Rok szkolny 2013/2014

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

W ciepłe przedpołudnie 27 czerwca 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Wysokiej z radością rozpoczęli wakacje. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Pani dyrektor powitała wszystkich serdecznie oraz odczytała listy od: Burmistrza Miasta Łazy Pana Macieja Kaczyńskiego oraz Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka, kierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców, z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014.
Następnie dyrektor szkoły serdecznie podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom za pracę i zaangażowanie w minionym roku szkolnym, oraz wręczyła kolejno: podziękowania dla sponsorów, przyjaciół szkoły, aktywnych rodziców, podkreślając, że bez ich wsparcia trudno jest osiągać sukcesy. Wręczono także listy gratulacyjne dla rodziców tych uczniów, którzy dzięki wysoki wynikom w nauce i osiągnięciom sportowym otrzymali stypendia sportowe i stypendia naukowe.
Najbardziej wyczekiwanym momentem było rozdanie nagród i świadectw z wyróżnieniem czyli tzw. „czerwonym paskiem”. Szczególne wyróżnienie za wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz reprezentowanie szkoły w konkursach i uroczystościach szkolnych otrzymała uczennica klasy V – Joanna Wróblewska. Nagrodą był tablet ufundowany przez Pana Sebastiana Mrozińskiego – właściciela Firmy Przewozowej Car-bis.
Przyznano również dyplomy i nagrody: za 100 % frekwencję, dla najlepszego sportowca, dla najlepszego czytelnika, za udział i osiągniecia w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Dyplomy i nagrody wręczyli także opiekunowie organizacji szkolnych, takich jak Samorząd Uczniowski oraz Spółdzielnia Uczniowska, a także opiekunowie zespołu taneczno-wokalnego Promyki i zespołu teatralnego, jednocześnie dziękując uczniom za całoroczną aktywną pracę. Nagrodami książkowymi wyróżnieni zostali chorąży pocztu sztandarowego.
Po wręczeniu dyplomów i nagród odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru młodszym kolegom. Chorąży Przemysław Matera przekazał sztandar młodszemu chorążemu Krzysztofowi Ściślickiemu słowami: „Przekazujemy Wam sztandar – symbol Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę”.
Po wyprowadzeniu sztandaru Pani dyrektor zwróciła się do absolwentów, gratulując im ukończenia szkoły i jednocześnie życząc, aby w dalszej edukacji rozwijali swoje pasje i zainteresowania. Na pamiątkę każdy absolwent otrzymał dyplom oraz książkę „Przywołać wspomnienia. Historia szkolnictwa w Wysokiej”.
W drugiej części akademii zaprezentowano występy artystyczne przygotowane przez uczniów klasy VI pod kierunkiem wychowawcy Pana Pawła Mazur, był to słowno – muzyczny koncert życzeń i podziękowań dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie wystąpili uczniowie klasy V przygotowani prze panią Justynę Kożar-Rozpara i w imieniu całej społeczności szkolnej pożegnali klasę VI.
Na zakończenie głos zabrał Pan Maciej Kubiczek Przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach, a jednocześnie absolwent naszej szkoły. Złożył na ręce Pani dyrektor gratulacje oraz kwiaty za sukcesy odniesione w minionym roku szkolnym oraz życzył wszystkim słonecznych wakacji. Za dobrą i owocną współpracę dziękowali przedstawiciele Rady Rodziców – Pan Paweł Szeremeta i Pani Anna Skrzypek. Pani Anna Makuch podziękowała Panu Przewodniczącemu oraz Radzie Rodziców za ciepłe i życzliwe słowa, i kończąc naszą uroczystość życzyła bezpiecznych i udanych wakacji.
Podsumowaniem akademii było wspólne zdjęcie uczniów klasy VI i nauczycieli, które po wakacjach zawiśnie na ścianie korytarza szkolnego

DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
Dzień Sportu Szkolnego w naszej szkole odbył się 24 czerwca, w tym dniu obowiązywał strój sportowy.
Zanim uczniowie przystąpili do zmagań sportowych kółko teatralne wystawiło dla całej społeczności szkolnej zebranej na sali gimnastycznej inscenizację pt. „Jest taki kwiat”. Przedstawienie przygotowane we współpracy z absolwentką naszej szkoły Sylwią Szwej było bogate w piękną scenografię, kostiumy, rekwizyty oraz układy taneczne do muzyki klasycznej. Występ dzieci został nagrodzony brawami, a „aktorzy” zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia.
Udział w dniu sportu brali wszyscy uczniowie szkoły. Klasy I –III rywalizowały na placu rekreacyjnym pod opieką swoich wychowawców, natomiast uczniowie klas IV – VI walczyli o tytuł „najlepszego sportowca szkoły” na terenie boiska sportowego.
Uczniowie klas IV – VI zmagali się w czwórboju lekkoatletycznym mając do zaliczenia:
bieg na 50 m,
bieg na 600 m dziewczynki i na 1000 m chłopcy,
rzut piłeczką palantową
skok w dal z miejsca.
Na zakończenie zawodów reprezentacje klas brały udział w meczu kwadranta, który rozgrywany był, jak reszta konkurencji na boisku szkolnym.
Suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach decydecydowała o tytule „najlepszego sportowca szkoły”.
Po ciężkiej i zaciętej rywalizacji najlepszym sportowcem szkoły został
uczeń klasy V – Krzysztof Ściślicki
Gratulujemy !!!

WIZYTA W KRAKOWIE

Uczniowie klasy IV i V będąc w zeszłym roku na zielonej szkole udowodnili wszystkim, że mają w sobie żyłkę globtrotera. Nauka przez obserwację, doświadczenie i przeżywanie tak bardzo przypadła im do gustu, że stała się ich ulubionym sposobem zdobywania wiedzy i poszerzania swoich zainteresowań. Miejscem tegorocznej wycieczki szkolnej, która odbyła się 16 czerwca, był Kraków, ale odkryty przez uczniów w nieco inny sposób. Pomysłodawcą i kierownikiem wyjazdu była nauczycielka historii pani Justyna Kożar-Rozpara, a opiekunami pani dyrektor Anna Makuch i Iwona Okraska. Do grupy wycieczkowej dołączyła również klasa VI wraz ze swym wychowawcą panem Pawłem Mazurem.
Zwiedzanie grodu Kraka rozpoczęto od Wawelu, którego historię po krótce przybliżyła wychowankom pani Justyna. Następnymi punktami programu był spacer po Plantach oraz dwugodzinne zajęcia w Muzeum Archeologicznym. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej zatytułowanej „Starożytny Egipt” oraz w warsztatach „Mumie – podróżnicy w czasie” oraz „Historia i zabawa – starożytny Egipt”. W trakcie zajęć uczniowie poznali różne aspekty życia starożytnych Egipcjan, zobaczyli interesujące znaleziska archeologiczne, w tym oryginalne mumie, o których uczyli się na lekcjach historii. Odbyli podróż przez wszystkie okresy cywilizacji egipskiej, po okres wczesnego chrześcijaństwa (zabytki koptyjskie).W ramach warsztatów obejrzeli pokaz multimedialny, a w części praktycznej klasa V wykonywała mumie oraz sarkofagi, a klasa IV i VI pięknie zdobione naszyjniki egipski oraz piramidy. Samodzielnie wykonane prace były imponujące i bardzo pomysłowe. Nauka przez zabawę dostarczyła wiele radości i satysfakcji. Pobyt w muzeum zakończył się obejrzeniem jeszcze innych ekspozycji muzealnych, w tym najcenniejszego zabytku przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny posągu Światowida ze Zbrucza.
Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po krakowskim Rynku, a także po ulicach Traktu Królewskiego, ulicy Floriańskiej oraz Grodzkiej. Uczniowie zwiedzili Bazylikę Mariacką z ołtarzem Wita Stwosza, którego okoliczności powstania poznali na lekcjach historii oraz zobaczyli Bramę Floriańską i Barbakan. Następnie wraz z opiekunami udali się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Podziemia Rynku, w którym zgromadzone zbiory ukazują bogatą historię miasta oraz życie codzienne sprzed wieków. Poczuli atmosferę panującą na średniowiecznym rynku dzięki odgłosom gwaru transakcji handlowych oraz projekcjom i filmom dokumentalnym wyświetlanym w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami. Ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych i hologramów oraz mechaniczny teatrzyk „Legenda o dawnym Krakowie” sprawiły, że pobyt w tym nowoczesnym muzeum był dla wszystkich bardzo atrakcyjny. Ostatnim punktem wycieczki był zakup pamiątek w Sukiennicach, który jak widać na zdjęciach, okazał się wielce udany (łuki i miecze, w które zaopatrzyła się klasa V). Ogrom wrażeń i uśmiechnięte buzie uczniów potwierdzają, że wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w pamięci.

