DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze – tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody – ekologami i dbać o środowisko naturalne. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowywanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to jeden z głównych celów wychowawczych naszej szkoły.
Dzień Ziemi obchodziliśmy w czwartek 19 kwietnia. Już od rana towarzyszyła nam piękna pogoda, która pozwoliła na sprzątanie terenów wokół szkoły oraz na posadzenie iglastych krzewów w ogrodzie szkolnym. Każda klasa oraz przedszkolaki posadzili swój krzewik, dzieci zapewniły, że będą o nie dbały.

Jednak największą atrakcją tego dnia była niezwykła lekcja przyrody pt. „Odlotowa lekcja”. W sali gimnastycznej pojawiły się żywe ptaki. Przyjechały do nas z Ptaszyńca z Myszkowa m. in. puchacz, sokół, sowa płomykówka, sowa leśna, puszczyk i jastrząb. Podczas prezentacji przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy z życia ptaków drapieżnych, o ich zwyczajach oraz o przystosowaniach do drapieżnictwa. Jednak największą atrakcją był bliski kontakt dzieci z ptakami. Ptaki bezpiecznie i swobodnie latały po sali, pokonując liczne przeszkody, a dzieci mogły podziwiać ich szybkość i zwinność. Niektórzy mieli okazję potrzymać je na ręce. Wszyscy byli zauroczeni skrzydlatymi przyjaciółmi.

Szkoła z okazji Dnia Ziemi także organizowała konkursy ekologiczno-przyrodnicze: wszystkie dzieci pisały pod kierunkiem swoich wychowawców Listy dla Ziemi, a przedszkolaki wraz z rodzicami wykonywały Ekorobota z materiałów odpadowych. Podsumowanie konkursów wkrótce.