Wycieczka do Wieliczki

W ostatnim tygodniu nauki w poniedziałek 17 czerwca, kiedy już wszystkie oceny zostały wystawione, zadowoleni i szczęśliwi perspektywą zbliżających się wakacji, pojechaliśmy na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas IV-VIII w sumie czterdziestu siedmiu uczniów i czterech wychowawców (pani Justyna Kożar-Rozpara, Iwona Okraska, Aldona Skrzypiec i pan Paweł Mazur ).

Zwiedzanie tej zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, zajęło nam około trzech godzin. Podzieleni na dwie grupy zeszliśmy na dół do Szybu Daniłowicza pokonując około 380 schodów. Z historią zapoznała nas bardzo miła pani przewodnik, która opowiadała o tradycjach i obyczajach wielickich górników oraz przedstawiła legendy związane z kopalnią.

W trakcie zwiedzania odwiedziliśmy m.in. : Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice , Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi, w której zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Podczas wędrówki trasą turystyczną zobaczyliśmy wyrzeźbione z soli postacie sławnych osób: św. Jana Pawła II, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Mikołaja Kopernika. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas wykonane z soli olbrzymie, przepiękne żyrandole.

Pani przewodnik opowiadał także o walorach zdrowotnych kopalni, w której powietrze ma stałą temperaturę i pozbawione jest zanieczyszczeń oraz alergenów. W sklepikach z upominkami oprócz pamiątek można było nabyć kosmetyki do pielęgnacji ciała, sole do kąpieli oraz mydełka.

Zakończeniem wycieczki były pyszne wielickie lody i gofry. Wyjazd do kopalni bardzo się wszystkim podobał i okazał się bardzo trafionym pomysłem zakończenia roku szkolnego.