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „AGROSKAŁKA”

W dniu 16 czerwca uczniowie z klas I – III uczestniczyli w integracyjnej wycieczce edukacyjnej do Przybynowa koło Żarek, którą zorganizowały panie: Joanna Koza, Anna Białas i Jolanta Tokarska.
Radości i atrakcji było co niemiara. Gospodarz przywitał nas śniadaniem, wiejskim jadłem, po czym słuchaliśmy opowieści o pracy kowala w prawdziwej kuźni. Następnie oglądaliśmy chatę, w której widzieliśmy przedwojenne życie naszych prapradziadków. Zwiedzaliśmy „Minizoo”, w którym zaprzyjaźniliśmy się ze zwierzętami – były wielbłądy, lamy, alpaki, kangury, kuce, kozy, owce i wiele innych zwierząt. Widzieliśmy woliery z ptactwem ozdobnym i nawet kaczki pływające po wodzie.
Skakanie na trampolinie, dmuchanym zamku i zjazd po linie był ogromnym
i wesołym szaleństwem. Wielką atrakcją była przejażdżka bryczką po okolicy i upajanie się jurajskim widokiem. Kieszonkowe wydaliśmy oczywiście na pamiątki w sklepiku, a na zakończenie zjedliśmy pyszne pieczone kiełbaski i watę cukrową na deser.

Nasze wspomnienia utrwalone zostały na zdjęciach:

 

WYCIECZKA DO OJCOWA

W dniach 10 – 11 czerwca 2014 r. została zorganizowana wycieczka krajoznawczo – turystyczna dla klasy VI do Ojcowa i okolic. Celem wycieczki było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku. W czasie pieszej wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym ( 1 dzień ok.20km.) uczniowie zwiedzili kościół i pustelnię bł. Salomei z1677- 90 roku , młyn Boronia z poł. XIX w. , młyn Tarnówki, Kaplicę na Wodzie z 1901 r. , Zamek w Ojcowie, Krakowską Bramę oraz Grotę Łokietka. Wieczorem w miejscu noclegu zorganizowane zostało wspólne ognisko i pieczonki.
W drugim dniu wycieczki uczniowie przygotowali wspólne śniadanie, zorganizowali zabawy integracyjne dla wszystkich uczestników.
Mimo wysokiej temperatury powietrza uczniowie chętnie wędrowali szlakiem Ojcowskiego Parku Narodowego, poznając piękno polskiej przyrody.

PIELGRZYMKA DZIĘKCZYNNA DO WADOWIC
5 czerwca dzieci z klasy II, które przyjęły w tym roku szkolnym I Komunię Świętą – wraz z rodzicami lub dziadkami, księdzem Proboszczem Markiem Cuda oraz Panią dyrektor Anną Makuch wyruszyli w pielgrzymkę dziękczynną. Program wycieczki był napięty, bowiem tym razem celem pielgrzymki były Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska oraz Łagiewniki.
Wędrówkę śladami Ojca Świętego rozpoczęto w Wadowicach, w kościele pod wezwaniem św. Józefa, gdzie dzieci uczestniczyły we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Marka. Kolejnym punktem był kościół, w którym nasz Papież przyjął sakrament chrztu. Domu Rodzinnego Ojca Świętego nie zwiedzano, ponieważ trwają tam prace remontowe i modernizacyjne. Po przeżyciach duchowych wszyscy udali się na wadowickie kremówki.
Następnie pielgrzymka wyruszyła w dalszą drogę – do miasteczka, tak często odwiedzanego przez Papieża Polaka, położonego na malowniczym wzgórzu- Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam zwiedzono Bazylikę i Klasztor O.O. Bernardynów oraz Sanktuarium Pasyjno- Maryjne. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tym niezwykłym miejscu. Przed obliczem Pani Kalwaryjskiej powierzyły swoje troski i radości.
Trzecim celem wyprawy były Łagiewniki i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
To był piękny dzień obfity w wiele różnych przeżyć. A wszystko Pan Bóg pobłogosławił piękną pogodą. Wieczorem wszyscy szczęśliwi i rozśpiewani dotarli do Wysokiej.

GMINNY PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniu 03.06.2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach odbył się Gminny Przegląd Artystyczny Dzieci i Młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu były piosenki Seweryna Krajewskiego. Naszą szkołę w tym roku reprezentowały dwie drużyny. Pierwszą z nich był zespół wokalno-taneczny „Promyki” działający pod kierunkiem pani Anny Białas oraz pani Joanny Kozy. Dzieci wystąpiły w kategorii klas I-III z piosenkami: „Ciągle pada” oraz „Tak bardzo się starałem”. W układach tanecznych zaprezentowały się: Anna Wróblewska, Martyna Gaweł, Oliwia Siudak, Dominika Markowicz, Patrycja Śleziak oraz Nicole Chmielewska. Wykonawcami piosenek byli: Julia Jaworska oraz Szymon Skrzypek. W kategorii klas IV-VI wystąpiła delegacja w składzie: Natalia Olawa, Justyna Olawa, Gabriela Policht, Julia Szkleniarz, Daria Rybak, Maja Łakomy, Joanna Wróblewska oraz Wiktoria Klećko. Uczennice przygotowane pod kierunkiem nauczyciela muzyki, pana Marcina Cyzowskiego oraz pani Eweliny Gocyla-Dusza zaśpiewały piosenki: „Dozwolone od lat 18” oraz „Tak bardzo się starałem”. Dzieci z obu zespołów pięknie zaprezentowały się na scenie i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
GRATULUJEMY !!!

KONKURSY

W tym roku szkolnym mamy szczególne powody do dumy, ponieważ uczennice klas IV-VI reprezentowały z sukcesem naszą szkołę w gminnych konkursach humanistycznych. Gabrysia Policht uczennica klasy V zdobyła II miejsce w Gminnym Konkursie Rozumiem, co czytam, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach. Natomiast Zuzanna Stachera otrzymała III miejsce w Gminnym Konkursie o Tytuł Mistrza Ortografii w kategorii klas VI, a Joanna Wróblewska wyróżnienie w kategorii klas V. Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 3 w Chruszczobrodzie. Uczennice przygotowała pani Justyna Kożar-Rozpara., która jest bardzo zadowolona z sukcesów dziewcząt.
GRATULUJEMY i życzymy dalszych osiągnięć

WYCIECZKA ROWEROWA
Pod koniec roku szkolnego w miesiącu czerwcu klasa V wraz z wychowawcą panią Justyną Kożar- Rozparą oraz dwójką rodziców paniami Marią Policht i Beatą Olawą wybrała się na wycieczkę rowerową. Naszym miejscem docelowym był biwak leśny w miejscowości Hutki-Kanki, u podnóża rezerwatu przyrody „Góra Chełm”. Ponieważ pogoda nam wyjątkowo sprzyjała, dojechaliśmy na miejsce bardzo sprawnie zatrzymując się jedynie na dłuższy postój na biwaku leśnym w Mitrędze. Największa atrakcja czekała nas w Hutkach-Kankach, gdzie nasze mamy pani Emanuela Szkleniarz i Ludmiła Rybak przygotowały nam wiele smakołyków. Każdy upiekł sobie kiełbaskę na ognisku i z wielkim apetytem uzupełnił niezbędne kalorie, które pozwoliły nam jeszcze na zabawę na placu zabaw oraz grę w piłkę. Wróciliśmy zadowoleni, w dobrych humorach i z ogromną satysfakcją, że pokonaliśmy dzielnie i bez kłopotów zaplanowaną trasę. Wycieczka uświadomiła nam także, jak wiele jest pięknych miejsc w naszej okolicy, gdzie można bardzo miło i aktywnie spędzić wolny czas.

