Dzień otwarty w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach

14 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Otwartym w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9.00 uroczystą zbiórką, w której udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Policjanci z katowickiego oddziału prewencji, mundurowi z katowickiej komendy wojewódzkiej, jak i zaprzyjaźnione z policją służby mundurowe zadbali o liczne atrakcje dla dzieci. Mogliśmy zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej śląskiej policji i Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz pokaz działania pododdziału zwartego. Dla pasjonatów sztuk walki i samoobrony swój pokaz zaprezentowali policyjni instruktorzy taktyki i techniki interwencji z Oddziału Prewencji.
Na stoiskach tematycznych zaprezentowano sprzęt i uzbrojenie Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach, zaś Kompanie Prewencji oraz Wzmocnienia zaprezentowały sprzęt ochrony osobistej, pojazdy służbowe, miotacze wody, łodzie patrolowe i inne wyposażenie specjalistyczne. Obecne były także stanowiska Wydziału Ruchu Drogowego, Doboru i Szkolenia oraz Prewencji, a także Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Nie zabrakło policyjnych psychologów oraz funkcjonariuszy odpowiedzialnych w garnizonie śląskim za szkolenia z pierwszej pomocy, którzy poprzez zabawę przekazywali najmłodszym istotną wiedzę z zakresu ratowania życia. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Służba Więzienna w Wojkowicach i Służba Graniczna z Raciborza zaprezentowały używane przez siebie pojazdy i wyposażenie, zaś Sekcja Konna z Chorzowa zaprezentowała się wraz ze swoimi wierzchowcami.
Swoje pokazy oraz stoiska przygotowali także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, Wojsko Polskie, Siły Specjalne Wojska Polskiego w osobie 6 Batalionu Powietrzno-Desantowego z Gliwic oraz funkcjonariusze ITD. Entuzjaści militariów mieli okazję dokładnie przyjrzeć się ciężkiemu sprzętowi wojskowemu, jak czołg T-55 i transporter opancerzony Rosomak, który zaprezentowano dzięki uprzejmości Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu i firmie Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. Zainteresowani mogli skorzystać z symulatorów zderzeń i jazdy motocyklem wystawionych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Katowic.
Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników zapewnili Śląski Bank Żywności i Śląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Hanka S.A. z Siemianowic Śląskich.
W wydarzeniu wzięło udział około 2,5 tysiąca uczniów i przedszkolaków ze szkół i przedszkoli województwa śląskiego.
Dziękujemy, że mogliśmy również tam być.