TRADYCJE WIELKANOCNE

ZA PROGIEM WIELKANOC

Tradycyjnie w okresie przedświątecznym przedszkolaki oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej zapraszają swoich najbliższych na wielkanocne spotkanie. Do tego dnia dzieci przygotowywały się przez cały tydzień: wyhodowały rzeżuchę – jako podarunek dla rodziców, z pomocą nauczycielek na zajęciach kulinarnych – wykonały świąteczne mazurki, tworzyły dekoracje, aby sale wyglądały wiosennie i radośnie. Pomagała im w tym przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Wiesiółki, z uczennicą klasy VII, wykonując z dziećmi wielkanocną palmę, bibułkowe kwiaty i ozdoby.

W świąteczny wiosenny nastrój wprowadził wszystkich popis starszaków, którzy zagrali na instrumentach perkusyjnych do utworu Piotra Czajkowskiego „Walc Kwiatów”. Wiersze, piosenki z ruchem i tańcem nawiązywały do świątecznych symboli, opowiadały o najważniejszych elementach tradycji wielkanocnych. Przedszkolaki nie zapomniały również o „dyngusie”, urządzając rodzicom „śmigusowy prysznic”. Po radosnych występach wszyscy zgromadzili się przy świątecznych stołach, częstując się słodkimi mazurkami i babeczkami – upieczonymi przez mamy. Dzieląc się symbolicznym jajkiem – wspólnie życzyliśmy sobie radosnych Świąt. Wielkanocny zajączek nie zapomniał oczywiście o przedszkolakach, obdarował ich słodkościami (podarunek od sponsorów).