FESTYN RODZINNY

31 maja 2014 r. na placu szkolnym odbył się Festyn Rodzinny. Na wstępie Pani dyrektor Anna Makuch w imieniu własnym oraz Rady Rodziców, przywitała przybyłych gości w osobach: Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Macieja Kubiczka, Burmistrza Miasta Łazy Pana Macieja Kaczyńskiego wraz z małżonką, Prezesa Kopalni „Dolomit” Ząbkowice Pana Janusza Kmiecika, Kierownika Wydziału Zarządzania Projektami Panią Agnieszkę Perkowską, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach Pana Grzegorza Piłkę wraz z małżonką, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki Panią Joannę Ziaja, sołtysa sołectwa Wysoka Pana Krzysztofa Krawczyka wraz z małżonką, sołtysa sołectwa Wiesiółka Pana Henryka Ziaja oraz sponsorów, przyjaciół szkoły i wszystkich przybyłych mieszkańców na naszą szkolną uroczystość.
Jako pierwszy wystąpił zespół wokalno-taneczny „Promyki”. Mali tancerze zaprezentowali swoje umiejętności taneczne wykonując pomysłowe układy choreograficzne do piosenek, które były dedykowane wszystkim obecnym na festynie. Następnie konferansjerka Wiktoria Szeremeta zaprosiła na scenę przedszkolaki, które poprzez taniec, piosenkę, wierszyk podziękowały ukochanym rodzicom za opiekę, troskę i okazywaną miłość. Uroku ich występom nadawały oryginalne stroje i ciekawe rekwizyty. Uczniowie z klasy I i III bardzo lubią uczyć się języka angielskiego. Swoje umiejętności językowe pokazały śpiewając piosenki w tym języku. Podczas swojego występu posługiwały się własnoręcznie wykonanymi rekwizytami.
W naszej szkole działa gromada zuchowa „Przyjaciele zielonej planety”. Zuchy zaśpiewały piosenki o tematyce ekologicznej oraz wykonały pląsy, które zachęciły wszystkich do dalszej wspólnej zabawy. Na zakończenie dziecięcej części artystycznej zaprezentowali się starsi uczniowie z koła tanecznego wykonując dynamiczne, dyskotekowe układy taneczne. Popisy szkolnej dziatwy uzupełniły atrakcyjne występy pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce.
Nawet pogoda, której prognozy były dość niepewne zrobiła nam miłą niespodziankę. Ciepła, słoneczna aura utrzymywała się do późnych godzin popołudniowych i pozwoliła na wspaniałą zabawę.
Podczas imprezy dzieci miały możliwość skorzystania z wielu atrakcji niedostępnych na co dzień, takich jak: zamki dmuchane oraz trampolina. Ogromne emocje wzbudził pokaz tresury psów policyjnych, który zademonstrowali policjanci z Komendy Powiatowej w Zawierciu. Dzieciom niezwykłej frajdy sprawiła możliwość zwiedzenia strażackiego wozu bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiesiółce. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali także pokaz sztuki walki teakwondo, który przedstawiła absolwentka naszej szkoły Agnieszka Horbatiuk wraz ze swoimi podopiecznymi.
Ponieważ festyn to głównie rekreacja i zabawa całych rodzin na świeżym powietrzu, więc z wielką niecierpliwością oczekiwano na mecz piłki nożnej rodzice kontra uczniowie. Nasi rodzice zadbali, aby nikt nie poczuł głodu. Grille ciągle dymiły, a zapachy przepysznych potraw rozchodziły się po całym placu szkolnym. Poza smakołykami z grilla można było skosztować swojskiego bigosu, smalcu, kiszonego ogórka oraz pysznego żurku. W naszej szkolnej kawiarence można było zakupić domowe smaczne ciasta i zrelaksować się przy świeżo parzonej kawie. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, tym bardziej, że każdy los był wygrany i nikt nie odszedł z pustymi rękoma. Imprezie także towarzyszyły stoiska: kiermasz książki oraz stoisko naszego szkolnego sklepiku uczniowskiego. Maluszki utworzyły długi „ogonek” przy kolejnej zabawnej atrakcji, jaką było malowanie twarzy. Nasz plac zamienił się w kolorowy, bajkowy świat.
Na zakończenie festynu została zorganizowana zabawa taneczna, do której przygrywali absolwenci naszej szkoły- Magdalena Kleszcz i Maciej Kleszcz.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIA DARIĄ DZIEDZIC

Dnia 19 maja br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z poetką i pisarką, panią Darią Dziedzic, autorką takich tomików poezji, jak: ,,Anioły, sny, wiersze” (2003), ,,Wyspa” (2010), ,,Crack” (2014). Organizatorkami tego przedsięwzięcia, którego celem było zachęcenie dzieci do wrażliwego spoglądania na świat poprzez poezję były, Pani Beata Luraniec – bibliotekarka z Biblioteki Publicznej z Wysokiej oraz Pani Anna Słuja-Kropiewnicka, bibliotekarka z naszej szkoły.
Na początku spotkania pani Daria Dziedzic powiedziała kilka słów o sobie i swojej poezji. Z autoprezentacji można się było dowiedzieć, że urodziła się i mieszka niedaleko nas, w Dąbrowie Górniczej, jest absolwentką Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej oraz Filologii Polskiej, laureatką wielu konkursów poetyckich, i jak mówi o sobie ,,wiersze piszę od niepamiętnych czasów”.
Następnie mogliśmy wysłuchać w jej interpretacji wierszy z poszczególnych tomików, co było dla nas niezwykłym przeżyciem.
W ostatniej części spotkania uczniowie zadawali pytania, na które poetka chętnie odpowiadała.
Na koniec pani Daria Dziedzic każdemu słuchaczowi spotkania złożyła swój autograf.
To było niezwykle udane spotkanie autorskie,
które na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach.

OBCHODY DNIA EUROPEJSKIEGO W SP W WYSOKIEJ

W maju 2014 r. odbyła się druga edycja lubianego przez uczniów turnieju wiedzy o państwach Unii Europejskiej. W tym dniu, tradycją stało się przygotowanie prezentacji wybranego państwa przez klasy IV-VI, a następnie uczestnictwo w qwizie przygotowanym przez Panie Aldonę Skrzypiec i Annę Słuja- Kropiewnicką. W roku bieżącym klasa IV zaprezentowała nam dorobek kulturowy Grecji, klasa V Włoch, a VI- klasiści przedstawili Polskę. W konkursie na najpiękniejszą prezentację wygrali uczniowie kl.IV, natomiast najobszerniejszą wiedzą pochwalili się V- klasiści, zajmując 1 miejsce w turnieju. Gratulujemy !!! Punktem kulminacyjnym Dnia Europejskiego było rozdanie nagród najlepszym językowcom w szkole, a okazały się nimi uczennice Zuzanna Stachera (kl.VI) i Joanna Wróblewska (kl.V), które wzięły udział w międzynarodowym konkursie pt.: „ Jak na to wpadłeś Holmesie? Edukacja przez dedukcję”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 13 w Chorzowie w ramach programu Comenius. Zuzia wywalczyła 1 miejsce w kategorii na prezentację multimedialną, a Asia 2 miejsce w kategorii na komiks w języku angielskim. Congratulations !!!

LEKCJA HISTORII NA ŻYWO

Dnia 8 maja 2014 roku w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii zatytułowana „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”.
Uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli przygotowane przez aktorów scenki, które w zabawny i humorystyczny sposób przybliżyły postaci pierwszych królów polskich i ważne wydarzenia historyczne. Podziw wzbudziły dawne stroje, miecze, topory, kolczugi i różne dziś już niespotykane sprzęty. Najbardziej jednak podobały się uczniom rekonstrukcje walk i pojedynków. Spotkanie uatrakcyjniły zagadki i konkursy oraz nagrody, którymi były pamiątkowe monety wybijane przez jednego z rycerzy.
Wszyscy uczniowie chętnie skorzystali także z możliwości przymierzenia i dokładnego obejrzenia prezentowanych rekwizytów oraz wyrazili entuzjastycznie chęć ponownego udziału w żywej lekcji historii. Nauka przez zabawę bardzo się wszystkim spodobała.

KONSTYTUCJA 3 MAJA

Wzorem roku poprzedniego gromada zuchowa działająca przy naszej szkole przygotowała tegoroczną akademię związaną z bardzo ważnym świętem narodowym – 223 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zuchy pod kierunkiem druhny Justyny i Anny sumiennie przygotowały się do tego występu. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i uroczystego odśpiewania hymnu państwowego.
W przedstawieniu pt. „Święta majowe” zuchy nie ograniczyły się tylko do omówienia święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale w przystępny sposób przybliżyły uczniom wszystkie święta, które mają miejsce w tym wyjątkowym dla Polaków miesiącu. W główną postać wcieliła się Ola Szeremeta, która w kwiecistym, kolorowym kostiumie pojawiła się na scenie jako miesiąc Maj. Dzielnie towarzyszyli jej Sandra Kamińska i Paweł Dudek oraz chórek zuchów wykonujący różne piosenki i pieśni im.in. „Mazurka 3 Maja”. Wśród wymienianych i omówionych przez zuchy świąt majowych pojawiły się: Święto Flagi, Święto Pracy, 10 rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej, urodziny Ojca Świętego oraz zamach na Papieża, Dzień Matki, Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Występ uwieńczyła recytacja przejmującego wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” w wykonaniu Gabrieli Policht.
Na zakończenie akademii wszystkie klasy prezentowały przyniesione i samodzielnie wykonane flagi. Klasą, która wykonała największą ich ilość, była się klasa V, która imponująco wyglądała powiewając swoimi biało-czerwonymi chorągiewkami.
Akademia upłynęła w podniosłej, ale jednocześnie radosnej atmosferze.

Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju 
„Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”

W dniu 02.04.2014r. w naszej szkole odbył się gminny etap  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym organizowanego przez Polski Związek Motorowy i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego uczestniczenia w ruchu drogowym, propagowanie kultury komunikacyjnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Konkurs ma charakter wieloetapowy. Najpierw odbywają się eliminacje szkolne, potem gminne, następnie powiatowe i finał wojewódzki.
W zawodach udział wzięły reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszej gminy. W Turnieju wzięło udział 7 szkół podstawowych – 28 uczniów oraz 3 szkoły gimnazjalne – 9 uczniów.

Skład zespołu sędziowskiego:
1. asp. sztab. Mirosław Marczyk.
2. sierż. sztab. Paweł Lada.
3. Pani Bożena Miklas.

Wyniki eliminacji:
szkoły podstawowe
I miejsce – Szkoła Podstawowa ZS Nr 3 w Chruszczobrodzie w składzie Michała Świtała, Kacper Nejman, Magdalena Kulawik, Julia Strzelecka.
II miejsce – Szkoła Podstawowa ZS Nr 1 w Łazach w składzie Filip Błaszczyk, Mikołaj Słowikowski, Marta Pardela, Celina Łukomska.
III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łazach w składzie Dominik Mazanek, Dawid Czyż, Julia Armatyńska, Ola Wdowik.

gimnazja
I miejsce – Gimnazjum SZ Nr1 w Łazach w składzie Bartłomiej Jakubas, Patryk Kubiczek, Maciej Magiera.
II miejsce –Gimnazjum ZS Nr 3 w Chruszczobrodzie w składzie Bartłomiej Graczyk, Bartosz Kalarus, Piotr Nowak
III miejsce – Gimnazjum ZS Nr 2 w Niegowonicach w składzie Mateusz Kołton, Patrycja Kubasik, Patryk Leks

KREATYWNE ZAJĘCIA Z „PROJEKTOREM”

„PROJEKTOR – wolontariat studencki” – to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Grupy studentów-wolontariuszy realizują przygotowane przez siebie zajęcia edukacyjne rozwijające wiedzę, umiejętności i zainteresowania dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Obecność studentów w szkole dostarcza uczniom pozytywnych wzorców osobowych, stymuluje zainteresowanie rozwojem osobistym i dążenie do uzyskania wyższego wykształcenia. Dla studentów udział w programie to szansa, by rozwijać zdolności twórczego myślenia, umiejętności pracy w grupie oraz koordynacji projektu.
“PROJEKTOR – wolontariat studencki” stanowi nową, ciekawą formę zdobycia przez studentów doświadczenia zawodowego, wysoko cenionego przez pracodawców. Umożliwia praktyczne wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie studiów. “PROJEKTOR – wolontariat studencki” to połączenie dziecięcej radości i studenckiej pasji – wspólna działalność na rzecz dzieci, która angażuje środowisko akademickie, szkolne a także samorządy i społeczności lokalne. Program ten wyzwala społeczną energię i przynosi wiele radości wszystkim uczestnikom.

Program “Projektor – wolontariat studencki” na stałe wpisał się w kalendarz naszej szkoły. Nasi uczniowie od 2012 roku chętnie uczestniczą w ciekawych i zróżnicowanych zajęciach. Zajęcia przygotowywane przez wolontariuszy dostosowane są odpowiednio do wieku i możliwości naszych uczniów. Dzięki udziałowi w tym programie dzieci mają niepowtarzalną okazję odkrywać i pielęgnować swoje talenty i zainteresowania oraz aktywnie i twórczo spędzać czas wolny.
W ostatnim czasie uczniowie uczestniczyli w następujących projektach:
– Co ja wiem o Unii Europejskiej ? – marzec/kwiecień 2013 rok
– Igraszki ze światłem i kolorem – listopad 2013 rok
– Tworzymy dekoracje wielkanocne – kwiecień 2014 rok
– Uratuj nasza planetę, żyj ekologicznie – marzec/kwiecień 2014 rok.

KANONIZACJA JANA PAWŁA II

28 kwietnia uczniowie naszej szkoły prezentowali w kościele parafialnym montaż słowno – muzyczny przygotowany z okazji 9 rocznicy śmierci Jana Pawła II i Jego kanonizacji, która miejsce 27 kwietnia br.
Zaprezentowana, ciepła i wzruszająca historia życia Ojca Świętego została pokazana w następujących cyklach tematycznych:
WADOWICE – KRAKÓW;
POLSKA – WATYKAN;
PAPIEŻ, KTÓRY ZMIENIŁ ŚWIAT;
PAPIEŻ POKOJU;
PAPIEŻ PRZYJACIEL DZIECI;
PAPIEŻ PIELGRZYM;
PAPIEŻ CIERPIENIA;
PAPIEŻ GÓRAL I TURYSTA;
NIEZWYKŁY PAPIEŻ I NIEZWYKŁY CZŁOWIEK;
KOCHANY PAPIEŻ.
Przedstawienie przybliżyło uczniom i mieszkańcom postać naszego wielkiego rodaka oraz wprowadziło w podniosły i uroczysty nastrój. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, czytali informacje dotyczące życia papieża oraz śpiewali piosenki. W trakcie występów dzieci mogliśmy usłyszeć słowa Jana Pawła II, które wygłosił do nas w podczas swoich pielgrzymek do Polski.
Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, świadków jednego z najbardziej doniosłego i uroczystego wydarzenia dla naszego Narodu, stanowiącego zwieńczenie wielkiego pontyfikatu – kanonizacji Jana Pawła II.
Po występach dzieci odprawiona została Msza Święta. Wspólnie z księdzem Markiem Cuda dziękowaliśmy za dar życia Jana Pawła II oraz Jego Pontyfikat.
Uczniów przygotowały Panie: Anna Białas, Iwona Okraska, Jolanta Tokarska.

WIWAT DLA ZIEMI – NIECH SIĘ ZIELENI
DZIEŃ ZIEMI

Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcje prowadzone corocznie wiosną a dokładnie 22 kwietnia. Celem tego dnia jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwach poszczególnych krajów. Dzień Ziemi ma uświadomić młodym mieszkańcom, jak kruchy jest ekosystem ziemi oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka.
Z tej to okazji 25 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia, na której na wstępie podsumowano konkursy o tematyce ekologicznej. Dla uczniów klas I-III był to konkurs plastyczny pt.:„Piękno przyrody polskiej”, dla uczniów klas IV-VI konkurs na najciekawszy strój ekologiczny.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali wraz z opiekunami: montaż słowno-muzyczny, w którym klasy młodsze zaprezentowały się w wierszach i piosenkach o tematyce przyrodniczej, a zuchy gromady „Przyjaciele Zielonej Planety” popisywali się pląsami i piosenkami ekologicznymi.
Na zakończenie uczennice klasy V przygotowały pokaz mody ekologicznej. Prezentowane stroje wykonały wyłącznie z surowców wtórnych, charakteryzowały się one dużą oryginalnością oraz pomysłowością. Bardzo ciężko było wyłonić najciekawszy projekt i dlatego jury nagrodziło wszystkie projektantki i zarazem modelki.
Podsumowaniem Dnia Ziemi było wspólne sprzątanie okolic szkoły.

Święto Ziemi w naszej szkole to dzień bardzo miło i pożytecznie spędzony!

Wszystkim nauczycielom oraz uczniom,
którzy pomogli w organizacji szkolnych obchodów Dnia Ziemi – dziękuję.
Anna Makuch

WIELKANOCNY KONCERT
uroczystość dla rodziców i społeczności szkolnej

” … na stole pisanki tęczą malowane
wśród zieleni trawy – cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasto i wędliny.
Wielkanoc – i wielkie spotkanie rodziny…”

15.04.2014r. – świąteczny nastrój w naszej szkole wprowadziła uroczystość przygotowana wg. scenariusza opracowanego przez nauczycielki przedszkola panie: Joannę Jaworską i Bożenę Dryja. Wielkanocny Koncert zawierał wiersze o tematyce świątecznej oraz piosenki nawiązujące do symboli świąt. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki:

  • „Kolorowe święta” – solistka Gabrysia – taniec dziewczynek
  • Żółty kurczak – solo Nikola – układ ruchowy dziewczynek, maluchy
  • Taniec kurcząt – muzyka poważna – układ ruchowy z „płachtą”
  • Pisanki kraszanki – solo Julia – taniec w parze starszaki
  • Hopla, hopla – solo Wiktor – taniec grupowy dziewczynek z rolą zająca Fryderyk
  • Zajączki – solo Małgosia – taniec z układem, ruchem chłopców
  • Jajko do jajka – solo Daria / kl. III/ – taniec w parze wszystkie przedszkolaki
  • Śmigus dyngus – solo Fryderyk – układ ruchowy starszaków z śmigustówkami

Po występach przedszkolaków zaprezentowali się uczniowie szkolnego koła tanecznego Promyki prowadzonego pod kierunkiem pań Anna Białas i Joanny Koza.

Na zakończenie dzieci złożyły życzenia i wręczyły upominki – „kurczaczki z wydmuszek”, całemu personelowi szkoły.

