DLA NIEPODLEGŁEJ

„DLA NIEPODLEGŁEJ”

W piątek 9 listopada 2018 roku w naszej szkole radośnie zaczęliśmy obchodzić piękne święto naszej Ojczyzny – setną rocznicę odzyskania niepodległości. O godz.11:11 cała społeczność szkolna i przedszkolna, nauczyciele i pracownicy szkoły odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, by w ten sposób uczcić wyjątkowy dzień i wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wszyscy w galowych i odświętnych strojach, z przypiętymi wspaniałymi biało – czerwonymi kotylionami śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” z wielkim przejęciem i wzruszeniem.

Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowane były w przeddzień rocznicy. 10 listopada w Kościele Parafialnym w Wysokiej odbyła się uroczysta msza dziękczynna za Ojczyznę, w której wzięli udział uczniowie, przedszkolacy, nauczyciele na czele z panią dyrektor, pracownicy. Msza święta rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów szkoły oraz OSP z Wiesiółki i odśpiewania hymnu państwowego. Po jej zakończeniu nastąpił przygotowany przez uczniów naszej szkoły patriotyczny montaż słowno – muzyczny „DLA NIEPODLEGŁEJ”. Uczniowie poprzez treści historyczne, przypomnieli nam losy naszej Ojczyzny oraz wielu pokoleń Polaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. To im zawdzięczamy wolność i niepodległość, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji i symboli narodowych. Mimo iż na 123 lata nasz kraj utracił suwerenność i zniknął z map świata, nadal istniał w sercach Polaków. Oczekiwali oni z nadzieją aż nadejdzie ten dzień pełen radości, chwały, ten dzień, który wspominamy od 11 listopada 1918 roku, a obchodzimy nieprzerwanie od 1989 roku. Piękne utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami, pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o Polskę. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych ,,Wojenko wojenko’’ po „Marsz I Brygady’’. W trakcie tej niezwykłej uroczystości w pięknych strojach zaprezentowali się również przedszkolacy, którzy zaśpiewali piosenki „Witaj Zosieńko” oraz „Przybyli ułani”. Artyści i organizatorzy tego występu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od bardzo licznie zgromadzonej publiczności i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Burmistrz Miasta Łazy pan Maciej Kaczyński, radni pani Wiesława Majczak i pan Leszek Kalaga, przedstawiciel wojsk obrony terytorialnej pan Paweł Kalaga, sołtys sołectwa Wysoka pan Henryk Sobieraj oraz pan Henryk Ziaja sołtys sołectwa Wiesiółka.
Uczestnicząc w tej lekcji patriotyzmu i historii wyraziliśmy naszą wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy dziś wolność.