W tym roku 1 września przypadała 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego XX wieku. Milionowe straty w ludziach, upadek wartości humanitarnych oraz ogrom zniszczeń materialnych sprawiły, że było to najtragiczniejsze wydarzenie w dziejach.

Dnia 18 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły upamiętnili tę wyjątkową rocznicę akademią, która była wyrazem hołdu dla wszystkich ofiar II wojny światowej, a zwłaszcza dla bohaterów kampanii wrześniowej. Deklamowane wiersze, przywołane wspomnienia i autentyczne komunikaty radiowe donoszące o wybuchu wojny oddawały ówczesne uczucia i emocje towarzyszące Polakom: lęk, rozpacz, walkę o przetrwanie i pragnienie powrotu do normalnego życia. Przejmujące zwłaszcza były wspomnienia małego chłopca, w którego wcielił się uczeń klasy VI Mateusz Dubaj, a który to 1 września miał po raz pierwszy zasiąść w szkolnej ławce. Dziecięca radość i zapał zamieniły się w niezrozumienie i niedowierzanie, a później w przerażenie i strach.

Akademię zakończył pokaz filmu „Niezwyciężeni” obrazujący długą i żmudną drogę narodu polskiego do upragnionej wolności, której nie odzyskał wraz z zakończeniem II wojny światowej, ale wywalczył dużo później w 1989 roku.