WYCIECZKA DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

11 kwietnia 2014 r. uczniowie klas IV-VI wraz z Panią dyrektor oraz trzema opiekunami: Panią Justyną Kożar-Rozparą, Panią Iwoną Okraską i Panią Anną Słuja-Kropiewnicką odbyli wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób. Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy.

Na początku uczniowie wzięli udział w zajęciach dydaktycznych w stacji klimatologicznej pt. „Od pomiarów do prognozy”, z których między innymi dowiedzieli się jak sporządza się mapę pogody i jak przygotować wiarygodną prognozę pogody, obejrzeli także ogródek meteorologiczny.
Następnie uczestniczyli w seansie astronomicznym pt. „A jednak się kręci …”, prezentującym ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba.
Po dwugodzinnym seansie uczniowie odwiedzili obserwatorium astronomiczne, w którym przez dużą lunetę mieli okazję zobaczyć Słońce w jego wędrówce po niebie. Ostatnim punktem wizyty w Planetarium było zwiedzenie wystawy astronomicznej.
Na zakończenie wycieczki czekała jeszcze jedna niespodzianka. Panie zaprosił całą wycieczkę do McDonalda.
Wycieczka była bardzo ciekawa i udana, pozwalająca uczniom poszerzyć
wiedzę o wszechświecie i zjawiskach zachodzących w atmosferze.

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI NA ZAKOŃCZENIE KLASY VI

01.04.2014 uczniowie klasy szóstej naszej szkoły, podobnie jak szóstoklasiści w całej Polsce, pisali sprawdzian na zakończenie nauki w szkole podstawowej.
Do pisania testu, który miał 26 zadań (zamkniętych i otwartych) przystąpiło 11 uczniów klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Wysokiej. Przez godzinę wykazali się oni swoimi wiadomościami i umiejętnościami, głównie z języka polskiego i matematyki. Sprawdzian przebiegał pod czujnym okiem komisji złożonej z naszych nauczycieli oraz nauczyciela z Zespołu Szkół Nr 1 w Łazach. Obserwatorem sprawdzianu była Pani Bożena Miklas – kierownik wydziału edukacji, oświaty i kultury.
Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyniki.
Mamy nadzieję, że piszący dali z siebie wszystko i wyniki sprawdzianu będą dobre!!!

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

10.04.2014 uczniowie klasy trzeciej brali udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasisty 2014 „Wielki kłopot” przygotowanym przez wydawnictwo Operon.
Dzieci pisały test sprawdzający umiejętności z zakresu treści polonistycznych i matematycznych. Miały do rozwiązania 12 zadań z edukacji polonistycznej i 14 zadań z edukacji matematycznej. Na rozwiązanie testu przeznaczony był czas 2 x 45 min. Nad poprawnością sprawdzianu czuwała wychowawczyni Pani Joanna Koza. Indywidualne wyniki sprawdzianu uczniowie poznają wkrótce, a w połowie maja wyniki naszej szkoły będą porównane z wynikami ogólnopolskimi.
Trzymamy kciuki za TRZECIOKLASISTÓW !!!

 

 

WARSZTATY BIBLIOTECZNE

25 marca 2014r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łazy Filia w Wysokiej zostały przeprowadzone warsztaty biblioteczne na temat ,,Co ze mnie wyrośnie?”. Akcja ta odbyła się w ramach międzynarodowego tygodnia promowania Internetu. Zajęcia były przeznaczone dla uczniów naszej szkoły. Udział w zajęciach wzięli uczniowie z klasy I, II i III. Spotkanie prowadziły pani Beata Luraniec – bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Wysokiej oraz pani Anna Słuja – Kropiewnicka – bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej.
Celem warsztatów było zapoznanie dzieci z niezwykłymi zawodami pracy, ale też poznanie zainteresowań uczniów i poznanie ich planów na przyszłość. Na początku odbyła się rozmowa z dziećmi o tym, jaki zawód chciałyby wybrać, kim chciałyby być w przyszłości, na temat ich zainteresowań, umiejętności, pasji. Następnie prowadzone były różnorodne ćwiczenia w formie zabaw, np. ,,Mam talent do…” (gotowania, czytania książek, malowania); rozwiązywanie zagadek – co symbolizuje dany przedmiot (np. mikrofon – piosenkarka, klawiatura – informatyk, stetoskop – lekarz); odgrywanie scenek pantomimicznych. Kolejnym punktem zajęć było zapoznanie uczniów z zawodami niecodziennymi, związanymi z pracą w cyrku, operze, filmie.
Warsztaty dostarczyły dzieciom wiele wrażeń i zabawy.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

21 marca odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość dla uczniów klasy I. W tym dniu uczniowie zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Na pasowanie zostali zaproszeni Pani dyrektor Anna Makuch, Pani Beata Luraniec bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Łazach Filia w Wysokiej, wychowawcy, nauczyciele. Nasze spotkanie w wiosennych i radosnych nastrojach rozpoczęli uczniowie klasy I piosenką o wiośnie.
Następnie obejrzeliśmy przygotowaną przez uczniów z klas II, III i IV inscenizację pt. ,,W zaczarowanym świecie bajek”. Podczas przedstawienia pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli, odpowiadając na pytania dotyczące postaci ze świata bajek oraz popisały się świetnymi wiadomościami o książkach i bibliotece. Po zakończeniu części egzaminacyjnej uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tej niezwykłej uroczystości bibliotekarka wręczyła każdemu uczniowi dyplom oraz kolorową zakładkę do książki. Pani Beata z Biblioteki Publicznej również poczęstowała dzieci słodyczami. Na koniec uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne piosenką o literkach.
Ten dzień zapewne na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów z klasy I.

SMACZNIE I ZDROWO WITAMY WIOSNĘ

Uczniowie klasy V na godzinie wychowawczej wykonywali smaczne kanapeczki i sałatki.

151. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Dnia 21 marca 2014r. zuchy naszej gromady Sandra Kamińska i Ola Szeremeta wraz z druhną Justyną Kożar-Rozparą i Panią dyrektor Anną Makuch uczestniczyły, jako delegacja szkolna w uroczystości patriotycznej, która odbyła się przy symbolicznej mogile w Kazimierówce. Historia tego miejsca związana jest z krwawą potyczką powstania styczniowego, rozegraną 151 lat temu 22 marca 1863 r. między oddziałem powstańców pod dowództwem Teodora Cieszkowskiego a żołnierzami carskimi.Po wysłuchaniu montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół im. Prof. Romana Gostkowskiego w Łazach oraz modlitwie pod przewodnictwem księdza Leona Zagórskiego przedstawiciele UM w Łazach, UM w Zawierciu, Starostwa Powiatowego, Nadleśnictwa Siewierz, członkowie TMZZ i PTTK oraz kombatanci i uczniowie szkół uczcili pamięć poległych powstańców składając kwiaty, wiązanki i paląc znicze.
Warto pamiętać o takich miejscach jak to w Kazimierówce oraz otaczać je szczególną opieką i troską, są one bowiem żywą lekcją historii i stanowią o naszej tożsamości narodowej i lokalnej.

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

Od kilkun lat uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej biorą udział w Międzynarodowym Konkursie “Kangur Matematyczny”. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny” jest obecnie najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
Międzynarodowy konkurs “Kangur Matematyczny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich i rozgrywany jest w pięciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

Żaczek klasy 2 szkół podstawowych,
Maluch klasy 3 i 4 szkół podstawowych,
Beniamin klasy 5 i 6 szkół podstawowych.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodową komisję. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu 20 marca uczniowie naszej wzięli udział w kolejnej edycji wielkiego matematycznego testu.

