotkać. Jeszcze większe wrażenie zrobiła na nas wiadomość, że wiele z tych osób już nie żyje, ale ich opowieści i wspomnienia zostały w ten sposób utrwalone. Poznaliśmy także nazwiska mieszkańców Wysokiej, którzy brali udział w wojnie, wielu z nich z niej nie wróciło. Lekcja ta z pewnością pozostanie nam na długo w pamięci, dzięki niej poznaliśmy fragmenty naszej lokalnej historii. Serdecznie dziękujemy pani Beacie za piękną lekcję.

Skip to content