ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W PRZEDSZKOLU

Andrzejki to święto znane od wieków i w Polsce mające długą tradycję. W naszym przedszkolu postanowiliśmy przybliżyć dzieciom tą tradycję i zapoznać dzieci ze staropolskimi zwyczajami, obrzędami i wróżbami, jakie kiedyś miały miejsce – w wigilię dnia świętego Andrzeja. Zaprosiliśmy więc do wspólnej zabawy aktora- wesołego Kaperka, który poprowadził przedszkolne andrzejki. Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia na tablicy interaktywnej w sali starszaków filmu rysunkowego pt. „Andrzejki dla dzieci”. Ta krótka bajka przybliżyła dzieciom wiedzę na temat historii Andrzejak, a także dzieci zapoznały się z najpopularniejszymi wówczas wróżbami. Wróżby i zabawy Pana Kacperka były bardziej nowoczesne, ale i równie interesujące. Dzieci wspaniale bawiły się podczas wyścigu butów czy przebijaniu serc z imionami, wiele śmiechu dostarczyła dzieciom przepowiednia ich przyszłych zawodów. Odbył się też pokaz mody, gdzie dzieci mogły zaprezentować swoje czarodziejskie stroje. Dodatkową atrakcją był pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po odpoczynku dzieci powróciły z miłą chęcią do świętowania, gdyż bardzo wesołą częścią naszego andrzejkowego dnia była dyskoteka. Jesteśmy pewni, że za rok także będziemy świętować andrzejki.