DBI 2014 W NASZEJ SZKOLE

dbi_logo

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu “Safer Internet”. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się w akcję Dnia Bezpiecznego Internetu.
W roku 2014 DBI  obchodziliśmy 11 lutego. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI były realizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Podczas tegorocznych obchodów DBI chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.  Podczas tegorocznych obchodów DBI w miesiącu lutym i marcu w naszej szkole odbyły się: apel inaugurujący obchody DBI ,w klasach I – VI na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Na górnym korytarzu znajduje się gazetka poświęcona tematyce bezpiecznego korzystania z Internetu.

dbi_plakat

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 2014

Dnia 12.01.2014 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami zagrali w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy pieniądze, które przeznaczone będą na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Uczniowie kwestowali pod opieką nauczycieli Anny Białas i Iwony Okraski
Serdeczne podziękowania składamy na ręce wszystkich darczyńców.
Sztab WOŚP mieścił się, jak co roku w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, partnerami imprezy byli: MOK Łazy, Park Wodny „Jura” oraz Urząd Miejski w Łazach. W akcję włączyły się również szkoły z terenu Gminy.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i WIELKIE SERCE!!! SIE MA.

wosp

SZKOLNE KOŁO CARITAS

W roku szkolnym 2013/2014 w naszej szkole zostało utworzone Szkolne Koło Caritas. Koło działa w oparciu o solidarność z człowiekiem potrzebującym pomocy i w miarę możliwości włącza się w działalność pomocową i wychowawczą Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Podstawowym celem pracy Koła jest kształtowanie wśród uczniów postawy otwarcia na drugiego człowieka, odpowiedzialności, uczciwości, rzetelnej pracy i umiejętności współdziałania, jak również propagowanie tych postaw w środowiskach, w których działają. Zadaniem Koła jest rozpoznawanie potrzeb ludzkich w najbliższym środowisku i niesienie możliwej pomocy, jak również uwrażliwianie społeczności szkolnej na różne obszary ludzkich potrzeb.
W I semestrze bieżącego roku szkolnego wybrani uczniowie klasy VI (Wiktoria Szeremeta, Kamil Pająk, Przemysław Matera) pod opieką księdza Marka Cuda uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez Diecezję Sosnowiecką. Szkolne Koło Caritas włączyło się także w akcję charytatywną „Kromka chleba” pomagając w zbiórce grochu na terenie szkoły oraz parafii.
Obecnie przygotowuje się do akcji Paczka Wielkanocna.

DSC06337

KARNAWAŁOWE WALENTYKI

14 lutego 2014 r. odbyła się zabawa walentynkowo-karnawałowa organizowana przez Samorząd Uczniowski. Brali w niej udział prawie wszyscy uczniowie szkoły wraz ze swoimi nauczycielami. Na wstępie Pani dyrektor, Anna Makuch, wspólnie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przywitała zebranych uczniów zapraszając ich do wspólnej zabawy. Dzieci bawiły się w pięknie przystrojonej sali oraz przy świetle dyskotekowej kuli. Pomysłowe i niezwykle różnorodne stroje nadawały całej uroczystości wesoły i karnawałowy nastrój. Wszyscy chętnie bawili się przy nagraniach muzycznych przygotowanych przez Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Pawała Szeremety, który zajmował się również obsługą sprzętu podczas zabawy. Podczas tego wieczoru została otwarta poczta walentynkowa. W trakcie zabawy Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Eweliny Gocyli-Dusza przygotował zabawy taneczne oraz konkursy: konkurs taneczny oraz konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Podczas rozstrzygnięcia konkursu na strój karnawałowy grono pedagogiczne wraz z reprezentantami Samorządu Uczniowskiego w kategorii dzieci klas I-III wytypowało króla i królową balu, którymi zostali: Daria Bryła oraz Szymon Skrzypek. W kategorii dzieci z klas IV-VI zostały wybrane następujące miejsca: I miejsce – Patrycja Bartnik, II miejsce – Aleksandra Szeremeta, III miejsce – Julia Jaworska i Julia Gołębiowska.
Pani dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody książkowe. Dzieci w trakcie imprezy zostały zaproszone na poczęstunek przygotowany w świetlicy szkolnej.

Podczas tego wieczoru nie zabrakło dobrej zabawy oraz wspaniałego humoru !!!

DLA BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to szczególne święto,
podczas którego wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.

Dnia 17 stycznia 2014 r. o godzinie 11.30 w Szkole Podstawowej w Wysokiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Anna Makuch, która serdecznie przywitała przybyłych gości.
Na wstępie najstarsze uczennice podziękowały swoim ukochanym babciom i dziadkom za ich dobre serca, za opiekę, troskę oraz cierpliwość dla swoich wnuków. Poprzez piękne wiersze przekazały z okazji ich święta szczere i gorące życzenia. Następnie dzieci z zespołu taneczno-wokalnego „Promyki” złożyły bukiet życzeń w postaci pięknych piosenek i tańców.
W kolejnym punkcie programu uczniowie z koła teatralnego zaprosili do obejrzenia przygotowanej inscenizacji jasełkowej. Tak, jak kiedyś dzieci słuchały opowieści babci o nowonarodzonym Jezusie, tak teraz wnuczęta opowiedziały tę historię swoim dziadkom. Nie zabrakło oczywiście pięknych polskich kolęd w wykonaniu uczennic ze szkolnego chóru. Obecni na sali goście włączyli się do wspólnego kolędowania. W tle wyświetlane były obrazy przedstawiające Betlejem i narodziny Jezusa. Prezentacja multimedialna o tematyce bożonarodzeniowej oraz oprawa muzyczna została przygotowana przez przewodniczącego Rady Rodziców. Na zakończenie dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Uroczystość przygotowały Panie Ewelina Gocyla-Dusza, Iwona Okraska, Anna Białas, Joanna Koza.

XIII GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

W dniu 10.01.2014 r. uczennice ze szkolnego chóru reprezentowały szkołę w XIII Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wśród występujących dziewczynek były: Julia Jaworska, Julia Gołębiowska, Sandra Kamińska, Aleksandra Szeremeta, Daria Rybak, Julia Szkleniarz, Martyna Kiciak, Marcelina Janus, Justyna Olawa, Maja Łakomy, Joanna Wróblewska, Wiktoria Szeremeta, Natalia Olawa oraz Wiktoria Klećko. Uczennice przygotowane pod kierunkiem nauczyciela muzyki, pana Marcina Cyzowskiego, zaśpiewały kolędy: „Przybieżeli do Betlejem pasterze” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Dziewczynki pięknie zaprezentowały się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach i zajęły II miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych.

 

AKCJA GÓRA GROSZA W NASZEJ SZKOLE

DYPLOM

Jak co roku w naszej szkole została zorganizowana i przeprowadzona akcja charytatywna „Góra Grosza”, do której włączyła się cała społeczność uczniowska. Celem akcji było uświadomienie dzieciom, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich koleżankom i kolegom.
Uczniowie w okresie od 25.11 do 06.12.2013 r. zbierali monety groszowe, które po przeliczeniu dały łączną kwotę 138,98 zł. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na pomoc dla rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

WESOŁYCH ŚWIĄT

19 grudnia 2013 r. o godzinie 16.00 odbyło się uroczyste spotkanie bożonarodzeniowe połączone z kiermaszem świątecznym, na którym nie zabrakło stroików i kartek wykonanych przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.
Jednym z głównych celów uroczystości było aktywne kultywowanie regionalnych tradycji pięknych Świąt Bożego Narodzenia oraz wspólne kolędowanie z całą społecznością szkolną i lokalną. Współorganizatorem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki, a przewodnicząca koła Pani Joanna Ziaja wspólnie z Panią dyrektor Anną Makuch prowadziły spotkanie.
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Łaz – Maciej Kaczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach – Maciej Kubiczek, Prezes OSP w Wiesiółce – Leszek Kalaga, Prezes ZNP Oddział w Łazach-Teresa Nowak, Sołtys sołectwa Wiesiółka i Naczelnik OSP w Wiesiółce – Henryk Ziaja, Sołtys sołectwa Wysoka Krzysztof Krawczyk, Ksiądz Proboszcz Marek Cuda, Przewodniczący Rady Rodziców Paweł Szeremeta oraz Anna Skrzypek.
Honorowym gościem była Pani Irena Świertok-Kmiecik – nauczycielka, emerytowana dyrektorka LO w Siewierzu, przyjaciel naszej szkoły, a także autorka książki pt. „Uczyń Aniołów swymi przyjaciółmi”. To właśnie rok temu Pani Irena prowadziła w scenerii wigilijnej swoje spotkanie autorskie poświęcone Aniołom. Dziś otrzymała od nas Kryształową Tarczę w podzięce za jej bezinteresowną pomoc, życzliwość, siłę serca oraz zaangażowanie w życie szkoły.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego prezentując swoje występy
i częstując wszystkich świątecznymi pierniczkami.
Uczniowie klas I-VI z kolei wcielili się w jasełkowe postacie i tym oto sposobem zaprezentowali swoje umiejętności teatralne, muzyczne, wokalne i taneczne.
Całości dopełnił występ zespołu wokalno-tanecznego „Promyki” oraz kolędy i pastorałki zagrane przez uczennice Wiktorię Szeremetę na skrzypcach oraz Gabrielę Policht na klarnecie. Uczniów wspierały śpiewem Panie z Koła Gospodyń, a wszyscy zebrani włączali się do wspólnego kolędowania.
Przeżywaliśmy miłe chwile w przedświątecznej atmosferze. Z wielką radością przekazywaliśmy sobie wzajemnie świąteczne i noworoczne życzenia, a zuchy już po raz drugi wręczyły wszystkim gościom światełko betlejemskie.
Spotkania bożonarodzeniowe w naszej szkole już od dawna wpisały się do stałego kalendarza uroczystości środowiskowych.

ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE

W niedzielę 15 grudnia 2013 r. zuchy z naszej gromady wybrały się wspólnie z druhną Anią Białas i druhną Justyną Kożar- Rozparą po światełko betlejemskie na Jasną Górę. Tegoroczna uroczystość, która odbyła się pod pięknym i wymownym hasłem: „Wyjdź z cienia – pokaż dobro”, rozpoczęła się w Sali ojca Kordeckiego wspólnym kolędowaniem i serdecznymi życzeniami połączonymi z łamaniem się opłatkiem. Zachwyciła nas piękna i wzruszająca piosenka zatytułowana „Nie bój się”, którą stworzyły specjalnie na tę okoliczność częstochowskie harcerki z 89 ŚDH „Wawer”. W Sali o. Kordeckiego została zorganizowana także wystawa prac plastycznych Świątecznego Konkursu Referatu Zuchowego KCH. Zuchy spisały się wspaniale, prace były bardzo ciekawe i pomysłowe, jednak z największą radością oglądaliśmy nasze prace, które również zostały wyeksponowane. Zgodnie z regulaminem wykonaliśmy je z surowców wtórnych i były to między innymi: gwiazda betlejemska Oli Szeremety, pomysłowe bombki i łańcuchy Marcelinki Janus, dzwonki Igora Fiodorowa i kartki świąteczne Justynki Olawy. Podczas uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem abp Stanisława Nowaka nastąpiło przekazanie światełka betlejemskiego. Zakończeniem uroczystości było symboliczne ognisko i wspólny krąg przed kaplicą, które wprowadziły nas w wyjątkowy świąteczny nastrój. Po powrocie przekazaliśmy światełko naszemu proboszczowi księdzu Markowi Cuda, a za jego pośrednictwem naszym mieszkańcom.
Podczas spotkania świątecznego, który odbył się w naszej szkole światełko podarowaliśmy Burmistrzowi Łaz Panu Maciejowi Kaczyńskiemu, Przewodniczącemu Rady Miasta Panu Maciejowi Kubiczkowi, Prezesowi OSP Wiesiółka Leszkowi Kaladze, Naczelnikowi OSP Wiesiółka Panu Henrykowi Ziaja, Sołtysowi Wysokiej – Krzysztofowi Krawczykowi, Pani Prezes ZNP Teresie Nowak, Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wiesiółce Joannie Ziaja, Przewodniczącemu Rady Rodziców Pawłowi Szeremeta oraz wszystkim zaproszonym gościom i przyjaciołom szkoły. Wierzymy głęboko, że przekazując światło, rozpalamy jednocześnie dobro w ludzkich sercach, dlatego w przyszłym roku również po nie wyruszymy.

 

MIKOŁAJKI
Na tego gościa musieliśmy czekać calutki okrągły rok, ale było warto!!!
Święty Mikołaj wywołał wśród naszych uczniów ogromną radość. Gdy tylko pojawił się na korytarzu szkolnym, wszyscy entuzjastycznie go witali i każdy chciał mieć z nim pamiątkową fotkę. To się nazywa popularność! Tego dnia w naszej szkole było aż czerwono od mikołajkowych czapeczek, które przynieśli uczniowie za sprawą pani Justyny Kożar-Rozpary – opiekuna Spółdzielni Uczniowskiej, która zwolniła małych Mikołajów z odpowiedzi i nagrodziła ich dodatkowymi punktami z zachowania.
Było wesoło i bardzo sympatycznie!!!

MISTRZOSTWA GMINNE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SZACHACH

W dniu 12.12.2013 r. w odbyły się w naszej szkole Mistrzostwa gminne szkół podstawowych w szachach. W rywalizacji chłopców i dziewcząt uczestniczyły szkoły z Rokitna Szlacheckiego, Wysokiej, Chruszczobrodu i Niegowonic. W kategorii chłopców najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa z Wysokiej w składzie Damian Chrząstowski i Kamil Pająk. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Niegowonic (Walnik Klaudiusz, Pawlak Michał), trzecie miejsce przypadło drużynie z Rokitna Szlacheckiego (Milka Jakub, Staszałek Mateusz). Wśród dziewcząt najlepsze okazały się także uczennice Szkoły Podstawowej z Wysokiej (Szeremeta Ola, Szeremeta Wiktoria) przed szkołą podstawową z Niegowonic (Gajos Anna, Chwastek Natalia) oraz Szkołą z Rokitna Szlacheckiego (Walnik Inez, Zdanowska Paulina).
Szkoła Podstawowa z Wysokiej będzie reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych w Zawierciu zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt.

GRATULUJEMY

 

ANDRZEJKI

29 listopada odbył się w naszej szkole wieczór andrzejkowy, przygotowany pod kierunkiem Pań Eweliny Gocyla-Dusza oraz Anny Białas. Na wieczór zostali zaproszeni wszyscy uczniowie, Pani dyrektor oraz nauczyciele.
Na początku spotkania uczennica przywitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia inscenizacji pt. „Andrzejkowe wróżby” przygotowanej przez uczniów kółka teatralnego. W trakcie przedstawienia młodzi aktorzy wprowadzili obecnych w tematykę tradycji andrzejkowych poprzez przypomnienie znanych wróżb i zabaw staropolskich. Występujący uczniowie bawili nas nie tylko słowem, ale również śpiewem i tańcami. Zaprezentowali znane tańce ludowe, takie jak: polonez, oberek, krakowiak oraz polka. W dalszej części wieczoru odbyły się wspólne wróżby, w które włączyli się wszyscy uczniowie. Dzieci podchodziły kolejno do przygotowanych wcześniej stanowisk, przy których mogły wywróżyć sobie swoją przyszłość. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mogli dowiedzieć się, jakie imię będzie nosić ich przyszły partner czy partnerka, które z ich marzeń mają szansę na spełnienie oraz co los przyniesie w bliższej lub dalszej przyszłości. Następnie dzieci pod czujnym okiem nauczycieli lały wosk i odczytywały cienie swoich woskowych figurek.
Po wspólnych wróżbach rozpoczęła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie klasy VI przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek zabawy ruchowe i taneczne przy muzyce. W trakcie zabawy dzieci zostały poproszone na wspólny poczęstunek przygotowany w świetlicy szkolnej. Tańce trwały do późnego wieczora. Wieczór andrzejkowy przebiegał w bardzo miłej i pogodnej atmosferze pełnej dobrego humoru i wspólnej zabawy pod czujnym okiem opiekunów Pani Eweliny Duszy, Anny Białas i Justyny Rozpary.

KINO – SZKOŁA

projekt realizowany w ramach koła z język angielskiego

KINO – SZKOŁA to cykl zajęć dodatkowych zorganizowanych przez nauczycielkę języka angielskiego – Aldonę Skrzypiec.
Pierwsze warsztaty językowe z tego cyklu odbyły się dnia 24 października 2013 i były skierowane do uczniów klas I-III. W tym dniu uczestnicy ENGLISH CORNER( koła zainteresowań z języka angielskiego) w bajkowych przebraniach powitali dzieci z klas młodszych w specjalnie przygotowanej sali, w której rozłożony został duży ekran, rzutnik, przygotowano krzesła, poduszki i dywan oraz popcorn i herbatkę dla spragnionych kinomanów. Pierwsza część warsztatów polegała na obejrzeniu fragmentu bajki pt.: ‘SLEEPING BEAUTY z muzyką Piotra Czajkowskiego. Po upływie 30 min. dzieci uczestniczyły w przygotowanych wcześniej aktywizujących zabawach językowych wprowadzających słownictwo związane z bajką („sałatka owocowa”, „głuchy telefon” itp.). Następnie dzieci oglądały pozostałą część bajki w języku polskim.
Kolejne spotkanie miało miejsce 21 listopada 2013 r., lecz tym razem odbiorcami byli uczniowie klas IV-VI. W tym dniu wyświetlony został film pt. „FRANKENWINNIE”, który porusza kwestię przyjaźni i zaufania, ale ukazuje także jakie korzyści i niebezpieczeństwa niosą za sobą eksperymenty naukowe. Funkcje językowe w tym przypadku obejmowały głównie słownictwo angielskie związane ze szkołą i opisem wyglądu zewnętrznego osób i zwierząt. Uczniowie z English corner wykonali kolejny plakat tematyczny, przeobrazili klasę w salę kinową oraz przygotowali poczęstunek (popcorn i lemoniadę). W czasie spotkania dzieci uczestniczyły także w aktywizujących zabawach językowych.

LET’S HAVE FUN WITH ENGLISH

TEATR W NASZEJ SZKOLE

29 listopada 2014 r. dzieci całej szkoły oglądały spektakl teatralny „O CZERWONYM KAPTURKU”.

