MALI BADACZE

Nasze przedszkole 13 lutego zamieniło się w mini laboratorium, gdyż gościliśmy w nim Panią Ewę Frączek – nauczycielkę chemii, która zaprezentowała dzieciom ciekawe doświadczenia chemiczne i przyrodnicze. A jak wiadomo, dzieci już od chwili urodzenia są małymi i ciekawskimi badaczami, którzy świat poznają za pomocą doświadczania, więc dzień spędzony na eksperymentach bardzo się dzieciom podobał oraz stymulował ich aktywność poznawczą. Zwłaszcza, że dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Oczywiście zajęcia badawcze rozpoczęły się od ustalenia zasad bezpieczeństwa. Pani Ewa wyjaśniła dzieciom, że podczas przeprowadzania doświadczeń należy zachować szczególną ostrożność. Podkreśliła też, kto możne wykonywać doświadczenia i w jakich warunkach. Zaprezentowała także strój potrzebny do doświadczeń oraz narzędzia. Szczególnie spodobał się dzieciom mikroskop, a także lupy czy rozdzielacz. Dzieci żywiołowo reagowały na efekty doświadczeń, niejednokrotnie pytając czy to czasem czary, gdy na przykład pod wpływem gorącej wody balonik sam napełnił się powietrzem. Pani Ewa doskonale potrafiła w jasny sposób wytłumaczyć małym dzieciom, że to nie magia a nauka. Dzieci zobaczyły też „wybuch wulkanu”, zabarwiały papierki lakmusowe, uczestniczyły w doświadczeniach z wodą i olejem czy balonami. Dzień z doświadczeniami był nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim głównym założeniem było zaspokojenie dziecięcych potrzeb, zachęcenie do kreatywnego myślenia, rozwijanie wyobraźni a przede wszystkim zachęcenie do czerpania radości płynącej z okrywania czegoś nowego.