ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI, A „WESELE” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Dnia 10.11.2017 r. jak co roku obchodzono uroczyście Święto Niepodległości. W ciszy i skupieniu uczniowie przenieśli się w czasie – ku przeszłości, a dokładniej 99 lat wstecz, czyli do roku 1918. Był to rok bardzo szczęśliwy dla Polaków, którzy czekali na ten dzień aż 123 lata.
Przygotowany przez panią Joannę Koza scenariusz przedstawienia pozwolił wszystkim prześledzić najważniejsze wątki dramatu, pośmiać się z gadulstwa Pana Młodego czy naiwności Pani Młodej, pokpić z wiejskich i miejskich bab, zamyślić się nad zaletami i wadami nas – Polaków, poczuć nadzieję i obawy ludzi żyjących u progu XX wieku oraz spotkać się z symbolicznym i tajemniczym Chochołem.
Zadanie nie było takie łatwe, gdyż przyszło uczniom – młodym aktorom zmierzyć się ze staropolską gwarą. Jednak wszyscy świetnie się spisali. W spektaklu wykorzystano zarówno ludowe jak i współczesne podkłady muzyczne: oberek, krakowiak, sygnał wybicia godziny o północy, odgłosy wichury i wiatru, pianie koguta, fragmenty piosenki Ireny Santor pt. „Powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg”.