POKAZY CYRKOWE

29 października dzieci naszej szkoły i przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu cyrkowym grupy artystów ukraińskich pod nazwą O̕BIMBOLANDO. Artyści cyrkowi zaprezentowali ciekawy program.
Dzieci podziwiały oraz miały możliwość próby swoich sił w różnych konkurencjach związanych z pokazami. Zadania do wykonania były okazją do rozwijania zmysłu równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Okazało się, że nie jest to takie proste jak wyglądało na pokazie !
Dużą atrakcją było pojawienie się czarnego, tresowanego pieska, który bezbłędnie wykonywał wszystkie polecenia.
Na koniec przedstawienia dzieci podziwiały ogromnego węża. Mogły go pogłaskać, a nawet potrzymać na rękach i na szyi.
Występy cyrkowców uczniowie nagrodzili gromkimi brawami i uśmiechem.

ŚWIĘTO 11-go LISTOPADA

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości były jak zawsze w naszej szkole niezwykle uroczyste. Gromada zuchowa pod kierunkiem Pani Anny Białas i Pani Justyny Kożar-Rozpary przygotowała akademię, podczas której przybliżyła idee wolności i niepodległości. Zuchy wspominały postać marszałka Józefa Piłsudskiego, recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. Uczennica Gabriela Policht zagrała rolę babci opowiadającej w ciekawy i przystępny sposób historię naszego kraju swoim wnuczętom, w których wcielili się Daria Bryła i Nikodem Chałupka.


Występ gromady bardzo się podobał i został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Święto Niepodległości to święto radosne, dlatego też końcowy akcent stanowiła wesoła i optymistyczna piosenka o ukochanej ojczyźnie w wykonaniu uczennicy klasy I Ani Wróblewskiej. Podniosły i uroczysty charakter akademii podkreślały galowe stroje wszystkich uczniów dodatkowo ozdobione ciekawymi, własnoręcznie wykonanymi kotylionami. W tym ważnym dniu nasza szkoła pięknie mieniła się barwami narodowymi.
W dniu 11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył także wraz z Panią dyrektor oraz nauczycielami: Panem Pawłem Mazurem i Panią Justyną Kożar-Rozparą w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Łazach, mszy świętej w intencji Ojczyzny, patriotycznym przemarszu ulicami miasta oraz uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Bohaterom poległym w obronie naszej Małej Ojczyzny.

„JUŻ NIE PRZEDSZKOLAKI, ALE ZUCH PIERWSZAKI”
PASOWANIE NA UCZNIA

Uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia odbyła się 23.10.2013 r. W tym ważnym dla uczniów dniu towarzyszyli im rodzice, dziadkowie, cała społeczność uczniowska, przedszkolaki, Pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: Burmistrz Łaz Pan Maciej Kaczyński, Kierownik Wydziału Edukacji i Kultury Pani Bożena Miklas, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Pani Marta Grzesica, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Pani Teresa Nowak, ks. proboszcz Marek Cuda, sołtys sołectwa Wiesiółka Pan Henryk Ziaja.

O godzinie 10 konferansjerki – uczennice klasy IV – Aleksandra Szeremeta i Julia Gołębiowska oraz uczennica klasy VI – Wiktoria Szeremeta powitały gości zebranych na sali gimnastycznej, a szczególnie bohaterów uroczystości. Zanim dzieci przystąpiły do ślubowania i pasowania zaprezentowały swoją wiedzę i zdobyte umiejętności, w zamian otrzymując medale: „dobrych manier”, „wzorowego ucznia”, „sowy”, „nutki” oraz „przyborów szkolnych”. Pierwszoklasiści wspaniale recytowali, śpiewali, tańczyli, wykazali się znajomością zasad ruchu drogowego i symboli narodowych. Wzorowo wykonując poszczególne zadania dzieci udowodniły, że są godne wstąpienia w szeregi uczniów naszej szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego nastąpił najważniejszy moment uroczystości, mianowicie ślubowanie uczniów klasy I. Następnie dyrektor szkoły Pani Anna Makuch dokonała uroczystego aktu pasowania. Wychowawca klasy Pani Anna Białas wręczyła dzieciom dyplomy, a uczennice starszych klas legitymacje szkolne i czapeczki żakowskie, a także kostki Rubika ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską działającą przy naszej szkole.
Wszyscy zebrani goście zabrali głos, pogratulowali wiedzy, wspaniałych występów i życzyli sukcesów w nauce oraz wręczyli drobne upominki. Przedstawiciel rodziców Pani Anna Skrzypek podziękowała Pani dyrektor za pasowanie, a Pani wychowawczyni za przygotowanie dzieci do tak ważnego momentu w życiu każdego ucznia. Z rąk rodziców uczniowie otrzymali „rogi obfitości”. Na zakończenie tego wspaniałego dnia wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie, a następnie pierwszaki wraz z rodzicami i gośćmi udali się na słodki poczęstunek.
W przygotowania zaangażowani byli rodzice, którzy pomogli w dekoracji sali oraz przygotowali poczęstunek. Dziękujemy !!!

ŚWIĘTO DYNI 2013

W październiku odbyła się już czwarta edycja konkursu szkolnego zatytułowanego „ŚWIĘTO DYNI”. Obchody Święta Dyni organizowane są corocznie przez nauczycielkę języka angielskiego, Aldonę Skrzypiec. Celem konkursu jest uatrakcyjnienie lekcji z języka angielskiego z zakresu kultury państw anglojęzycznych oraz zachęcenia uczniów do aktywności twórczej poprzez wykonanie rzeźb z dyni i przygotowanie śmiesznych kostiumów.


W tym roku szkolnym konkurs również cieszył się dużym powodzeniem. Oto wyniki:

NAGRODY ZA NAJCIEKAWSZĄ RZEŹBĘ WYKONANĄ Z DYNI OTZYMALI:

W KATEGORII KL I – III:

MARTA DZIECHCIARZ (KL.II)
NADIA LANGE (KL.III)
MATEUSZ SOBIERAJ (KL.I)

W KATEGORII KL IV – VI:

KAMIL PAJĄK (KL.VI)
OLA I WIKA SZEREMETA (KL.IV, VI)
JULIA SZKLENIARZ (KL.V)

NAGRODY ZA NAJCIEKAWSZY KOSTIUM OTRZYMALI:

W KATEGORII KL I – III:

MARTYNA GAWEŁ (KL.II)
BARTEK KONIECZNIAK (KL. I)
ŁUKASZ MATERA (KL. III)

W KATEGORII KL IV – VI:

MAJA ŁAKOMY (KL. V)
GABRIELA POLICHT (KL.V)
JULIA JAWORSKA (KL. IV)

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu
oraz Rodzicom i Opiekunom,
którzy włączyli się w przygotowanie prac.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 14.10.2013

images

Dziękujemy, jak każdego roku,

z każdym rokiem bardziej goręcej,

bo to dzięki Wam, Nauczyciele wiemy,

rozumiemy z każdą lekcją więcej.

Coraz jaśniej i słoneczniej w głowie,

już alfabet urósł w wielkie księgi,

a tabliczka mnożenia pozwala zmienić cyfry w liczbową potęgę.

Już umiemy schylić sie nad wierszem,

w barwach mapy przez świat powędrować,

na termometr patrzeć przez szkło wiedzy i rozumieć tajemnice słowa.

Dziękujemy jak każdego roku, wciąż zbyt mało i nigdy za wiele…

Za to światło, co mroki rozjaśnia…

Dziękujemy Wam, Nauczyciele!

 14 października 2013 r. odbył się uroczysty apel z okazji DEN. W uroczystości brali udział: pan Maciej Kubiczek przewodniczący Rady Miejskiej, nauczyciele i pracownicy emeryci, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły, uczniowie,  przedstawiciele Rady Rodziców .

Pani dyrektor mgr Anna Makuch bardzo serdecznie przywitała zebranych i złożyła pedagogom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzenia. Życzenia złożył również pan przewodniczący Rady Miejskiej Maciek Kubiczek oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie mieli przyjemność obejrzeć przygotowany przez uczniów oraz opiekuna  Samorządu Szkolnego  panią Ewelinę Gocyla – Duszę montaż słowno – muzyczny, w którym podziękowali pracownikom szkoły za codzienną opiekę, pomoc i zaangażowanie.

Po apelu uczniowie w klasach spotkali się ze swoimi wychowawcami.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Dnia 2.09.2013 r   odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Uroczystości asystował poczet sztandarowy naszej szkoły. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014 dokonała pani dyrektor Anna Makuch, która najpierw serdecznie powitała wszystkich pedagogów, uczniów i rodziców a następnie omówiła organizację bieżącego roku szkolnego.

Pani dyrektor szczególne słowa zachęty i otuchy skierowała do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole oraz przedstawiła wychowawczynię tegorocznej klasy pierwszej panią mgr Annę Białas. Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim zebranym zapału w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz pasma sukcesów, a także zdrowia i wielu radości w bieżącym roku szkolnym.
Po części oficjalnej wszyscy, pod opieką swoich wychowawców, udali się do swoich klas.

Od jutra ruszamy “pełną parą” !!!

Skip to content